Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Mäklare Mikael Berggren

Mikael Berggren

Om mig

Jag har jobbat på Svensk Fastighetsförmedling i Skellefteå sedan 2010 och förmedlar i huvudsak villor, fritidshus, bostadsrätter och tomter. Jag ser fram emot att höras vidare för att gå igenom dina förutsättningar och önskemål för att kunna skräddarsy den bästa lösningen för just din försäljning. Mina styrkor som mäklare är bl.a. ett stort kontaktnät och god lokalkännedom i kombination med höga ambitioner och en vilja att alla köpare och säljare ska känna sig nöjda med sitt livs affär!
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Villagatan 19, Sörböle, Skellefteå kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Villagatan 19

Lägenhet
Sörböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

82 m²

4 rum

5 570 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

28 659 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Södra Sillskatan 521

Fritidshus
Ursviken, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

42+25 m²

2 rum

1 892 m²

Slutpris 1 950 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Repslagargränd 6, Centrala Stan, Skellefteå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Repslagargränd 6

Lägenhet
Centrala Stan, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

72 m²

3 rum

5 401 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr-7 %

36 111 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Ulriksgatan 16

Villa
Kåge, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

113+27 m²

5 rum

Slutpris 3 100 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Ragvaldsträsk 35, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 12 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Ragvaldsträsk 35

Villa
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

96+91 m²

4 rum

1 007 m²

Slutpris 1 400 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Trädgränd 71, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 7 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Trädgränd 71

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

68,5 m²

2 rum

3 947 kr/mån

Slutpris 1 415 000 kr-6 %

20 657 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Fellesörvägen 17

Övrigt
Skelleftehamn, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
1 260 m²

Slutpris 1 350 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Frostgränd 54, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 17 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Frostgränd 54

Radhus
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

127 m²

4 rum

178 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 246 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Getbergsvägen 14, Getberget, Skellefteå kommun
  • Såld 22 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Getbergsvägen 14

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

69 m²

3 rum

4 914 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

22 464 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Hemmansgatan 137, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 22 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Hemmansgatan 137

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

73 m²

2 rum

3 823 kr/mån

Slutpris 1 125 000 kr

15 411 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Norra Hamngatan 62

Övrigt
Skelleftehamn, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

264 m²

1 205 m²
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Hammargatan 16, Skelleftehamn, Skellefteå kommun
  • Såld 10 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Hammargatan 16

Lägenhet
Skelleftehamn, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

69 m²

3 rum

5 227 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 595 000 kr-14 %

8 623 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Nyponvägen 73, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Nyponvägen 73

Radhus
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

115+66 m²

4 rum

243 m²

Slutpris 2 795 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Tjädervägen 31, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 12 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Tjädervägen 31

Villa
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

99+99 m²

4 rum

744 m²

Slutpris 2 860 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Vindstigen 17, Morö Backe, Skellefteå kommun
  • Såld 11 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Vindstigen 17

Villa
Morö Backe, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

120+58 m²

5 rum

900 m²

Slutpris 3 425 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Östra Nygatan 93B, Älvsbacka, Skellefteå kommun
  • Såld 12 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Östra Nygatan 93B

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

91 m²

4 rum

5 506 kr/mån

Slutpris 2 600 000 kr-2 %

28 571 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Vallgränd 18, Ursviken, Skellefteå kommun
  • Såld 5 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Vallgränd 18

Villa
Ursviken, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

115+60 m²

6 rum

1 166 m²

Slutpris 1 975 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Västergatan 12B, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 2 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Västergatan 12B

Radhus
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

120+60 m²

4 rum

94 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Stenkilsgatan 46d, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Stenkilsgatan 46d

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

40,5 m²

1 rum

3 165 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr+5 %

28 395 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Läkarvägen 1A, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 29 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Läkarvägen 1A

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

66,5 m²

2 rum

4 088 kr/mån

Slutpris 1 625 000 kr+2 %

24 436 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Läkarvägen 6D, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 28 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Läkarvägen 6D

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

61 m²

2 rum

3 785 kr/mån

Slutpris 1 615 000 kr±0 %

26 475 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Repslagargränd 6, Centrala Stan, Skellefteå kommun
  • Såld 24 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Repslagargränd 6

Lägenhet
Centrala Stan, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

91 m²

4 rum

7 066 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 600 000 kr+2 %

50 549 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Turgatan 19, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 19 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Turgatan 19

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

115 m²

5 rum

5 990 kr/mån

Slutpris 2 600 000 kr-1 %

22 609 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Vallgatan 16b, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 17 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Vallgatan 16b

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

73,5 m²

3 rum

4 347 kr/mån

Slutpris 1 950 000 kr±0 %

26 531 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Myntgatan 7L, Moröhöjden, Skellefteå kommun
  • Såld 16 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Myntgatan 7L

Lägenhet
Moröhöjden, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

63,5 m²

2 rum

4 179 kr/mån

Slutpris 1 175 000 kr±0 %

18 504 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

Visar 1 - 25 av 44