Åre kommun

Åre kommun

Alla slutpriser för bostäder - Åre kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 896 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Granlidsvägen 1, lgh 1302

Lägenhet
Åre by, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

59 m²

2 rum

4 609 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

45 678 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Östlienvägen 1, lgh 643

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Bjurfors Åre

64 m²

4 rum

3 491 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 5 100 000 kr+2 %

79 688 kr/m²

Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Storbäcksstigen 7, Storlien, Åre kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Storbäcksstigen 7

Fritidshus
Storlien, Åre kommun
Fastighetsbyrån Åre

100 m²

5 rum

2 338 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 300 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Åre
Fastighetsbyrån Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

G:a strömvägen 18

Villa
Järpen, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

40 m²

2 rum

1 494 m²

Slutpris 1 100 000 kr-8 %
Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Gottfridsväg 2, Ängarna, Åre kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Gottfridsväg 2

Villa
Ängarna, Åre kommun
Fastighetsbyrån Åre

167,6 m²

6 rum

1 555 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 950 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Åre
Fastighetsbyrån Åre

Sålt i april 2026

Strandvägen 38, Järpen, Åre kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Strandvägen 38

Övrigt
Järpen, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre
4 810 m²

Slutpris 9 500 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Getvallsvägen 7C

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Bjurfors Åre

53 m²

3 rum

2 500 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 930 000 kr+5 %

93 019 kr/m²

Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Tegebäcksvägen 15G, Tegefjäll, Åre kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Tegebäcksvägen 15G

Lägenhet
Tegefjäll, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

70 m²

4 rum

5 337 kr/mån

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

38 571 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Åre Strand 22:2 vecka 33, Åre strand, Åre kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Åre Strand 22:2 vecka 33

Lägenhet
Åre strand, Åre kommun

118 m²

4 rum

390 kr/mån

Slutpris 50 000 kr±0 %

424 kr/m²

Hometown Fastighetsmäkleri
Vintergatan 36B, LGH 4, Storlien, Åre kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Vintergatan 36B, LGH 4

Lägenhet
Storlien, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

55,5 m²

2 rum

3 000 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr-12 %

18 018 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Granitstigen 4, Järpen, Åre kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Granitstigen 4

Villa
Järpen, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

121 m²

5 rum

893 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 650 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Tegebacken 5

Villa
Duved, Åre kommun
SkandiaMäklarna Åre

160+43 m²

6 rum

1 434 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 250 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Åre
SkandiaMäklarna Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Mårdsund 163

Villa
Östra Mårdsund, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

36+22 m²

2 rum

1 836 m²

Slutpris 1 000 000 kr±0 %
Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Björnen Falken 11A, Åre Björnen, Åre kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Björnen Falken 11A

Lägenhet
Åre Björnen, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

70 m²

4 rum

3 468 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 575 000 kr-3 %

51 071 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Lundsgårdsvägen 17A, Åre By, Åre kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Lundsgårdsvägen 17A

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
SkandiaMäklarna Åre

49 m²

2,5 rum

3 150 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 450 000 kr-4 %

70 408 kr/m²

SkandiaMäklarna Åre
SkandiaMäklarna Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Björnen Räven 10

Fritidshus
Åre Björnen, Åre kommun
Bjurfors Åre

62 m²

851 m²

Slutpris 6 700 000 kr-6 %
Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Fröåvägen 27M, Åre Björnen, Åre kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Fröåvägen 27M

Lägenhet
Åre Björnen, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

84 m²

4 rum

5 184 kr/mån

Slutpris 4 450 000 kr-1 %

52 976 kr/m²

Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Romo 404, Undersåker, Åre kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Romo 404

Villa
Undersåker, Åre kommun
Fastighetsbyrån Åre

165+46 m²

6 rum

2 356 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Åre
Fastighetsbyrån Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Solbringsvägen 20

Villa
Åre By, Åre kommun
Bjurfors Åre

161+27 m²

5 rum

1 183 m²

Slutpris 8 750 000 kr-3 %
Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Björnen Copperhill 2B, Åre - Björnen, Åre kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Björnen Copperhill 2B

Lägenhet
Åre - Björnen, Åre kommun
LF Fastighetsförmedling Åre

84+3 m²

4 rum

3 280 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 775 000 kr-4 %

56 845 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Åre
LF Fastighetsförmedling Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Björnen Ugglan 9

Fritidshus
Åre Björnen, Åre kommun
Bjurfors Åre

136+3 m²

6 rum

1 118 m²

Slutpris 11 200 000 kr-5 %
Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Huså Husåvägen 97, Järpen, Åre kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Huså Husåvägen 97

Fritidshus
Järpen, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

34+10 m²

2 rum

1 753 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 560 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Tegefjällsvägen 47A, Åre, Åre kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Tegefjällsvägen 47A

Lägenhet
Åre, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

90 m²

4 rum

2 275 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 750 000 kr±0 %

52 778 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Huså Sveavägen  29, Huså, Åre kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Huså Sveavägen 29

Tomt
Huså, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

1 633 m²

Slutpris 625 000 kr-10 %
Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Årevägen 109, Åre By, Åre kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Årevägen 109

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

76,8 m²

3 rum

3 720 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 950 000 kr-8 %

64 453 kr/m²

Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Kurortsvägen 15B, Åre By, Åre kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Kurortsvägen 15B

Villa
Åre By, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

195+125 m²

8 rum

1 082 m²

Slutpris 8 500 000 kr-5 %
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Tegefjäll Alptoppen 9D

Lägenhet
Tegefjäll, Åre kommun
Bjurfors Åre

40 m²

3 rum

1 712 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

55 000 kr/m²

Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Svarttjärnsvägen 4, Storlien, Åre kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Svarttjärnsvägen 4

Fritidshus
Storlien, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

98 m²

5 rum

781 m²

Slutpris 3 100 000 kr-6 %
Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Björnen Höken 10D, Åre Björnen, Åre kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Björnen Höken 10D

Lägenhet
Åre Björnen, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

125+25 m²

6 rum

4 228 kr/mån

Slutpris 5 750 000 kr-1 %

46 000 kr/m²

Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Björneborgsvägen 11B, Björnänge / Vik, Åre kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Björneborgsvägen 11B

Villa
Björnänge / Vik, Åre kommun
SkandiaMäklarna Åre

150+25 m²

6 rum

502 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 7 500 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Åre
SkandiaMäklarna Åre
Jämtgårdsvägen 17, Björnänge, Åre kommun
  • Såld 11 apr. 2026

Jämtgårdsvägen 17

Villa
Björnänge, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

224+78 m²

6 rum

1 377 m²

Slutpris 12 200 000 kr+16 %
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2026

Vintergatan 31D, lgh 5

Lägenhet
Storlien, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

37 m²

2 rum

1 929 kr/mån

Slutpris 700 000 kr-1 %

18 919 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Björnen Mården 9D, Åre Björnen, Åre kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Björnen Mården 9D

Lägenhet
Åre Björnen, Åre kommun
Fastighetsbyrån Åre

44 m²

3 rum

1 833 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 850 000 kr-2 %

64 773 kr/m²

Fastighetsbyrån Åre
Fastighetsbyrån Åre
Jannevägen 1H, Jämtland, Åre kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Jannevägen 1H

Villa
Jämtland, Åre kommun
SkandiaMäklarna Åre

123 m²

5 rum

186 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 000 000 kr+5 %
SkandiaMäklarna Åre
SkandiaMäklarna Åre
Storvallsvägen 7, Storvallen, Åre kommun
  • Såld 5 apr. 2026

Storvallsvägen 7

Fritidshus
Storvallen, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

69 m²

3 rum

1 064 m²

Slutpris 1 700 000 kr-13 %
Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Kabinbanevägen 22, Åre By, Åre kommun
  • Såld 3 apr. 2026

Kabinbanevägen 22

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

50,5 m²

3 rum

4 431 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 200 000 kr+8 %

102 970 kr/m²

Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Årevägen 115, lgh 4

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Bjurfors Åre

71 m²

4 rum

2 871 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 7 200 000 kr-4 %

101 408 kr/m²

Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Ånn Björkvägen 4

Villa
Ånn, Åre kommun
Fastighetsbyrån Åre

78+78 m²

3 rum

2 846 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 100 000 kr-36 %
Fastighetsbyrån Åre
Fastighetsbyrån Åre
Tegefjällsvägen 74, lgh C, Tegefjäll, Åre kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Tegefjällsvägen 74, lgh C

Lägenhet
Tegefjäll, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

62 m²

4 rum

2 902 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr-5 %

61 290 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Hummelvägen 4, lgh 21

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Bjurfors Åre

42 m²

3 rum

3 889 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr±0 %

90 476 kr/m²

Bjurfors Åre
Bjurfors Åre

Sålt i mars 2026

Lingonstigen 12, Järpen, Åre kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Lingonstigen 12

Lägenhet
Järpen, Åre kommun
LF Fastighetsförmedling Åre

90,5 m²

4 rum

3 478 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-3 %

14 917 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Åre
LF Fastighetsförmedling Åre
Storvallsvägen 6, Storlien, Åre kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Storvallsvägen 6

Lägenhet
Storlien, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

39 m²

2 rum

3 469 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 388 546 kr-14 %

9 963 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Björnänge 123, Björnänge, Åre kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Björnänge 123

Villa
Björnänge, Åre kommun
Björkstrand Mäklarbyrå

75+15 m²

3 rum

622 m²

Slutpris 3 750 000 kr-25 %
Björkstrand Mäklarbyrå
Björkstrand Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 mar. 2026

Tegefjäll Mellanalpen 30A

Lägenhet
Tegefjäll, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

56 m²

4 rum

1 838 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr-6 %

58 929 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Åre Strand 4B1 V8, Åre, Åre kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Åre Strand 4B1 V8

Lägenhet
Åre, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

111 m²

4 rum

383 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 200 000 kr-9 %

1 802 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Gärdsta 140, Hallen, Åre kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Gärdsta 140

Övrigt
Hallen, Åre kommun
PeakFast

70 m²

1 rum

683 m²

Slutpris 260 000 kr-45 %
PeakFast
PeakFast
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Lödings väg 14

Fritidshus
Björnänge/Såå/Brattland, Åre kommun
Bjurfors Åre

127 m²

6 rum

398 m²

Slutpris 6 800 000 kr-3 %
Bjurfors Åre
Bjurfors Åre
Nygård 235, Mattmar, Åre kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Nygård 235

Villa
Mattmar, Åre kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åre

130+30 m²

5 rum

1 584 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 975 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Svensk Fastighetsförmedling Åre
Tegefjäll Bäckvägen 7B, Tegefjäll, Åre kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Tegefjäll Bäckvägen 7B

Lägenhet
Tegefjäll, Åre kommun
Mäklarhuset Åre

53 m²

4 rum

2 787 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 325 000 kr+7 %

62 736 kr/m²

Mäklarhuset Åre
Mäklarhuset Åre
Kabinbanevägen 22, Åre By, Åre kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Kabinbanevägen 22

Lägenhet
Åre By, Åre kommun
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

47,5 m²

3 rum

4 230 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 850 000 kr+5 %

102 105 kr/m²

Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri Åre
Edfeldt Lagerwall Fastighetsmäkleri  Åre

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet