Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Mäklare Alexandra Rodén

Alexandra Rodén

Om mig

Jag heter Alexandra Rodén och är fastighetsmäklare i Gällivare, där jag även driver Svensk Fastighetsförmedlings kontor. Jag hjälper både nya och etablerade Gällivarebor till trygga och lyckade bostadsaffärer. Jag är certifierad inom jord-, skogs- och gårdsfastigheter. Med starka kundomdömen och flera utmärkelser som bästa mäklare i Norrbotten arbetar jag alltid med stort engagemang, tydlighet och hög service.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Palohuornas 114, Palohuornas, Gällivare kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Palohuornas 114

Villa
Palohuornas, Gällivare kommun

140+31 m²

6 rum

1 696 m²
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Sikträsk , Malmberget, Gällivare kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Sikträsk

Fritidshus
Malmberget, Gällivare kommun

25 m²

2 rum

1 821 m²
  • Uteplats

Slutpris 425 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Blockvägen 6

Villa
Gällivare, Gällivare kommun

128+52 m²

4 rum

Slutpris 2 450 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Malmbergsvägen 8A, Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Malmbergsvägen 8A

Lägenhet
Gällivare, Gällivare kommun

76,5 m²

3 rum

6 336 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-8 %

15 686 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Gruvbyggarvägen 13, Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Gruvbyggarvägen 13

Villa
Gällivare, Gällivare kommun

129+86 m²

6 rum

977 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jan. 2026

Kramsnögatan 7

Villa
Repisvaara, Gällivare kommun

125+33 m²

4 rum

747 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 000 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Norskavägen 2A, Centrum, Gällivare kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Norskavägen 2A

Lägenhet
Centrum, Gällivare kommun

57,5 m²

2 rum

4 750 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 000 000 kr±0 %

17 391 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Stationsvägen 19, Nattavaara, Gällivare kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Stationsvägen 19

Villa
Nattavaara, Gällivare kommun

52 m²

2 rum

2 024 m²
  • Uteplats

Slutpris 360 000 kr-28 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Yrttivaara 1, Yrttivaara, Gällivare kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Yrttivaara 1

Gård/Skog
Yrttivaara, Gällivare kommun

69+28 m²

3 rum

4,1 ha
  • Uteplats

Slutpris 825 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Talinen 204, Tärendö, Pajala kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Talinen 204

Villa
Tärendö, Pajala kommun

180 m²

5 rum

1 065 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 450 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Raattamaavägen 42, Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Raattamaavägen 42

Villa
Gällivare, Gällivare kommun

102+102 m²

5 rum

579 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 900 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Fjällnäsgränd 18B, Fjällnäs, Gällivare kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Fjällnäsgränd 18B

Lägenhet
Fjällnäs, Gällivare kommun

72,5 m²

3 rum

5 854 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr+5 %

15 862 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Nuortikon 1, Nattavaara, Gällivare kommun
  • Såld 25 aug. 2025

Nuortikon 1

Gård/Skog
Nattavaara, Gällivare kommun

49 m²

3 rum

8,5 ha
  • Uteplats

Slutpris 450 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Hantverkaregatan 19, Centrum, Gällivare kommun
  • Såld 18 aug. 2025

Hantverkaregatan 19

Lägenhet
Centrum, Gällivare kommun

70,8 m²

3 rum

8 916 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 950 000 kr-27 %

13 418 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Fjällnäsgränd 35C, Fjällnäs, Gällivare kommun
  • Såld 21 jul. 2025

Fjällnäsgränd 35C

Lägenhet
Fjällnäs, Gällivare kommun

63 m²

2 rum

5 202 kr/mån

Slutpris 1 215 000 kr+10 %

19 286 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Fjällnäsgränd 25B, Fjällnäs, Gällivare kommun
  • Såld 10 jul. 2025

Fjällnäsgränd 25B

Lägenhet
Fjällnäs, Gällivare kommun

72,5 m²

3 rum

5 854 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr+2 %

18 621 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Leipojärvi 10:14 , Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 27 jun. 2025

Leipojärvi 10:14

Övrigt
Gällivare, Gällivare kommun

280 m²

5 984 m²

Slutpris 460 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Dundret 105, Dundret, Gällivare kommun
  • Såld 18 jun. 2025

Dundret 105

Fritidshus
Dundret, Gällivare kommun

63+2 m²

3 rum

135 m²

Slutpris 2 100 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Saajo 15, Kainulasjärvi, Pajala kommun
  • Såld 16 jun. 2025

Saajo 15

Villa
Kainulasjärvi, Pajala kommun

90 m²

3 rum

1,4 ha
  • Uteplats

Slutpris 510 000 kr+46 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Fjällnäsgränd 43B, Fjällnäs, Gällivare kommun
  • Såld 5 jun. 2025

Fjällnäsgränd 43B

Lägenhet
Fjällnäs, Gällivare kommun

72,5 m²

3 rum

5 854 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 430 000 kr+4 %

19 724 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Hedparken 11, Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 9 maj. 2025

Hedparken 11

Radhus
Gällivare, Gällivare kommun

94+30 m²

4 rum

481 m²

Slutpris 1 590 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare

Visar alla 21