Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Mäklare Petter Hellström

Petter Hellström

Om mig

Jag började min bana inom Svensk Fastighetsförmedling 2006 och har i flera olika marknadslägen utvecklat mitt och företagets "mäkleri". Det är verkligen en ynnest att få vara högst delaktig i en så stor händelse i människors liv som bostadsbytet är. Och det är nog det som är det bästa med detta fantastiskt roliga jobb, att vara till service och se till så att förflyttningen blir så bra den över huvud taget kan, helt beroende på varje unik situation som ligger till grund för själva affären.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Norrlidsvägen 110A, Norrliden, Kalmar kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Norrlidsvägen 110A

Lägenhet
Norrliden, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

46,5 m²

1 rum

4 515 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 185 000 kr-37 %

3 978 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Runvägen 3C, Kalmar, Kalmar kommun
  • Såld 19 apr. 2026

Runvägen 3C

Lägenhet
Kalmar, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

44,5 m²

1 rum

3 419 kr/mån

Slutpris 495 000 kr±0 %

11 124 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Stockegatan 12, Rockneby, Kalmar kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Stockegatan 12

Villa
Rockneby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

91+91 m²

3 rum

1 500 m²

Slutpris 1 795 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Trädoktorns väg 7, Rockneby, Kalmar kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Trädoktorns väg 7

Villa
Rockneby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

138 m²

7 rum

612 m²

Slutpris 995 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Norrlidsvägen 44, Norrliden, Kalmar kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Norrlidsvägen 44

Lägenhet
Norrliden, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

63,5 m²

2 rum

5 017 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 875 000 kr-2 %

13 780 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Ordensvägen 2, Ljungbyholm, Kalmar kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Ordensvägen 2

Villa
Ljungbyholm, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

78 m²

4 rum

1 388 m²

Slutpris 2 000 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Sommarlovsvägen 12, Kalmar, Kalmar kommun
  • Såld 21 mar. 2026

Sommarlovsvägen 12

Villa
Kalmar, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

114+107 m²

4 rum

879 m²

Slutpris 2 450 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Hovstigen 8, Förlösa, Kalmar kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Hovstigen 8

Villa
Förlösa, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

95+27 m²

3 rum

1 101 m²

Slutpris 1 800 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Fågelsudd 505, Rockneby, Kalmar kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Fågelsudd 505

Villa
Rockneby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

85 m²

3 rum

854 m²

Slutpris 2 275 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 feb. 2026

Sandåsgatan 19

Villa
Sandås, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
694 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 7 325 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Kungsgårdsvägen 50B, Skälby, Kalmar kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Kungsgårdsvägen 50B

Lägenhet
Skälby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

49 m²

2 rum

3 838 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 950 000 kr-5 %

19 388 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Smålandsgatan 1B, Malmen, Kalmar kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Smålandsgatan 1B

Lägenhet
Malmen, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

67 m²

2 rum

4 188 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-6 %

34 328 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Kungsgårdsvägen 52C, Skälby, Kalmar kommun
  • Såld 8 jan. 2026

Kungsgårdsvägen 52C

Lägenhet
Skälby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

89,7 m²

3 rum

7 011 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr

18 952 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Bredbandet 14, Varvsholmen, Kalmar kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Bredbandet 14

Lägenhet
Varvsholmen, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

85 m²

3 rum

4 964 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 450 000 kr-1 %

40 588 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Silkesvägen 8, Karlssons Äng, Kalmar kommun
  • Såld 14 nov. 2025

Silkesvägen 8

Villa
Karlssons Äng, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

141 m²

5 rum

823 m²

Slutpris 4 900 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Teknikervägen 22, Fjölebro, Kalmar kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Teknikervägen 22

Övrigt
Fjölebro, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
1 488 m²

Slutpris 4 700 000 kr-24 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Lagmansgatan 6A, Lindö, Kalmar kommun
  • Såld 2 nov. 2025

Lagmansgatan 6A

Lägenhet
Lindö, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

59 m²

2,5 rum

4 732 kr/mån

Slutpris 1 000 000 kr+1 %

16 949 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2025

Jakobsbergsvägen 3

Villa
Smedby, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

95 m²

3 rum

Slutpris 3 200 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 okt. 2025

Fredriksskansgatan 9

Lägenhet
Fredriksskans, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

35 m²

1 rum

3 237 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr-13 %

37 143 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Smart Yta - låg lokal 54 (etapp 2)

Övrigt
Norra Flygstaden, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
70 m²
  • Nyproduktion

Slutpris 1 349 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Norrlidsvägen 20

Lägenhet
Kalmar, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

79 m²

3 rum

4 846 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr+12 %

12 658 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Tre vänners väg 22

Radhus
Bergavik, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

138 m²

5 rum

362 m²

Slutpris 2 975 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025

Fogdegatan 3B

Lägenhet
Lindö, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

44 m²

1,5 rum

3 552 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr

25 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 aug. 2025

Videvägen 3

Villa
Berga, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

82+82 m²

4 rum

775 m²

Slutpris 3 350 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2025

Prosits väg 15

Villa
Sandvik, Kalmar kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

82 m²

3 rum

987 m²

Slutpris 4 470 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar
Svensk Fastighetsförmedling Kalmar

Visar 1 - 25 av 31