Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Mäklare Mats Sjöberg

Mats Sjöberg

Om mig

Jag har varit verksam som fastighetsmäklare i Åmål sedan 1992, och trivs fantastiskt bra med jobbet och mina härliga kollegor. Att få förtroendet att hjälpa människor i deras livs största affär är stimulerande och man får nya utmaningar varje dag. Ingen dag är den andra lik. Utanför arbetet så springer jag gärna en tur med min fru eller umgås med våra pojkar på en båttur.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Åmålsvägen 10, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Åmålsvägen 10

Villa
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

110+70 m²

5 rum

1 830 m²
  • Balkong

Slutpris 825 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Rudsgatan 7, Herrängen, Åmåls kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Rudsgatan 7

Villa
Herrängen, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

102+66 m²

4 rum

792 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Dalstigen 12, Norr, Åmåls kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Dalstigen 12

Villa
Norr, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

86+55 m²

4 rum

1 559 m²

Slutpris 1 425 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Skogsgränd 5, Svanskog, Säffle kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Skogsgränd 5

Villa
Svanskog, Säffle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

147+101 m²

5 rum

907 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 995 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Karlstadsvägen 7, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Karlstadsvägen 7

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

125+75 m²

6 rum

814 m²

Slutpris 1 300 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Kasenbergsvägen 14, Kasenberg, Åmåls kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Kasenbergsvägen 14

Villa
Kasenberg, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

120 m²

4 rum

1 640 m²

Slutpris 650 000 kr-24 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Centralgatan 14, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Centralgatan 14

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

64 m²

2 rum

3 928 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 325 000 kr-7 %

5 078 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Tunnelgatan 6, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Tunnelgatan 6

Villa
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

130+70 m²

5 rum

1 062 m²
  • Balkong

Slutpris 1 725 000 kr+16 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Grättve 121, Edsleskog, Åmåls kommun
  • Såld 14 sep. 2025

Grättve 121

Villa
Edsleskog, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

177 m²

7 rum

9 580 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 375 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 13D, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Malmgatan 13D

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

78,5 m²

3 rum

5 689 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 350 000 kr-11 %

4 459 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Fryxellsgatan 67, Väster, Åmåls kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Fryxellsgatan 67

Villa
Väster, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

220+37 m²

5 rum

887 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Axel Roosgatan 12, Ljungsberg, Åmåls kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Axel Roosgatan 12

Villa
Ljungsberg, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

108+82 m²

4 rum

578 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr+21 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 11, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 27 aug. 2025

Malmgatan 11

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

76 m²

3 rum

5 077 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr±0 %

7 237 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Lindön 19, Köpmannebro, Melleruds kommun
  • Såld 27 aug. 2025

Lindön 19

Fritidshus
Köpmannebro, Melleruds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

45+45 m²

3 rum

  • Uteplats

Slutpris 500 000 kr-43 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Tydje Nygård 201, Tösse, Åmåls kommun
  • Såld 26 aug. 2025

Tydje Nygård 201

Gård/Skog
Tösse, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

93 m²

4 rum

4 ha
  • Uteplats

Slutpris 1 175 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Årjängsgatan 1B, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 23 aug. 2025

Årjängsgatan 1B

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

85,5 m²

3 rum

6 160 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 650 000 kr+44 %

7 602 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Malmgatan 13A, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 22 aug. 2025

Malmgatan 13A

Lägenhet
Centralt, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

67+45 m²

5 rum

5 542 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 465 000 kr-6 %

6 940 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Slädekärr 210, Slädekärr, Åmåls kommun
  • Såld 21 aug. 2025

Slädekärr 210

Fritidshus
Slädekärr, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

57 m²

3 rum

1 238 m²
  • Uteplats

Slutpris 825 000 kr+27 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sotebyn 101, Sotebyn, Åmåls kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Sotebyn 101

Villa
Sotebyn, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

100 m²

4 rum

2 236 m²
  • Uteplats

Slutpris 780 000 kr-20 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Järnbruksgatan 31, Svanskog, Säffle kommun
  • Såld 11 aug. 2025

Järnbruksgatan 31

Villa
Svanskog, Säffle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

115+81 m²

5 rum

1 604 m²
  • Balkong

Slutpris 595 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Sandbol 101, Sandbol, Åmåls kommun
  • Såld 8 aug. 2025

Sandbol 101

Fritidshus
Sandbol, Åmåls kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åmål

72 m²

4 rum

3 180 m²
  • Uteplats

Slutpris 900 000 kr+14 %
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Svensk Fastighetsförmedling Åmål
Mogatan 8C, Centralt, Åmåls kommun
  • Såld 8 aug. 2025

Mogatan 8C