Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Fastighetsbyrån Sala

Fastighetsbyrån Sala

Till kontorets webbsida

Mäklare

Mäklarkontorets försäljningar
2 rum fritidshus på Forneby 142 Möklinta, Sala kommun - bild 1
2 rum fritidshus på Forneby 142 Möklinta, Sala kommun - bild 2
2 rum fritidshus på Forneby 142 Möklinta, Sala kommun - bild 3
2 rum fritidshus på Forneby 142 Möklinta, Sala kommun - bild 4
2 rum fritidshus på Forneby 142 Möklinta, Sala kommun - bild 5

Forneby 142

Fritidshus
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 095 000 kr
46 + 8 m²
2 rum
5 350 m² tomt

Välkommen till ett charmigt fritidshus med trivsam utsikt mot Storsjön – en plats där lugnet möter naturens skönhet. Från kök, uteplatser och lusthus kan du här njuta av sjöutsikt, solnedgångar och den rogivande naturens skiftningar året runt. Bostadshuset består i entréplanet av ett stort och fint kök, vardagsrum, sovrum samt duschrum med wc. En trappa upp finns oinredd vind. På tomten finns…

Premium
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
5 rum villa på Visbäck 105 Möklinta, Sala kommun - bild 1
5 rum villa på Visbäck 105 Möklinta, Sala kommun - bild 2
5 rum villa på Visbäck 105 Möklinta, Sala kommun - bild 3
5 rum villa på Visbäck 105 Möklinta, Sala kommun - bild 4
5 rum villa på Visbäck 105 Möklinta, Sala kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 11:00

Visbäck 105

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 675 000 kr
135 + 81 m²
5 rum
1 293 m² tomt

Välskött och påkostat bostadshus med naturskönt läge ca 1,2 km väster om Möklinta. Här bor du bekvämt med bergvärme, nytt yttertak, fiberbredband och flera fina renoveringar redan utförda. Huset erbjuder fräscha ytor som nytt kök, nytt duschrum, trivsamma sällskapsutrymmen, inglasad altan samt en vedeldad badtunna i trädgården. I källaren finns bland annat tvättstuga med dusch och bastu samt…

Premium
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
7 rum villa på Kyrkogatan 13 och 15 Heby, Heby kommun - bild 1
7 rum villa på Kyrkogatan 13 och 15 Heby, Heby kommun - bild 2
7 rum villa på Kyrkogatan 13 och 15 Heby, Heby kommun - bild 3
7 rum villa på Kyrkogatan 13 och 15 Heby, Heby kommun - bild 4
7 rum villa på Kyrkogatan 13 och 15 Heby, Heby kommun - bild 5

Kyrkogatan 13 och 15

Villa
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
3 850 000 kr
180 + 100 m²
7 rum
802 m² tomt

Vackert och välbevarat bostadshus från 1880-talet med bästa läge i centrala Heby. Här bor du nära service, skola och tågstation. Huset erbjuder generösa sällskapsrum, glasveranda, ett mycket fint renoverat kök från 2021 samt flera sovrum och badrum. På tomten finns även en uthuslänga med butikslokal, förråd, enkel lägenhet och fler flexibla ytor – perfekt för dig som vill kombinera boende och…

Premium
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
5 rum lägenhet på Ekebygatan 1 Centrum, Sala kommun - bild 1
5 rum lägenhet på Ekebygatan 1 Centrum, Sala kommun - bild 2
5 rum lägenhet på Ekebygatan 1 Centrum, Sala kommun - bild 3
5 rum lägenhet på Ekebygatan 1 Centrum, Sala kommun - bild 4
5 rum lägenhet på Ekebygatan 1 Centrum, Sala kommun - bild 5
Imorgon

Ekebygatan 1

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 850 000 kr
180 m²
5 rum
vån 3/3
11 309 kr/mån
10 278 kr/m²

Nu ges en sällsynt chans att förvärva en rymlig vindsvåning med ett av Salas bästa lägen intill Ekeby dammar och stadsparken! Lägenhetsdörren finns på våning två och härifrån går en egen trappa upp till lägenheten. Ovanför trappen möts man av ett stort och ljust vardagsrum i öppen planlösning med köket. I vardagsrummet finns fungerande braskamin. Bevarade äldre pardörrar till mycket fin inbyggd…

Premium
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
3 rum lägenhet på Ringgatan 38C Kungsängen, Sala kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Ringgatan 38C Kungsängen, Sala kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Ringgatan 38C Kungsängen, Sala kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Ringgatan 38C Kungsängen, Sala kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Ringgatan 38C Kungsängen, Sala kommun - bild 5

Ringgatan 38C

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 350 000 kr
74 m²
3 rum
vån 3/3
5 039 kr/mån
18 243 kr/m²

Välkommen högst upp i huset till denna charmiga och välplanerade 3:a, där varje kvadratmeter är smart utnyttjad och genomtänkt. Det stilrena köket som totalrenoverades 2020 erbjuder gott om arbetsytor och förvaring. Tack vare den öppna planlösningen mot hallen skapas en inbjudande och social atmosfär redan när du kliver innanför dörren. Den generösa balkongen med härlig eftermiddags- och…

Premium
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
2 rum fritidshus på Stävre 131 Salbohed, Sala kommun - bild 1
2 rum fritidshus på Stävre 131 Salbohed, Sala kommun - bild 2
2 rum fritidshus på Stävre 131 Salbohed, Sala kommun - bild 3
2 rum fritidshus på Stävre 131 Salbohed, Sala kommun - bild 4
2 rum fritidshus på Stävre 131 Salbohed, Sala kommun - bild 5

Stävre 131

Fritidshus
Salbohed, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
795 000 kr
25 m²
2 rum

Idylliskt fritidshusboende på arrendetomt beläget med lugnt och ostört läge ett stenkast från fina Stävresjön. Charmig timrad stuga som erbjuder fint lantligt kök med fungerande vedspis, ljust vardagsrum med utgång till härlig altan samt ett mysigt sovrum. Inglasat uterum vid stugans entré. Fin isolerad gäststuga. Uthusbyggnad med toalettutrymme och redskapsbod. Vacker naturtomt. Säljs med…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Fläckebo, Sala kommun

Rörbo Pilbacken 170

Fritidshus
Fläckebo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
995 000 kr
48 m²
2 rum
2 304 m² tomt
Balkong
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
5 rum gård utan jordbruk på Högsbo 529 Tärnsjö, Heby kommun - bild 1
5 rum gård utan jordbruk på Högsbo 529 Tärnsjö, Heby kommun - bild 2
5 rum gård utan jordbruk på Högsbo 529 Tärnsjö, Heby kommun - bild 3
5 rum gård utan jordbruk på Högsbo 529 Tärnsjö, Heby kommun - bild 4
5 rum gård utan jordbruk på Högsbo 529 Tärnsjö, Heby kommun - bild 5

Högsbo 529

Gård/Skog
Tärnsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
3 495 000 kr
120 m²
5 rum
3,6 ha tomt

Ett klassiskt rött hus med vita knutar med ett enskilt läge– här får du både ett välskött hem och en gård med stora möjligheter. Trevlig gårdsbild. På den sammanhängande marken om ca 3,6 hektar finns plats för verksamhet, maskiner, djurhållning eller odling. Den rejält tilltagna verkstaden består av två stora utrymmen och passar dig som har en hobby som kräver yta. Intill ligger det en ladugård…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Anfarten, Sala kommun

Växthusgatan 12

Radhus
Anfarten, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
2 595 000 kr
145 m²
4 rum
252 m² tomt
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
2 rum lägenhet på Östra Tulegatan 10D Vasastaden, Sala kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Östra Tulegatan 10D Vasastaden, Sala kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Östra Tulegatan 10D Vasastaden, Sala kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Östra Tulegatan 10D Vasastaden, Sala kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Östra Tulegatan 10D Vasastaden, Sala kommun - bild 5

Östra Tulegatan 10D

Lägenhet
Vasastaden, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 495 000 kr
54,8 m²
2 rum
vån 2/2
4 000 kr/mån
27 281 kr/m²

Luftig och välplanerad gaveltvåa i villakvarteren i Vasastaden med gångavstånd till centrum. Modern och öppen planlösning mellan kök och vardagsrum samt golvvärme i hela lägenheten. Lägenheten har en utökad loftgång/stor terrass i söderläge med möjlighet att möblera för att kunna njuta av soliga dagar bland takåsarna. Till lägenheten hör ett varmbonat förråd samt en parkeringsplats med elstolpe…

Premium
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
4 rum villa på Runvägen 8 Vittinge, Heby kommun - bild 1
4 rum villa på Runvägen 8 Vittinge, Heby kommun - bild 2
4 rum villa på Runvägen 8 Vittinge, Heby kommun - bild 3
4 rum villa på Runvägen 8 Vittinge, Heby kommun - bild 4
4 rum villa på Runvägen 8 Vittinge, Heby kommun - bild 5

Runvägen 8

Villa
Vittinge, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
2 375 000 kr
112 + 112 m²
4 rum
1 136 m² tomt

Välkommen till Runvägen 8 – en rymlig familjevilla med trivsamt läge på en lugn gata utan genomfart. Huset är uppfört 1979 och rymmer 112 kvm i entréplanet med modernt kök, vardagsrum, tre sovrum och ett smakfullt renoverat badrum. Här finns gott om plats för familjens vardag och samvaro. Källarplanet erbjuder ytterligare 112 kvm med många användningsmöjligheter – perfekt för hobbyverksamhet,…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
4 rum villa på Gullvalla 184 Gullvalla, Sala kommun - bild 1
4 rum villa på Gullvalla 184 Gullvalla, Sala kommun - bild 2
4 rum villa på Gullvalla 184 Gullvalla, Sala kommun - bild 3
4 rum villa på Gullvalla 184 Gullvalla, Sala kommun - bild 4
4 rum villa på Gullvalla 184 Gullvalla, Sala kommun - bild 5

Gullvalla 184

Villa
Gullvalla, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 980 000 kr
126 + 24 m²
4 rum
3 360 m² tomt

Med lugnt och trivsamt läge längs återvändsväg ligger detta välvårdade hus, bekvämt beläget ca 10 km från centrala Sala. Fint renoverat kök (2014) med fönster åt två håll. Vardagsrum och matrum/sovrum i fil. Trevligt utsikt över åkerlandskap. Uppvärmningen är vattenburen via vedpanna med ackumulatortankar. Rymligt dubbelgarage, uthuslänga med gott om förvaringsmöjligheter samt isolerad…

Premium
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
3 rum vinterbonat fritidshus på Sommarhagen Stentorpsstigen 2 Sommarhagen, Sala kommun - bild 1
3 rum vinterbonat fritidshus på Sommarhagen Stentorpsstigen 2 Sommarhagen, Sala kommun - bild 2
3 rum vinterbonat fritidshus på Sommarhagen Stentorpsstigen 2 Sommarhagen, Sala kommun - bild 3
3 rum vinterbonat fritidshus på Sommarhagen Stentorpsstigen 2 Sommarhagen, Sala kommun - bild 4
3 rum vinterbonat fritidshus på Sommarhagen Stentorpsstigen 2 Sommarhagen, Sala kommun - bild 5

Sommarhagen Stentorpsstigen 2

Fritidshus
Sommarhagen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 975 000 kr
64 + 5 m²
3 rum
4 005 m² tomt

Fint renoverat (2023-2024) och trivsamt hus med hög standard och närhet till badplatser vid både Olof Jons och Silvköparen! Huset har nyttjats som permanentboende men passar lika bra som fritidshus. Nytt modernt kök i öppen planlösning mot vardagsrum med braskamin. Nytt och fräscht duschrum med wc och tvättmaskin. På det övre planet finns två sovrum av god storlek samt ett toalettrum. Vinden är…

Premium
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Morgongåva, Heby kommun
Idag

Allévägen 7A

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
495 000 kr
53 m²
2 rum
vån 1/3
4 266 kr/mån
9 340 kr/m²
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Heby, Heby kommun

Norrgårdsgatan 8A

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
695 000 kr
63,9 m²
2 rum
vån 1/3
4 005 kr/mån
10 876 kr/m²
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Heby, Heby kommun

Storgatan 6B

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
780 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 3/3
4 307 kr/mån
12 283 kr/m²
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
2 rum lägenhet på Härvstavägen 5C Heby, Heby kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Härvstavägen 5C Heby, Heby kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Härvstavägen 5C Heby, Heby kommun - bild 3
Idag

Härvstavägen 5C

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
680 000 kr
60,8 m²
2 rum
vån 1/3
3 295 kr/mån
11 184 kr/m²
Plus
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Emmylund, Sala kommun

Rektorsstigen 4

Radhus
Emmylund, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
2 350 000 kr
127 + 7 m²
5 rum
155 m² tomt
Balkong
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Tärnsjö, Heby kommun

Norra Storgatan 67

Villa
Tärnsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
2 795 000 kr
194 + 51 m²
8 rum
4 050 m² tomt
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Heby, Heby kommun

Yttervägen 2C

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
750 000 kr
56,5 m²
2 rum
vån 1/3
3 698 kr/mån
13 274 kr/m²
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Morgongåva, Heby kommun
Ons 20 maj kl 17:15

Allévägen 9A

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
700 000 kr
58 m²
2 rum
vån 2/2
4 460 kr/mån
12 069 kr/m²
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
2 rum lägenhet på Mellanvägen 8B Heby, Heby kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Mellanvägen 8B Heby, Heby kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Mellanvägen 8B Heby, Heby kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Mellanvägen 8B Heby, Heby kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Mellanvägen 8B Heby, Heby kommun - bild 5

Mellanvägen 8B

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
750 000 kr
61,3 m²
2 rum
vån 1/2
3 100 kr/mån
12 235 kr/m²

Endast sex trappsteg upp från porten räknat är nu en rymlig och välplanerad bostadsrätt till försäljning. I lägenheten finns ett kök med ny inredning från år 2019, det finns gott om garderober i både hall och sovrum, vardagsrummet är rymligt med utgång till en balkong med bra solläge. Låg månadsavgift om endast 4.107 kr med de obligatoriska tilläggen inräknade!

Premium
Balkong
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hårsbäcksdalen, Heby kommun

Sörby 330

Fritidshus
Hårsbäcksdalen, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala
1 695 000 kr
42 + 14 m²
3 rum
4 212 m² tomt
Uteplats
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Möklinta, Sala kommun

Kolpelle 132

Tomt
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
235 000 kr
3 756 m²
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
tomt på Gullvalla 11:39 Salbohed, Sala kommun - bild 1
tomt på Gullvalla 11:39 Salbohed, Sala kommun - bild 2
tomt på Gullvalla 11:39 Salbohed, Sala kommun - bild 3
tomt på Gullvalla 11:39 Salbohed, Sala kommun - bild 4
tomt på Gullvalla 11:39 Salbohed, Sala kommun - bild 5

Gullvalla 11:39

Tomt
Salbohed, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala
415 000 kr
1 904 m²

Obebyggd tomt med fint och naturnära läge i lummig skogsbacke! Vacker utsikt över öppna fält. Ca 1,5 km till badplats i Stävresjön. På ca 5 minuters avstånd med bil ligger Salbohed med närbutik och pizzeria och på ca 15 minuter når man Sala. Sala är en charmig småstad med matbutiker, restaurang och köpcentrum. Gratis buss i hela Sala kommun. • Servitut för att kunna anlägga väg upp till…