Hoppa till huvudinnehåll
Mäklare Katarina Wiksell

Katarina Wiksell

Om mig

Efter många år som fastighetsmäklare trivs jag fortfarande otroligt bra med mitt yrke. Att få hjälpa till i en så pass viktig affär i livet ser jag som ett stort förtroende och jag ser varje affär som en ny utmaning. Jag har arbetat som mäklare sedan 2005 och med mig som fastighetsmäklare får du ett stort engagemang, kunskap och tillgänglighet under hela processen, faktorer som är avgörande för att nå det högsta slutpriset. Jag är informativ, tydlig, lyhörd och driven men på ett ödmjukt sätt.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Hallkved 335

Fritidshus
Funbo / Hallkved, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

42 m²

2 rum

2 317 m²

Slutpris 2 070 000 kr+22 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Blomstervägen 12

Villa
Sunnersta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

109+109 m²

7 rum

646,4 m²

Slutpris 7 000 000 kr+2 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Börjegatan 7

Lägenhet
Främre Luthagen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

38 m²

2 rum

1 412 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr+4 %

68 421 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Eksätravägen 150

Lägenhet
Tomtebo/Södra Gottsunda, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

62,2 m²

2 rum

6 119 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

17 605 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Bälinge-Svista 21

Villa
Svista, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

129 m²

5 rum

1 424 m²

Slutpris 5 195 000 kr±0 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Portalgatan 78

Lägenhet
Kapellgärdet, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

100 m²

4 rum

5 722 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 650 000 kr±0 %

36 500 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2026

S:t Olofsgatan 56 B

Lägenhet
Höganäs, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

44 m²

1,5 rum

3 185 kr/mån

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

44 318 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Frodegatan 23A

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

40 m²

1,5 rum

3 942 kr/mån

Slutpris 1 850 000 kr+3 %

46 250 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026

Eksätravägen 132

Lägenhet
Tomtebo/Södra Gottsunda, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

90,3 m²

4 rum

8 309 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-9 %

21 041 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 feb. 2026

Fyrislundsgatan 48

Lägenhet
Årsta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

83,5 m²

3 rum

3 847 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr+17 %

27 844 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 feb. 2026

Oslogatan 40

Radhus
Ekeby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

135 m²

5 rum

178 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 150 000 kr+12 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2026

Geijersgatan 48A

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

47,5 m²

2 rum

3 880 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr-2 %

43 158 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jan. 2026

Kvarntorgsgatan 2C

Lägenhet
Kvarngärdet, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

49 m²

2 rum

3 519 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 340 000 kr+4 %

47 755 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 jan. 2026

Morkullevägen 43D

Radhus
Sunnersta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

134 m²

5 rum

  • Uteplats

Slutpris 5 100 000 kr-2 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2026

Dimgatan 21

Lägenhet
Gränby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

75,5 m²

3 rum

4 600 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 425 000 kr-5 %

18 874 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Ölandsresan 3E

Lägenhet
Sävja, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

91 m²

4 rum

6 965 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 795 000 kr-3 %

30 714 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 dec. 2025

Funbo-Bärby 16

Villa
Funbo-Bärby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

225+10 m²

7 rum

1 253 m²

Slutpris 6 450 000 kr-1 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 nov. 2025

Torngatan 32

Lägenhet
Kapellgärdet, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

117 m²

4 rum

6 638 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 355 000 kr+8 %

54 316 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2025

Kvarntorgsgatan 2C

Lägenhet
Kvarngärdet, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

95,5 m²

4 rum

6 133 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr-8 %

33 508 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Övre Slottsgatan 22 A

Lägenhet
Övre Slotts, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

55,4 m²

2 rum

3 307 kr/mån

Slutpris 3 400 000 kr+10 %

61 372 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2025

Edeby Ängsväg 1

Radhus
Vassunda, Knivsta kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

138+25 m²

5 rum

668 m²

Slutpris 3 825 000 kr-7 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025

Walleriusvägen 6

Villa
Kåbo, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

190+95 m²

8 rum

929,3 m²

Slutpris 12 210 000 kr-5 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025

Sågargatan 11 C

Lägenhet
Kungsängen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

98 m²

4 rum

6 878 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr-2 %

39 796 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Väderkvarnsgatan 43A

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

48,8 m²

1,5 rum

3 255 kr/mån

Slutpris 2 050 000 kr-2 %

42 008 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Skyttelgatan 16

Lägenhet
Industristaden/Kungsängen, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

94 m²

4 rum

5 570 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr-2 %

43 617 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

Visar 1 - 25 av 40