Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Historiska Hem
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarföretag

Guldhemmet 2025

Mäklare Henriette Gerson

Henriette Gerson

Om mig

Med lång erfarenhet av att förmedla bostadsrätter i innerstan samt villor i närområden som Bromma, Enskede, Älvsjö och Nacka är Henriette väl förankrad i branschen. Hennes bakgrund från skolvärlden, med utbildning från lärarhögskolan och en rektorsutbildning, bidrar till hennes förmåga att leda och organisera komplexa processer. Den breda kompetensen, i kombination med ett professionellt lugn, gör henne till en uppskattad partner i bostadsaffärer.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Bondegatan 22, 4 tr, Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Bondegatan 22, 4 tr

Lägenhet
Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
Historiska Hem

71 m²

3 rum

4 042 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 500 000 kr+17 %

119 718 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Nytorgsgatan 33, 4 tr, Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Nytorgsgatan 33, 4 tr

Lägenhet
Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
Historiska Hem

39 m²

2 rum

931 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 100 000 kr+20 %

130 769 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Ringvägen 83 A, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Ringvägen 83 A

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Historiska Hem

50 m²

2 rum

3 642 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 500 000 kr+18 %

130 000 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Skinnarviksringen 20, Södermalm - Högalid, Stockholms kommun
  • Såld 17 mar. 2026

Skinnarviksringen 20

Lägenhet
Södermalm - Högalid, Stockholms kommun
Historiska Hem

47 m²

2 rum

4 281 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 6 900 000 kr+20 %

146 809 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Bondegatan 13, Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
  • Såld 7 dec. 2025

Bondegatan 13

Lägenhet
Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
Historiska Hem

52 m²

2 rum

2 931 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 650 000 kr+16 %

89 423 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Duvnäsgatan 1, Södermalm - Sofia, Stockholms kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Duvnäsgatan 1

Lägenhet
Södermalm - Sofia, Stockholms kommun
Historiska Hem

142 m²

5,5 rum

4 722 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 16 600 000 kr+14 %

116 901 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Östgötagatan 19, Södermalm - Mosebacke, Stockholms kommun
  • Såld 28 sep. 2025

Östgötagatan 19

Lägenhet
Södermalm - Mosebacke, Stockholms kommun
Historiska Hem

82,1 m²

3 rum

6 727 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 9 700 000 kr+5 %

118 149 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Samaritgränd 1, Södermalm - Mariatorget, Stockholms kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Samaritgränd 1

Lägenhet
Södermalm - Mariatorget, Stockholms kommun
Historiska Hem

68 m²

3 rum

4 022 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 750 000 kr+15 %

113 971 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 sep. 2025

Tyska Bottens väg 17

Radhus
Bromma - Nockebyhov, Stockholms kommun
Historiska Hem

145+2 m²

5 rum

5 676 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 12 000 000 kr+5 %

82 759 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2025

Hornsgatan 29 F

Lägenhet
Södermalm - Mariatorget, Stockholms kommun
Historiska Hem

58 m²

2 rum

3 036 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 6 200 000 kr+4 %

106 897 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Blecktornsstigen 14, Södermalm/Blecktornsparken, Stockholms kommun
  • Såld 27 maj. 2025

Blecktornsstigen 14

Lägenhet
Södermalm/Blecktornsparken, Stockholms kommun
Historiska Hem

71 m²

3 rum

5 395 kr/mån

Slutpris 8 750 000 kr+17 %

123 239 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Sorundagatan 8, Enskede - Svedmyra, Stockholms kommun
  • Såld 24 maj. 2025

Sorundagatan 8

Villa
Enskede - Svedmyra, Stockholms kommun
Historiska Hem

65+59 m²

6 rum

367 m²

Slutpris 7 975 000 kr+6 %
Historiska Hem
Historiska Hem
Österhagsvägen 25, Länna, Huddinge kommun
  • Såld 22 maj. 2025

Österhagsvägen 25

Villa
Länna, Huddinge kommun
Historiska Hem

216+10 m²

8 rum

1 481,4 m²

Slutpris 9 500 000 kr+6 %
Historiska Hem
Historiska Hem

Visar alla 13