Gävleborgs län

Gävleborgs län; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Gävleborgs län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

16 709 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Valbogatan 35

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

105,5 m²

3 rum

7 170 kr/mån

Slutpris 3 225 000 kr+8 %

30 569 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kaptensgatan 13B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Kaptensgatan 13B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56,5 m²

2 rum

4 963 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr-21 %

9 735 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Fredriksdalsvägen 4B, Villastaden, Gävle kommun
  • Såld 10 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ElinLarsson

Fredriksdalsvägen 4B

Lägenhet
Villastaden, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

58 m²

2 rum

5 233 kr/mån

Slutpris 1 050 000 kr-9 %

18 103 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Byggmästargatan 9, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Byggmästargatan 9

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

28 m²

1 rum

2 277 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 040 000 kr-5 %

37 143 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Ankargatan 8, Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Ankargatan 8

Lägenhet
Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig

90,3 m²

4 rum

9 207 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-7 %

13 289 kr/m²

Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Abraham bäckgatan 11B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Abraham bäckgatan 11B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56 m²

2 rum

4 738 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr-4 %

9 821 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Brynäsgränd 1B, Brynäs, Gävle kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Brynäsgränd 1B

Lägenhet
Brynäs, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

4 746 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 540 000 kr+3 %

19 250 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Byggmästargatan 12, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Byggmästargatan 12

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

109,5 m²

4 rum

6 917 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 525 000 kr+10 %

23 059 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
LilianLe

Waldenströmsplan 4B

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

54 m²

2 rum

4 462 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

27 685 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Tallåsvägen 14, Stigslund, Gävle kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Tallåsvägen 14

Lägenhet
Stigslund, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

70,5 m²

4 rum

3 878 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr+3 %

23 404 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Solbergsvägen 1 E, Kyrkåsen, Sandvikens kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
LindaHallebrand

Solbergsvägen 1 E

Lägenhet
Kyrkåsen, Sandvikens kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

40,5 m²

1 rum

2 463 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr-6 %

12 222 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken
Sockerbruksgatan 48A, Söder, Gävle kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Sockerbruksgatan 48A

Lägenhet
Söder, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

60 m²

2 rum

3 084 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 490 000 kr±0 %

24 833 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sandmogatan 1C, Strömsbro, Gävle kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Sandmogatan 1C

Lägenhet
Strömsbro, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

111,3 m²

4 rum

8 764 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr±0 %

19 317 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Tallåsvägen 12, Stigslund, Gävle kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Tallåsvägen 12

Lägenhet
Stigslund, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

54,5 m²

2 rum

3 028 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 610 000 kr+1 %

29 541 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Hattmakargatan 12, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Hattmakargatan 12

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

72 m²

2,5 rum

5 160 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 725 000 kr-1 %

23 958 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Trastvägen 23, Hudiksvall - Sandvalla, Hudiksvalls kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Trastvägen 23

Lägenhet
Hudiksvall - Sandvalla, Hudiksvalls kommun
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig

102,5 m²

4 rum

7 611 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 050 000 kr-4 %

10 244 kr/m²

Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Torggatan 39A

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

54,5 m²

2 rum

Slutpris 575 000 kr

10 550 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Sveavägen 14A

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

60 m²

2 rum

Slutpris 675 000 kr

11 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Brunnsgatan 58B, Söder, Gävle kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Brunnsgatan 58B

Lägenhet
Söder, Gävle kommun
Bergmans mäklarbyrå AB

38,4 m²

2 rum

2 871 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 350 000 kr+15 %

35 156 kr/m²

Bergmans mäklarbyrå AB
Bergmans mäklarbyrå AB
Brändströmsgatan 9A, Centralt/Väster, Gävle kommun
  • Såld 6 maj. 2026
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Brändströmsgatan 9A

Lägenhet
Centralt/Väster, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

34,5 m²

2 rum

3 768 kr/mån

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

37 536 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Första Tvärgatan 23C, Gävle, Gävle kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Första Tvärgatan 23C

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

68 m²

3 rum

4 352 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-3 %

20 588 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Promenaden 12

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

59 m²

2 rum

Slutpris 615 000 kr

10 424 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Smala vägen 9E

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

72,5 m²

2 rum

Slutpris 750 000 kr

10 345 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Fjärde Tvärgatan 58 B, Brynäs, Gävle kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Fjärde Tvärgatan 58 B

Lägenhet
Brynäs, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

39,5 m²

1,5 rum

2 129 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 800 000 kr±0 %

20 253 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Nygatan 48A, Bollnäs, Bollnäs kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Nygatan 48A

Lägenhet
Bollnäs, Bollnäs kommun
Fastighetsbyrån Bollnäs

42,5 m²

1,5 rum

4 155 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 535 000 kr-2 %

12 588 kr/m²

Fastighetsbyrån Bollnäs
Fastighetsbyrån Bollnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Skeppsdalsvägen 8E

Lägenhet
Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig

91 m²

4 rum

Slutpris 1 950 000 kr

21 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Djupegatan 35B, Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Djupegatan 35B

Lägenhet
Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
Hälsinglands Fastighetsmäklare

53,5 m²

2 rum

6 107 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 795 000 kr±0 %

14 860 kr/m²

Hälsinglands Fastighetsmäklare
Hälsinglands Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Bollvägen 15B

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

73,5 m²

3 rum

Slutpris 850 000 kr

11 565 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Övre arbetshusgatan 54B

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

61,9 m²

2 rum

4 149 kr/mån

Slutpris 1 770 000 kr-4 %

28 595 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Promenaden 18, Barrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Promenaden 18

Lägenhet
Barrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

59 m²

2 rum

4 406 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 475 000 kr-10 %

8 051 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Klintbergsgatan 9

Lägenhet
Väster, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

54 m²

2 rum

3 446 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 550 000 kr

28 704 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Geodetgatan 33, Södra Hemlingby, Gävle kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Geodetgatan 33

Lägenhet
Södra Hemlingby, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

72 m²

3 rum

5 843 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 630 000 kr-4 %

22 639 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Hillmansgatan 16B, Brynäs, Gävle kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Hillmansgatan 16B

Lägenhet
Brynäs, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

61 m²

2 rum

3 940 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 375 000 kr-1 %

22 541 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Fredriksdalsvägen 4C, Villastaden, Gävle kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Fredriksdalsvägen 4C

Lägenhet
Villastaden, Gävle kommun
Bergmans mäklarbyrå AB

41 m²

2 rum

4 034 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr+11 %

26 829 kr/m²

Bergmans mäklarbyrå AB
Bergmans mäklarbyrå AB
Södra Skeppsbron 24, Godisfabriken, Gävle kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Södra Skeppsbron 24

Lägenhet
Godisfabriken, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

87 m²

3 rum

6 793 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr±0 %

37 356 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Brändströmsgatan 3B, Norr, Gävle kommun
  • Såld 3 maj. 2026

Brändströmsgatan 3B

Lägenhet
Norr, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

22,5 m²

1 rum

2 202 kr/mån

Slutpris 640 000 kr-5 %

28 444 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Södra Kansligatan 31, Söder, Gävle kommun
  • Såld 3 maj. 2026

Södra Kansligatan 31

Lägenhet
Söder, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

63,5 m²

2 rum

3 826 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 330 000 kr+11 %

20 945 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Tällegatan 4 C, Ljusdal, Ljusdals kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Tällegatan 4 C

Lägenhet
Ljusdal, Ljusdals kommun
Mäklarhuset Ljusdal

40 m²

1,5 rum

2 729 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 425 000 kr+8 %

10 625 kr/m²

Mäklarhuset Ljusdal
Mäklarhuset Ljusdal
Norrbågen 37A, Sätra, Gävle kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Norrbågen 37A

Lägenhet
Sätra, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

97,5 m²

4 rum

4 255 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

12 821 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Muréngatan 20 B

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

55,3 m²

2 rum

Slutpris 1 800 000 kr

32 550 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

Sålt i april 2026

Sofiaplan 24, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Sofiaplan 24

Lägenhet
Centrum, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

52,5 m²

2 rum

2 957 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

28 476 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Fältspatvägen 46, Sätra, Gävle kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Fältspatvägen 46

Lägenhet
Sätra, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

65 m²

2 rum

3 411 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 815 000 kr+3 %

12 538 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Abraham Bäckgatan 8, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Abraham Bäckgatan 8

Lägenhet
Klossdammen, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

72 m²

3 rum

5 003 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-14 %

13 194 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Södra Skeppsbron 4, Brynäs, Gävle kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Södra Skeppsbron 4

Lägenhet
Brynäs, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

70 m²

2 rum

6 616 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-5 %

26 429 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Kopragränd 3, Gävle strand, Gävle kommun
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MauricioFigueroa

Kopragränd 3

Lägenhet
Gävle strand, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

81 m²

3 rum

7 027 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

20 926 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Hantverkarbacken 11

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

58 m²

2 rum

Slutpris 650 000 kr

11 207 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Östra Tullgatan 7

Lägenhet
Hudiksvall, Hudiksvalls kommun
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig

78 m²

3 rum

Slutpris 1 500 000 kr

19 231 kr/m²

Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Fastighetsbyrån Hudiksvall/Nordanstig
Redargatan 1, Alderholmen, Gävle kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Redargatan 1

Lägenhet
Alderholmen, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

47 m²

2 rum

5 738 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 125 000 kr±0 %

23 936 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Alftavägen 4B, Bollnäs, Bollnäs kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Alftavägen 4B

Lägenhet
Bollnäs, Bollnäs kommun
Fastighetsbyrån Bollnäs

82 m²

3 rum

4 691 kr/mån

Slutpris 875 000 kr-20 %

10 671 kr/m²

Fastighetsbyrån Bollnäs
Fastighetsbyrån Bollnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Smala vägen 3B

Lägenhet
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

66,5 m²

2 rum

Slutpris 680 000 kr

10 226 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet