Ängelholms kommun

Ängelholms kommun

Alla slutpriser för bostäder - Ängelholms kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 759 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Rönnegatan 4

Lägenhet
Ängelholm - Centrum, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

69 m²

3 rum

4 740 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 600 000 kr-5 %

37 681 kr/m²

Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Svartesjövägen 1, Hjärnarp, Ängelholms kommun
  • Såld 10 feb. 2026
profilfoto på mäklare
AndréWahlström

Svartesjövägen 1

Villa
Hjärnarp, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

126 m²

4 rum

921 m²
  • Nyproduktion

Slutpris 4 175 000 kr-3 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026

Majsgatan 24

Villa
Södra Utmarken, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

171 m²

8 rum

519 m²

Slutpris 4 450 000 kr-1 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ShpetimBajrami

Åstorpsvägen 196

Villa
Ängelholm, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

130+85 m²

5 rum

2 500 m²

Slutpris 2 580 000 kr-4 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 feb. 2026

Ausås vagnmakarelid 8

Villa
Ausås, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

126+40 m²

5 rum

1 117 m²

Slutpris 3 650 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Gammelgårdsvägen 8A, Svenstorp, Ängelholms kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Gammelgårdsvägen 8A

Lägenhet
Svenstorp, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

83 m²

3 rum

6 400 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 870 000 kr-4 %

22 530 kr/m²

Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Gånarps backaväg 190, Gånarp, Ängelholms kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Gånarps backaväg 190

Villa
Gånarp, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

250 m²

9 rum

10 045 m²

Slutpris 5 200 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 feb. 2026

Södra Kvickvägen 15

Radhus
Havsbaden, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

136 m²

5 rum

317 m²

Slutpris 6 200 000 kr+1 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jan. 2026

Hotellvägen 6

Villa
Skälderviken, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

213+32 m²

7 rum

1 065 m²

Slutpris 13 100 000 kr-10 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Doktorsgatan 9B, Ängelholm, Ängelholms kommun
  • Såld 31 jan. 2026
profilfoto på mäklare
UlrikaSörensen

Doktorsgatan 9B

Radhus
Ängelholm, Ängelholms kommun
Mäklarhuset Ängelholm

161+34 m²

6 rum

466 m²

Slutpris 5 350 000 kr+2 %
Mäklarhuset Ängelholm
Mäklarhuset Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026

Vanåsgatan 2A

Lägenhet
Munka Ljungby, Ängelholms kommun
Svenska Mäklarhuset Ängelholm

77 m²

6 175 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

22 078 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026

Kustroddarevägen 15C

Villa
Björkhagen, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

168+59 m²

8 rum

796 m²

Slutpris 5 350 000 kr-6 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Gamla Örkelljungavägen 42, Munka-ljungby, Ängelholms kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Gamla Örkelljungavägen 42

Villa
Munka-ljungby, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

115+6 m²

5 rum

516 m²

Slutpris 1 550 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jan. 2026

Ålagränd 20

Villa
Nyhem, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

193 m²

5 rum

500 m²

Slutpris 3 220 000 kr-2 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jan. 2026

Trapetsgatan 34C

Lägenhet
Fridhem, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

88,5 m²

3 rum

5 903 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

30 508 kr/m²

HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jan. 2026

Hortensiavägen 5

Villa
Luntertun, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

172+43 m²

5 rum

708 m²

Slutpris 5 600 000 kr-13 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 jan. 2026

Krageholmsgatan 11B

Radhus
Munka Ljungby, Ängelholms kommun
Svenska Mäklarhuset Ängelholm

121 m²

5 rum

6 689 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr-2 %

22 314 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Tvillingarnas väg 4, Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
  • Såld 22 jan. 2026
profilfoto på mäklare
AndréWahlström

Tvillingarnas väg 4

Lägenhet
Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

89 m²

3 rum

5 208 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 900 000 kr+12 %

21 348 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2026

Gammelgårdsvägen 18B

Lägenhet
Svenstorp, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

83,1 m²

3 rum

6 400 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 775 000 kr-1 %

21 360 kr/m²

HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Sockerbruksgatan 9B, Centralt, Ängelholms kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Sockerbruksgatan 9B

Lägenhet
Centralt, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

51 m²

2 rum

3 872 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 375 000 kr-8 %

26 961 kr/m²

Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Smaragdvägen 16, Strövelstorp, Ängelholms kommun
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
KevinAndersson

Smaragdvägen 16

Villa
Strövelstorp, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

85+115 m²

3 rum

1 163 m²

Slutpris 2 275 000 kr-9 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kristian II:s Väg 16A, Centrum, Ängelholms kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Kristian II:s Väg 16A

Lägenhet
Centrum, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

79 m²

3 rum

5 709 kr/mån

Slutpris 1 900 000 kr-3 %

24 051 kr/m²

Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Doktorsgatan 12C, Centralt, Ängelholms kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Doktorsgatan 12C

Lägenhet
Centralt, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

53 m²

2 rum

4 725 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-6 %

14 151 kr/m²

Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Polisgatan 3, Ängelholm, Ängelholms kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Polisgatan 3

Lägenhet
Ängelholm, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

67,5 m²

2 rum

4 667 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 670 000 kr+6 %

24 741 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Tröskehusvägen 6

Villa
Hjärnarp, Ängelholms kommun
Bjurfors Helsingborg City

200+65 m²

6 rum

923 m²

Slutpris 3 510 000 kr-12 %
Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Röstisvägen 18B, Magnarp, Ängelholms kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Röstisvägen 18B

Radhus
Magnarp, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

121+5 m²

5 rum

8 015 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 000 000 kr-10 %

24 793 kr/m²

Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Planteringsvägen 48C, Villan, Ängelholms kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Planteringsvägen 48C

Lägenhet
Villan, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

53 m²

2 rum

3 572 kr/mån

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

24 434 kr/m²

Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Lökgatan 21, Bäckadal, Ängelholms kommun
  • Såld 12 jan. 2026
profilfoto på mäklare
UlrikaSörensen

Lökgatan 21

Lägenhet
Bäckadal, Ängelholms kommun
Mäklarhuset Ängelholm

67,5 m²

2 rum

4 884 kr/mån

Slutpris 1 340 000 kr-4 %

19 852 kr/m²

Mäklarhuset Ängelholm
Mäklarhuset Ängelholm
Sandgårdsvägen 24, Vejbystrand / Magnarp, Ängelholms kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Sandgårdsvägen 24

Radhus
Vejbystrand / Magnarp, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

73 m²

3 rum

467 m²

Slutpris 2 200 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jan. 2026

Tåstrupsgatan 8

Lägenhet
Centrum, Ängelholms kommun
Svenska Mäklarhuset Ängelholm

92 m²

3 rum

5 579 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 900 000 kr+1 %

53 261 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 jan. 2026

Kvarngatan 12

Villa
Skörpinge, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

155 m²

7 rum

294 m²

Slutpris 4 000 000 kr-9 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 jan. 2026

Östergatan 77A

Lägenhet
Ängelholm - Centrum, Ängelholms kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

62 m²

2 rum

3 438 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 510 000 kr-5 %

24 355 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Fridhemsgatan 3, Ängelholm, Ängelholms kommun
  • Såld 7 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JuliaStille

Fridhemsgatan 3

Villa
Ängelholm, Ängelholms kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

105+75 m²

6 rum

688 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr+16 %
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Planteringsvägen 4, Luffarskogen, Ängelholms kommun
  • Såld 6 jan. 2026

Planteringsvägen 4

Villa
Luffarskogen, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

97+12 m²

3 rum

449 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 dec. 2025

Boarpsvägen 28

Villa
Hjärnarp, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

91+26 m²

4 rum

767 m²

Slutpris 2 390 000 kr-8 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 dec. 2025

Grävlingavägen 1

Fritidshus
Lerbäckshult, Ängelholms kommun
Mäklarna Ekström Ängelholm

105 m²

3 rum

1 198 m²

Slutpris 2 850 000 kr-5 %
Mäklarna Ekström Ängelholm
Mäklarna Ekström Ängelholm
Kallenbergsgatan 11A, Villan, Ängelholms kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Kallenbergsgatan 11A

Lägenhet
Villan, Ängelholms kommun
Fastighetsbyrån Ängelholm

74,5 m²

3 rum

5 980 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

15 436 kr/m²

Fastighetsbyrån Ängelholm
Fastighetsbyrån Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 dec. 2025

Teatervägen 25

Villa
Magnarp, Ängelholms kommun
Bjurfors Båstad

190+39 m²

5 rum

777 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Bjurfors Båstad
Bjurfors Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 dec. 2025

Espehögsgatan 43

Radhus
Epadalen, Ängelholms kommun
HusmanHagberg Ängelholm

108+18 m²

5 rum

296 m²

Slutpris 2 330 000 kr-7 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Sikgatan 26, Ludvigaskog, Ängelholms kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Sikgatan 26

Villa
Ludvigaskog, Ängelholms kommun
Svenska Mäklarhuset Ängelholm

162 m²

5 rum

502 m²

Slutpris 5 350 000 kr-2 %
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Sunnanvindsgatan 2G, Nya Kungsgården, Ängelholms kommun
  • Såld 15 dec. 2025

Sunnanvindsgatan 2G

Lägenhet
Nya Kungsgården, Ängelholms kommun
Mäklarna Ekström Ängelholm

105,5 m²

4 rum

7 679 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

23 697 kr/m²

Mäklarna Ekström Ängelholm
Mäklarna Ekström Ängelholm
Oxiegatan 5, Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
  • Såld 14 dec. 2025
profilfoto på mäklare
UlrikaSörensen

Oxiegatan 5

Villa
Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
Mäklarhuset Ängelholm

119+40 m²

5 rum

768 m²

Slutpris 3 000 000 kr+2 %
Mäklarhuset Ängelholm
Mäklarhuset Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 dec. 2025

Planteringsvägen 12

Villa
Luffarskogen, Ängelholms kommun
Bjurfors Ängelholm

100+51 m²

4 rum

560 m²

Slutpris 4 750 000 kr+8 %
Bjurfors Ängelholm
Bjurfors Ängelholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025

Storgatan 4C

Lägenhet
Centrum, Ängelholms kommun
Svenska Mäklarhuset Ängelholm

102 m²

4 rum

5 750 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 800 000 kr-11 %

56 863 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Svenska Mäklarhuset Ängelholm
Kvarngatan 14, Skörpinge, Ängelholms kommun
  • Såld 10 dec. 2025
profilfoto på mäklare
AndréWahlström

Kvarngatan 14

Villa
Skörpinge, Ängelholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

107+38 m²

6 rum

755 m²

Slutpris 4 150 000 kr-3 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 dec. 2025

Östra Storgatan 26

Villa
Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm

126 m²

6 rum

508 m²

Slutpris 3 450 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm
Melonvägen 2, Pomona, Ängelholms kommun
  • Såld 4 dec. 2025
profilfoto på mäklare
UlrikaSörensen

Melonvägen 2

Villa
Pomona, Ängelholms kommun
Mäklarhuset Ängelholm

140+22 m²

7 rum

471 m²

Slutpris 4 200 000 kr+6 %
Mäklarhuset Ängelholm
Mäklarhuset Ängelholm
Nygatan 21, Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
  • Såld 4 dec. 2025
profilfoto på mäklare
UlrikaSörensen

Nygatan 21

Villa
Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
Mäklarhuset Ängelholm

120+100 m²

6 rum

1 215 m²

Slutpris 1 700 000 kr-13 %
Mäklarhuset Ängelholm
Mäklarhuset Ängelholm
Snäckebotorpsvägen 331, Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Snäckebotorpsvägen 331

Villa
Munka-Ljungby, Ängelholms kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm

72 m²

3 rum

1 713 m²

Slutpris 1 570 000 kr+21 %
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm
Svensk Fastighetsförmedling Ängelholm