Båstads kommun

Båstads kommun

Alla slutpriser för bostäder - Båstads kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 432 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Mangårdsvägen 38B, Nyled, Båstads kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Mangårdsvägen 38B

Lägenhet
Nyled, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

66 m²

2 rum

5 244 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-8 %

20 455 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Mangårdsvägen 36A, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Mangårdsvägen 36A

Lägenhet
Båstad, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

83 m²

3 rum

6 079 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

24 036 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Häljarpsvägen 15, Bjärehalvön, Båstads kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Häljarpsvägen 15

Villa
Bjärehalvön, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

220+40 m²

8 rum

1 516 m²

Slutpris 7 200 000 kr-9 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Aromavägen 50, Centralt, Båstads kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Aromavägen 50

Lägenhet
Centralt, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

54,5 m²

2 rum

5 109 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 850 000 kr-4 %

52 294 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Månvägen 3, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Månvägen 3

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

146+10 m²

5 rum

1 335 m²

Slutpris 5 600 000 kr-2 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Krikonslingan 21D, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 19 feb. 2026

Krikonslingan 21D

Lägenhet
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

34 m²

1 rum

2 560 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 075 000 kr±0 %

31 618 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Nötte backar, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Nötte backar

Gård/Skog
Båstad, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

Slutpris 2 750 000 kr+10 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Köpmansgatan 105B, Malen, Båstads kommun
  • Såld 15 feb. 2026

Köpmansgatan 105B

Lägenhet
Malen, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

69,9 m²

3 rum

4 864 kr/mån

Slutpris 2 025 000 kr-12 %

28 970 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Havsbadsvägen 18, Malen, Båstads kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Havsbadsvägen 18

Villa
Malen, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

327 m²

14 rum

903 m²

Slutpris 11 100 000 kr-6 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Slåttervägen 9, Båstad Väster, Båstads kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Slåttervägen 9

Villa
Båstad Väster, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

165 m²

5 rum

463 m²

Slutpris 10 600 000 kr-12 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Stallvägen 46, Nyled, Båstads kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Stallvägen 46

Lägenhet
Nyled, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

85,5 m²

3 rum

6 024 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 775 000 kr±0 %

20 760 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Vångavägen 31 A, Centralt, Båstads kommun
  • Såld 7 feb. 2026

Vångavägen 31 A

Lägenhet
Centralt, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

98,5 m²

3 rum

9 083 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-3 %

35 533 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Semaforvägen 3, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Semaforvägen 3

Radhus
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

117 m²

4 rum

6 742 kr/mån

Slutpris 2 800 000 kr-3 %

23 932 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 feb. 2026

Flintvägen 4

Övrigt
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

70 m²

1 rum

991 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 feb. 2026

Flintvägen 4

Övrigt
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

70 m²

1 rum

991 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 feb. 2026

Flintvägen 4

Övrigt
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

70 m²

1 rum

991 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 1 395 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 feb. 2026

Flintvägen 4

Övrigt
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

70 m²

1 rum

991 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad

Sålt i januari 2026

Bäckvägen 49, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Bäckvägen 49

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

114 m²

5 rum

6 375 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Ekorrvägen 36, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Ekorrvägen 36

Villa
Båstad, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

95,5+34 m²

5 rum

909 m²

Slutpris 5 350 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Rälsvägen 5, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Rälsvägen 5

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

92+6 m²

3 rum

379 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 325 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 jan. 2026

Vasaltsvägen 28

Villa
Öllöv, Båstads kommun
Bjurfors Båstad

268+20 m²

7 rum

6 957 m²

Slutpris 4 780 000 kr-4 %
Bjurfors Båstad
Bjurfors Båstad
Timotejvägen 7, Västra Karup, Båstads kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Timotejvägen 7

Villa
Västra Karup, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

120 m²

5 rum

878 m²

Slutpris 2 300 000 kr-8 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Klinkehögsvägen 1B, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Klinkehögsvägen 1B

Lägenhet
Båstad, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

68,5 m²

3 rum

6 218 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr-5 %

29 927 kr/m²

Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Stationsterrassen 7, lgh C706, Stationsterrassen, Båstads kommun
  • Såld 20 jan. 2026

Stationsterrassen 7, lgh C706

Lägenhet
Stationsterrassen, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

20,3 m²

1 rum

2 461 kr/mån

Slutpris 575 000 kr-11 %

28 325 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Agatvägen 18A, Östra Karup, Båstads kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Agatvägen 18A

Radhus
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

112,5 m²

5 rum

6 970 kr/mån

Slutpris 2 045 000 kr-2 %

18 178 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Krikonslingan 15, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 18 jan. 2026

Krikonslingan 15

Lägenhet
Hemmeslöv, Båstads kommun
Notar

68 m²

3 rum

4 743 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-26 %

23 529 kr/m²

Notar
Notar
Skolebacksvägen 2, Grevie kyrkby, Båstads kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Skolebacksvägen 2

Villa
Grevie kyrkby, Båstads kommun
Bjurfors Ängelholm

156+20 m²

6 rum

1 446 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Traktörsvägen 14, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Traktörsvägen 14

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Notar

106+106 m²

4 rum

1 043 m²

Slutpris 3 380 000 kr-6 %
Notar
Notar

Sålt i december 2025

Signalvägen 11, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Signalvägen 11

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Danfors Fastighetsförmedling

161 m²

6 rum

764 m²

Slutpris 6 600 000 kr-2 %
Danfors Fastighetsförmedling
Danfors Fastighetsförmedling
Agatvägen 19, Östra Karup, Båstads kommun
  • Såld 20 dec. 2025

Agatvägen 19

Villa
Östra Karup, Båstads kommun
Notar

125 m²

4 rum

677 m²

Slutpris 3 350 000 kr-7 %
Notar
Notar
Stationsvägen 55, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 17 dec. 2025
profilfoto på mäklare
AndréWahlström

Stationsvägen 55

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

316+24 m²

5 rum

7 983 m²

Slutpris 3 000 000 kr-14 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i november 2025

Månstensvägen 21, Östra Karup, Båstads kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Månstensvägen 21

Villa
Östra Karup, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

105+9 m²

4 rum

1 045 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Furuvägen 2, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Furuvägen 2

Fritidshus
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

78+22 m²

5 rum

1 078 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 400 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Bläsingevägen 12, Torekov, Båstads kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Bläsingevägen 12

Villa
Torekov, Båstads kommun
Valvet Mäklarkontor AB

103 m²

5 rum

298 m²

Slutpris 12 000 000 kr-19 %
Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB
Konvaljvägen 20, Grevie, Båstads kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Konvaljvägen 20

Villa
Grevie, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

135 m²

4 rum

735 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 695 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Hovshallavägen 142, Hovs Hallar, Båstads kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Hovshallavägen 142

Fritidshus
Hovs Hallar, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

82 m²

3 rum

1 898 m²

Slutpris 3 900 000 kr-5 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Offerstigen 2, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 24 nov. 2025
profilfoto på mäklare
AndréWahlström

Offerstigen 2

Villa
Båstad, Båstads kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

231+98 m²

12 rum

1 660 m²

Slutpris 5 150 000 kr-6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Slättarödsvägen 81E, Torekov, Båstads kommun
  • Såld 20 nov. 2025

Slättarödsvägen 81E

Villa
Torekov, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

38+2 m²

1 rum

1 887 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr+4 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Korsnäbbsvägen 16, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Korsnäbbsvägen 16

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

145 m²

6 rum

947 m²

Slutpris 4 500 000 kr-7 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Solkurvan 6, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 18 nov. 2025

Solkurvan 6

Radhus
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

117 m²

4 rum

6 742 kr/mån

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

23 077 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Korrödsvägen 4G, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 18 nov. 2025

Korrödsvägen 4G

Villa
Båstad, Båstads kommun
Notar

60 m²

2 rum

138 m²

Slutpris 3 100 000 kr-15 %
Notar
Notar
Torgvägen 16, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Torgvägen 16

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

149+45 m²

5 rum

1 269 m²

Slutpris 4 500 000 kr-5 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Stensåvägen 36, Riviera, Båstads kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Stensåvägen 36

Villa
Riviera, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

131 m²

6 rum

1 214 m²

Slutpris 6 100 000 kr-5 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Killebacken 20B, Centralt, Båstads kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Killebacken 20B

Lägenhet
Centralt, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

104 m²

2 rum

5 918 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

35 577 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 okt. 2025

Klinkehögsvägen 5B, lgh 1101

Lägenhet
Båstad - Centrum, Båstads kommun
Bjurfors Båstad

58 m²

2 rum

5 288 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 795 000 kr-18 %

30 948 kr/m²

Bjurfors Båstad
Bjurfors Båstad
Rammsjövägen 140, Rammsjö, Båstads kommun
  • Såld 23 okt. 2025

Rammsjövägen 140

Villa
Rammsjö, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

180 m²

6 rum

2 327 m²

Slutpris 6 945 000 kr-1 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Hallandsvägen 50, Riviera, Båstads kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Hallandsvägen 50

Villa
Riviera, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

105+50 m²

5 rum

1 811 m²

Slutpris 3 400 000 kr-8 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Silvias väg 21, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Silvias väg 21

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

165 m²

5 rum

929 m²

Slutpris 14 275 000 kr-5 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Killebäckstorpsvägen 42, Ängelsbäck, Båstads kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Killebäckstorpsvägen 42

Villa
Ängelsbäck, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

50 m²

3 rum

1 282 m²

Slutpris 2 850 000 kr±0 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Stormvägen 14, Hemmeslövsstrand, Båstads kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Stormvägen 14

Villa
Hemmeslövsstrand, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

200 m²

4 rum

1 006 m²

Slutpris 9 600 000 kr-4 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad

Visar 51 - 100 av 1432

Artiklar från Hemnet