Västmanlands län

Västmanlands län

Alla slutpriser för bostäder - Västmanlands län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

41 234 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Vegagatan 2D

Lägenhet
Vega, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

53,5 m²

2 rum

4 484 kr/mån

Slutpris 1 065 000 kr+7 %

19 907 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

STORA GATAN 24

Lägenhet
City, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

95 m²

3 rum

5 908 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr-13 %

27 368 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Mårtsbo Sjövägen 6, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Mårtsbo Sjövägen 6

Fritidshus
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

44 m²

2 rum

1 774 m²

Slutpris 700 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Elin Hammars väg 3

Villa
Hallstahammar, Hallstahammars kommun
Fastighetsbyrån Västerås

100 m²

5 rum

972 m²

Slutpris 3 100 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

RADHUSVÄGEN 1C

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

60 m²

4 rum

Slutpris 2 350 000 kr

39 167 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Örnvägen 10

Villa
Vega, Västerås kommun

120+118 m²

8 rum

526 m²

Slutpris 5 795 000 kr±0 %
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Tunbyvägen 36C

Lägenhet
Vega, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

62 m²

2 rum

4 553 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

25 726 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Bomansgatan 16E

Lägenhet
Kristiansborg, Västerås kommun

38 m²

1,5 rum

3 066 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 795 000 kr±0 %

20 921 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Bomansgatan 24C

Lägenhet
Kristiansborg, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

49,5 m²

2 rum

3 669 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 045 000 kr+5 %

21 111 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Stationsgatan 16, Kolbäck, Hallstahammars kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Stationsgatan 16

Lägenhet
Kolbäck, Hallstahammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hallstahammar

78 m²

3 rum

6 672 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 775 000 kr+12 %

9 936 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hallstahammar
Svensk Fastighetsförmedling Hallstahammar
Herrgårdsvägen 10, Fagersta, Fagersta kommun
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
CarolineWestberg

Herrgårdsvägen 10

Fritidshus
Fagersta, Fagersta kommun
Svensk Fastighetsförmedling Fagersta

120+39 m²

4 rum

1 113 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Fagersta
Svensk Fastighetsförmedling Fagersta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Mätvägen 32

Lägenhet
Skälby, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

103,8 m²

3 rum

5 541 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 750 000 kr±0 %

26 493 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Österled 4B, Centralt, Arboga kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Österled 4B

Lägenhet
Centralt, Arboga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Arboga

59 m²

2 rum

4 982 kr/mån

Slutpris 270 000 kr-8 %

4 576 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Arboga
Svensk Fastighetsförmedling Arboga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Benvägen 35

Lägenhet
Bjurhovda, Västerås kommun

40 m²

1 rum

3 850 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 360 000 kr-9 %

9 000 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Herrgärdsgatan 4C

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun

66 m²

2 rum

3 900 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr

35 606 kr/m²

Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Barnängsgatan 21

Villa
Lövboås, Hallstahammars kommun
MAM Homes AB

165+21 m²

6 rum

1 156 m²

Slutpris 2 550 000 kr+2 %
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Patentgatan 13

Lägenhet
Tegnérlunden/Gideonsberg, Västerås kommun
MAM Homes AB

55 m²

2 rum

4 091 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

28 182 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Kapellgatan 2A

Lägenhet
Surahammar, Surahammars kommun
LF Fastighetsförmedling Surahammar

58 m²

2 rum

4 200 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 395 000 kr±0 %

6 810 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Surahammar
LF Fastighetsförmedling Surahammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Kolmilavägen 10

Villa
Nyckelön, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

70 m²

3 rum

3 529 m²

Slutpris 3 050 000 kr+11 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Siktvägen 15, Kungsör, Kungsörs kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Siktvägen 15

Villa
Kungsör, Kungsörs kommun
Fastighetsbyrån Köping

92+92 m²

4 rum

930 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 900 000 kr-21 %
Fastighetsbyrån Köping
Fastighetsbyrån Köping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Egnahemsvägen 2E

Radhus
Tillberga, Västerås kommun

93 m²

4 rum

5 834 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

17 204 kr/m²

Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

DRAGVERKSGATAN 47

Lägenhet
Bäckby, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

40,5 m²

1,5 rum

3 993 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 500 000 kr+1 %

12 346 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Oxbacksgatan 7

Lägenhet
Oxbacken, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

62 m²

2 rum

4 052 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr

24 194 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Hagalidsvägen 14

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

103 m²

4 rum

7 759 kr/mån

Slutpris 2 195 000 kr+10 %

21 311 kr/m²

HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Origovägen 6

Villa
Skälby, Västerås kommun

158+60 m²

5 rum

900 m²

Slutpris 7 000 000 kr
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

VINTERVÄGEN 37

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

97 m²

4 rum

Slutpris 2 500 000 kr

25 773 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Drottninggatan 32B

Lägenhet
Lustigkulla, Västerås kommun

60,5 m²

2 rum

4 776 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

20 661 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Lokförargatan 16

Radhus
Tillberga, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

109+10 m²

4 rum

165 m²

Slutpris 2 450 000 kr
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Nannas väg 20

Villa
Irsta, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

142 m²

6 rum

591 m²

Slutpris 3 285 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Bandygatan 39

Villa
Rönnby, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

164+19 m²

6 rum

588 m²

Slutpris 5 200 000 kr
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Gustavsgatan 12a

Lägenhet
Stallhagen, Västerås kommun

67,2 m²

3 rum

5 901 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 300 000 kr

34 252 kr/m²

Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

SVEABORGSVÄGEN 38

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

90 m²

5 rum

Slutpris 3 000 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Fyrbåksvägen 4

Lägenhet
Lillåudden, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

148 m²

4 rum

8 135 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 800 000 kr

59 459 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Ullvigatan 7

Villa
Irsta, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

169+145 m²

6 rum

1 017 m²

Slutpris 5 500 000 kr+10 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Smedsbostigen 7

Villa
Dingtuna, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

163 m²

6 rum

1 038 m²

Slutpris 3 185 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Haga parkgata 15D

Lägenhet
Haga, Västerås kommun
MAM Homes AB

54 m²

2 rum

4 539 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 975 000 kr+9 %

18 056 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

FORNFORSKARGATAN 30

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

127 m²

5 rum

Slutpris 2 250 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

VIKTKASTARGATAN 18

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

129 m²

5 rum

Slutpris 3 850 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Rosenstigen 37, Norberg - Centrum, Norbergs kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ElinHoffmann

Rosenstigen 37

Radhus
Norberg - Centrum, Norbergs kommun
Fastighetsbyrån Fagersta

105 m²

4 rum

145 m²

Slutpris 725 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Fagersta
Fastighetsbyrån Fagersta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

PILA-BRITTAS GATA 4

Lägenhet
Stallhagen, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

54 m²

2 rum

3 586 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr-6 %

41 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

VILDROSGATAN 13

Lägenhet
Önsta-gryta, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

81,5 m²

3 rum

5 277 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 860 000 kr-28 %

10 552 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Öster Vrenninge 131, Salbohed/ Sätrabrunn, Sala kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Öster Vrenninge 131

Fritidshus
Salbohed/ Sätrabrunn, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

44 m²

3 rum

3 194 m²
  • Uteplats

Slutpris 575 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Utgårdsgatan 47, Irsta, Västerås kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Utgårdsgatan 47

Villa
Irsta, Västerås kommun

84+84 m²

4 rum

1 304 m²

Slutpris 3 975 000 kr±0 %
Mäklarhuset Västerås
Magasinsgatan 14, Kungsör, Kungsörs kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Magasinsgatan 14

Lägenhet
Kungsör, Kungsörs kommun
Fastighetsbyrån Köping

139 m²

5 rum

7 336 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr-4 %

7 914 kr/m²

Fastighetsbyrån Köping
Fastighetsbyrån Köping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

LINDHEMSVÄGEN 1

Villa
Strömsholm, Hallstahammars kommun
Fastighetsbyrån Västerås

99+99 m²

6 rum

721 m²

Slutpris 2 760 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

GJUTARE GRANSTRÖMS GATA 5

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

55 m²

2 rum

Slutpris 2 100 000 kr

38 182 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Västtunagatan 44B

Lägenhet
Barnängen, Hallstahammars kommun
MAM Homes AB

24,8 m²

1 rum

2 148 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 195 000 kr±0 %

7 863 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Krokusgatan 10, Skuggan, Sala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Krokusgatan 10

Villa
Skuggan, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

135+48 m²

5 rum

835 m²

Slutpris 2 500 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Odingatan 43A, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Odingatan 43A

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

51 m²

2 rum

2 723 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr+14 %

23 529 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Påskliljevägen 1

Villa
Västerås, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

123+27 m²

5 rum

842 m²

Slutpris 3 365 000 kr-9 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet