Hoppa till huvudinnehåll
Mäklare Johan Stenhardt

Johan Stenhardt

Om mig

Min karriär som fastighetsmäklare började 1988 på Urban Lindhe Fastighetsbyrå i Stockholms innerstad med verksamhetsområde i Norrort såsom Täby och Danderyd. Sedan 2009 har jag arbetat som Fastighetsmäklare hos HusmanHagberg i Vallentuna & Täby. Jag har under mina 38 år i branschen genomfört mer än 3200 försäljningar. Mitt Nöjd Kund Index låg under 2025 på 5,0 från både köpare & säljare i en skala mellan 1-5.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Källvägen 1, 1 tr, Vallentuna Centrum, Vallentuna kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Källvägen 1, 1 tr

Lägenhet
Vallentuna Centrum, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

60,2 m²

2 rum

5 468 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr+7 %

36 545 kr/m²

HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Granvägen 2, Rimbo, Norrtälje kommun
  • Såld 17 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Granvägen 2

Villa
Rimbo, Norrtälje kommun
HusmanHagberg Vallentuna

108 m²

5 rum

944 m²

Slutpris 2 200 000 kr-26 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Källvägen 11, 2 tr, Centrum, Vallentuna kommun
  • Såld 20 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Källvägen 11, 2 tr

Lägenhet
Centrum, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

82,9 m²

3 rum

6 331 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 100 000 kr±0 %

37 394 kr/m²

HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Svampskogsvägen 19, 1tr

Lägenhet
Bällstaberg, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

69,3 m²

2 rum

5 340 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr-4 %

37 518 kr/m²

HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tvärvägen 16

Lägenhet
Centrum, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

69,4 m²

3 rum

4 170 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr+1 %

28 818 kr/m²

HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Bällstavägen 63D, Västra Bällsta, Vallentuna kommun
  • Såld 22 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Bällstavägen 63D

Radhus
Västra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

123+19 m²

5 rum

290 m²

Slutpris 4 810 000 kr+5 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Björnbodavägen 30, Östra Bällsta, Vallentuna kommun
  • Såld 21 nov. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Björnbodavägen 30

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

185 m²

6 rum

1 800 m²

Slutpris 9 250 000 kr+3 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Gunnvägen 8, Bergshamra, Norrtälje kommun
  • Såld 29 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Gunnvägen 8

Fritidshus
Bergshamra, Norrtälje kommun
HusmanHagberg Vallentuna

60 m²

4 rum

1 852 m²

Slutpris 1 075 000 kr-22 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Nyponvägen 7

Villa
Ormsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

110+105 m²

6 rum

986 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tegvägen 4

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

184 m²

7 rum

1 247 m²

Slutpris 6 500 000 kr-4 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tingvallavägen 18

Tomt
Västra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

1 012 m²

Slutpris 4 100 000 kr-4 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Ekebyvägen 125

Radhus
Ekeby, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

120 m²

4 rum

341 m²

Slutpris 4 900 000 kr+4 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Sågtorpsvägen 22C

Radhus
Wästra Näsbypark, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

144 m²

6 rum

345 m²

Slutpris 10 500 000 kr±0 %
HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tunavägen 44

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

176+39 m²

8 rum

1 118 m²

Slutpris 6 675 000 kr±0 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Gävsjövägen 111

Villa
Gävsjö, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

133+75 m²

6 rum

8 720 m²

Slutpris 7 000 000 kr±0 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Björnbodavägen 14

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

171+47 m²

8 rum

1 876 m²

Slutpris 8 400 000 kr+2 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 maj. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tallåsvägen 108, 2 tr

Lägenhet
Kragstalund, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

74,6 m²

3 rum

5 579 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 975 000 kr±0 %

26 475 kr/m²

HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 maj. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Stråkvägen 12

Villa
Ella park, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

140 m²

8 rum

2 060 m²

Slutpris 16 000 000 kr-6 %
HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby

Visar alla 18