Åmåls kommun

Åmåls kommun

Alla slutpriser för bostäder - Åmåls kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 979 sålda bostäder

Sålt i april 2025

Skomakarvägen 5, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 16 apr. 2025

Skomakarvägen 5

Villa
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

102+48 m²

5 rum

831 m²
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Centralgatan 3, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 15 apr. 2025

Centralgatan 3

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

51,5 m²

2 rum

3 862 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 310 000 kr-9 %

6 019 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Forsbackagatan 6, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 8 apr. 2025

Forsbackagatan 6

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

147 m²

5 rum

690 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 4, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 7 apr. 2025

Malmgatan 4

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

66 m²

2 rum

5 669 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 280 000 kr-5 %

4 242 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Lindgatan 12, Hammarshaget, Åmåls kommun
  • Såld 3 apr. 2025

Lindgatan 12

Villa
Hammarshaget, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

204+35 m²

5 rum

1 174 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Kvarngatan 9, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 2 apr. 2025

Kvarngatan 9

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

107+60 m²

5 rum

611 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 250 000 kr+36 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sofiagatan 7A, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 2 apr. 2025

Sofiagatan 7A

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

65 m²

2 rum

5 211 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 363 000 kr+4 %

5 585 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Spinettvägen, Nötön, Åmåls kommun
  • Såld 1 apr. 2025

Spinettvägen

Tomt
Nötön, Åmåls kommun
LF Fastighetsförmedling Åmål

1 643 m²

Slutpris 475 000 kr-20 %
LF Fastighetsförmedling Åmål
LF Fastighetsförmedling Åmål

Sålt i mars 2025

Stenbecksgatan 9, Herrängen, Åmåls kommun
  • Såld 24 mar. 2025

Stenbecksgatan 9

Villa
Herrängen, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

116+95 m²

5 rum

752 m²
  • Uteplats

Slutpris 800 000 kr-18 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Nya Örnäsgatan 4B, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 21 mar. 2025

Nya Örnäsgatan 4B

Radhus
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

126 m²

5 rum

226 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Stafettgatan 16, Kristineberg, Åmåls kommun
  • Såld 18 mar. 2025

Stafettgatan 16

Radhus
Kristineberg, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

139 m²

5 rum

393 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Vallgatan 6, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 14 mar. 2025

Vallgatan 6

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

80 m²

3 rum

1 039 m²

Slutpris 825 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Skördevägen 1D, Östra Åsen, Åmåls kommun
  • Såld 14 mar. 2025

Skördevägen 1D

Radhus
Östra Åsen, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

137 m²

6 rum

276 m²
  • Uteplats

Slutpris 775 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svedjevägen 4, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 14 mar. 2025

Svedjevägen 4

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+143 m²

5 rum

765 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sofiagatan 9A, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Sofiagatan 9A

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

43 m²

1 rum

3 441 kr/mån

Slutpris 175 000 kr-5 %

4 070 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Mo Kroken 220, Mo Kroken, Åmåls kommun
  • Såld 6 mar. 2025

Mo Kroken 220

Villa
Mo Kroken, Åmåls kommun
LF Fastighetsförmedling Åmål

100+15 m²

5 rum

2 948 m²

Slutpris 890 000 kr+19 %
LF Fastighetsförmedling Åmål
LF Fastighetsförmedling Åmål

Sålt i februari 2025

Fryxellsgatan 32, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 27 feb. 2025

Fryxellsgatan 32

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+70 m²

5 rum

832 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Läroverksgatan 17E, Norr, Åmåls kommun
  • Såld 25 feb. 2025

Läroverksgatan 17E

Lägenhet
Norr, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

70+35 m²

3 rum

3 750 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 875 000 kr+30 %

12 500 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Rösbacken 10, Rösa, Åmåls kommun
  • Såld 22 feb. 2025

Rösbacken 10

Villa
Rösa, Åmåls kommun
LF Fastighetsförmedling Åmål

99+4 m²

4 rum

856 m²

Slutpris 1 800 000 kr+9 %
LF Fastighetsförmedling Åmål
LF Fastighetsförmedling Åmål
Norra Långgatan 5, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 20 feb. 2025

Norra Långgatan 5

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
LF Fastighetsförmedling Åmål

70 m²

2 rum

5 532 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 550 000 kr+22 %

7 857 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Åmål
LF Fastighetsförmedling Åmål
Elisebergsgatan 23D, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 17 feb. 2025

Elisebergsgatan 23D

Radhus
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

101 m²

4 rum

318 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 210 000 kr+24 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sofiagatan 2B, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 14 feb. 2025

Sofiagatan 2B

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

64 m²

2 rum

3 930 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 310 000 kr-5 %

4 844 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Algatan 8, Hammarshaget, Åmåls kommun
  • Såld 13 feb. 2025

Algatan 8

Villa
Hammarshaget, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+118 m²

6 rum

1 029 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Skördevägen 1N, Östra Åsen, Åmåls kommun
  • Såld 6 feb. 2025

Skördevägen 1N

Radhus
Östra Åsen, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

137 m²

5 rum

259 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

Sålt i januari 2025

Amnebyn 210, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 24 jan. 2025

Amnebyn 210

Villa
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

115+78 m²

5 rum

3 388 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 150 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sofiagatan 9B, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 24 jan. 2025

Sofiagatan 9B

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

94 m²

4 rum

6 791 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 200 000 kr-49 %

2 128 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Timotejvägen 11, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 17 jan. 2025

Timotejvägen 11

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

111 m²

4 rum

720 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 175 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 3, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 17 jan. 2025

Malmgatan 3

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

51 m²

2 rum

3 624 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 310 000 kr-11 %

6 078 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Kvarngatan 12, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 16 jan. 2025

Kvarngatan 12

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

115+75 m²

4 rum

747 m²

Slutpris 430 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 13D, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 3 jan. 2025

Malmgatan 13D

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

64 m²

2 rum

4 295 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 255 000 kr+2 %

3 984 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jan. 2025

Humletorp

Gård/Skog
Fengersfors, Åmåls kommun
31 ha

Slutpris 3 400 000 kr-8 %
Areal | Åmål

Sålt i december 2024

Tösse Hannebol 720, Käppesjön, Åmåls kommun
  • Såld 12 dec. 2024

Tösse Hannebol 720

Fritidshus
Käppesjön, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

55 m²

3 rum

1 129 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 000 000 kr+5 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Norra Långgatan 3, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 6 dec. 2024

Norra Långgatan 3

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

83,5 m²

3 rum

6 342 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 750 000 kr+8 %

8 982 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svedjevägen 34, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 6 dec. 2024

Svedjevägen 34

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+114 m²

6 rum

989 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

Sålt i november 2024

Stora Ringvägen 13, Åmål, Åmåls kommun
  • Såld 28 nov. 2024

Stora Ringvägen 13

Villa
Åmål, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

103+133 m²

5 rum

604 m²

Slutpris 1 375 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Härds väg 7, Norr, Åmåls kommun
  • Såld 25 nov. 2024

Härds väg 7

Villa
Norr, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

106+43 m²

5 rum

582 m²
  • Balkong

Slutpris 350 000 kr-33 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Drottninggatan 54, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 22 nov. 2024

Drottninggatan 54

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+77 m²

5 rum

782 m²

Slutpris 600 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sofiagatan 7B, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 20 nov. 2024

Sofiagatan 7B

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

65 m²

2 rum

4 422 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 350 000 kr-13 %

5 385 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 3, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 20 nov. 2024

Malmgatan 3

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

51 m²

2 rum

3 609 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 330 000 kr+2 %

6 471 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Grindhöjdsvägen 4, Söder, Åmåls kommun
  • Såld 13 nov. 2024

Grindhöjdsvägen 4

Lägenhet
Söder, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

52 m²

2 rum

2 260 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 195 000 kr±0 %

3 750 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Fröskogs viken 101, Fröskogs Viken, Åmåls kommun
  • Såld 7 nov. 2024

Fröskogs viken 101

Villa
Fröskogs Viken, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

114+12 m²

5 rum

1 920 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Järngatan 4E, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 5 nov. 2024

Järngatan 4E

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
LF Fastighetsförmedling Åmål

64 m²

2 rum

4 272 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr+14 %

6 250 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Åmål
LF Fastighetsförmedling Åmål
Sjövägen 4, Fengersfors, Åmåls kommun
  • Såld 4 nov. 2024

Sjövägen 4

Villa
Fengersfors, Åmåls kommun
Flinks Fastighetsförmedling

98+51 m²

5 rum

1 228 m²

Slutpris 130 000 kr-53 %
Flinks Fastighetsförmedling
Flinks Fastighetsförmedling
Åsgatan 43, Norr, Åmåls kommun
  • Såld 1 nov. 2024

Åsgatan 43

Villa
Norr, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

138+30 m²

5 rum

898 m²

Slutpris 720 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Böttevägen 3, Fengersfors, Åmåls kommun
  • Såld 1 nov. 2024

Böttevägen 3

Villa
Fengersfors, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

191+53 m²

7 rum

3 630 m²

Slutpris 1 350 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

Sålt i oktober 2024

Steckseniigatan 23, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 31 okt. 2024

Steckseniigatan 23

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

228+35 m²

6 rum

1 565 m²
  • Balkong

Slutpris 2 100 000 kr-12 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 13c, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 28 okt. 2024

Malmgatan 13c

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

78,5 m²

3 rum

5 246 kr/mån

Slutpris 250 000 kr-29 %

3 185 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Söderbodane 102, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 21 okt. 2024

Söderbodane 102

Villa
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

100 m²

4 rum

1 928 m²
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Groggs väg 8, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 18 okt. 2024

Groggs väg 8

Villa
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

116 m²

4 rum

784 m²
  • Uteplats

Slutpris 700 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Norrskensgatan 13, Kristineberg, Åmåls kommun
  • Såld 17 okt. 2024

Norrskensgatan 13

Villa
Kristineberg, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

161+54 m²

6 rum

788 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 785 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

Visar 151 - 200 av 1979

Artiklar från Hemnet