Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Henrik Johansson

Henrik Johansson

Om mig

Jag har jobbat som fastighetsmäklare i Sala och Heby sedan 2009. Då jag både är uppväxt och bosatt i området har jag en god lokalkännedom. Kontakta mig gärna om du vill ha hjälp med något eller om du har allmänna frågor om bostadsmarknaden i Sala och Heby. År 2025 sålde jag flest bostäder sammantaget i Sala och Heby kommun. Med noggrannhet och engagemang hjälper jag gärna även dig till en lyckad bostadsaffär!
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Östa 525, Tärnsjö, Heby kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Östa 525

Fritidshus
Tärnsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

65 m²

4 rum

1 841 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Svepnäs Ängsberg 130, Svepnäs, Sala kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Svepnäs Ängsberg 130

Villa
Svepnäs, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

195 m²

5 rum

2,9 ha

Slutpris 6 600 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Lingongatan 15, Skuggan, Sala kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Lingongatan 15

Villa
Skuggan, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

125 m²

3 rum

802 m²

Slutpris 2 875 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Trädgårdsgatan 16B, Centrum, Sala kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Trädgårdsgatan 16B

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

83 m²

3 rum

5 113 kr/mån

Slutpris 1 510 000 kr+8 %

18 193 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Gruvvägen 27T, Anfarten, Sala kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Gruvvägen 27T

Lägenhet
Anfarten, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

73 m²

3 rum

7 433 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 895 000 kr-10 %

12 260 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Brunnsgatan 2A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Brunnsgatan 2A

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

58,5 m²

2 rum

4 852 kr/mån

Slutpris 800 000 kr-11 %

13 675 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Solgatan 1, Ängshagen, Sala kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Solgatan 1

Villa
Ängshagen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

186+38 m²

7 rum

994 m²

Slutpris 3 850 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Norrbygatan 20B, Centrum, Sala kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Norrbygatan 20B

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

54 m²

2 rum

3 517 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 910 000 kr-9 %

16 852 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Bergslagsgatan 26, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Bergslagsgatan 26

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

59,5 m²

2 rum

5 213 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr+6 %

30 252 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Östra Tulegatan 10C, Vasastaden, Sala kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Östra Tulegatan 10C

Lägenhet
Vasastaden, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

54,8 m²

2 rum

4 000 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 275 000 kr±0 %

23 266 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Ringgatan 44D, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Ringgatan 44D

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

73,5 m²

3 rum

4 365 kr/mån

Slutpris 1 275 000 kr-2 %

17 347 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Kyrkogatan 7B, Heby, Heby kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Kyrkogatan 7B

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

59,5 m²

2 rum

2 305 kr/mån

Slutpris 820 000 kr-8 %

13 782 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Bråstaborgsgatan 46, Bråstaborg, Sala kommun
  • Såld 7 jan. 2026

Bråstaborgsgatan 46

Villa
Bråstaborg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

120 m²

4 rum

592 m²

Slutpris 3 025 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Kungsgatan 20B, Centrum, Sala kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Kungsgatan 20B

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

91 m²

4 rum

6 757 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-6 %

13 187 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Lund 267, Runhällen, Heby kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Lund 267

Villa
Runhällen, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

130 m²

4 rum

6 140 m²

Slutpris 1 850 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Norr Kärrbäck 128, Norr Kärrbäck, Sala kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Norr Kärrbäck 128

Villa
Norr Kärrbäck, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

210 m²

5 rum

2 930 m²

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hyttgatan 7B, Centrum, Sala kommun
  • Såld 20 nov. 2025

Hyttgatan 7B

Villa
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

195+93 m²

7 rum

378 m²

Slutpris 3 650 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hagabergsgatan 7, Hagaberg, Sala kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Hagabergsgatan 7

Villa
Hagaberg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

122+122 m²

5 rum

703 m²

Slutpris 2 300 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Bergslagsgatan 26, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Bergslagsgatan 26

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

58,5 m²

2 rum

4 794 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

33 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Storgatan 56, Heby, Heby kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Storgatan 56

Fritidshus
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

59 m²

2 rum

1 278 m²

Slutpris 1 200 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Aguéligatan 8, Centrum, Sala kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Aguéligatan 8

Övrigt
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

634 m²

1 029 m²
  • Balkong

Slutpris 7 800 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Tärna Smedsbo 103, Tärna, Sala kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Tärna Smedsbo 103

Villa
Tärna, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

256+120 m²

7 rum

9 585 m²

Slutpris 2 300 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Allévägen 9B, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Allévägen 9B

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

58 m²

2 rum

4 653 kr/mån

Slutpris 495 000 kr±0 %

8 534 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Bergslagsgatan 22A, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Bergslagsgatan 22A

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

56 m²

2 rum

3 716 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 795 000 kr±0 %

14 196 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Kanikbo 125, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Kanikbo 125

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

204 m²

6 rum

2 840 m²

Slutpris 950 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala

Visar 1 - 25 av 55