Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Patrik Teply

Patrik Teply

Om mig

Jag har gedigen erfarenhet av både lägenhets- och fastighetsförsäljning i Mölndals kommun och är sedan tio år tillbaka framför allt inriktad på villa- och radhusförsäljningar. Sedan 2010 har jag också specialiserat mig på nyproduktion och har ett tjugotal projekt bakom mig, både lägenhetshus, radhusområden och ända upp till områden med närmare 100 enheter. Jag har även erfarenhet från försäljning av mindre hyreshusenheter och markområden för exploatering och har byggt upp ett stort kontaktnät.
Mäklarens försäljningar
Lindome | Annestorp, Mölndals kommun
Sön 17 maj kl 14:00

Ljungvägen 10

Villa
Lindome | Annestorp, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
6 495 000 kr
215 + 6 m²
7 rum
1 053 m² tomt
Balkong
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
4 rum villa på Gäddas backe 22 Lindome | Fagered, Mölndals kommun - bild 1
4 rum villa på Gäddas backe 22 Lindome | Fagered, Mölndals kommun - bild 2
4 rum villa på Gäddas backe 22 Lindome | Fagered, Mölndals kommun - bild 3
4 rum villa på Gäddas backe 22 Lindome | Fagered, Mölndals kommun - bild 4
4 rum villa på Gäddas backe 22 Lindome | Fagered, Mölndals kommun - bild 5
Ons 27 maj kl 17:00

Gäddas backe 22

Villa
Lindome | Fagered, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
3 495 000 kr
135 + 67 m²
4 rum
5 006 m² tomt

Med ett naturskönt läge i Lindome ligger detta hus på stor tomt om dryga 5 000 kvm med flera äppelträd. Huset har ett mycket bra läge i området, och ligger helt insynsskyddat med fina omgivningar runt omkring. Trots sitt privata läge ligger huset i ett etablerat villaområde och på promenadavstånd finns även badsjö och fina strövområden. På fastigheten finns en huvudbyggnad, ett gästhus och ett…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
4 rum parhus på Ullas lyckas väg 97 Kållered | Livered, Mölndals kommun - bild 1
4 rum parhus på Ullas lyckas väg 97 Kållered | Livered, Mölndals kommun - bild 2
4 rum parhus på Ullas lyckas väg 97 Kållered | Livered, Mölndals kommun - bild 3
4 rum parhus på Ullas lyckas väg 97 Kållered | Livered, Mölndals kommun - bild 4
4 rum parhus på Ullas lyckas väg 97 Kållered | Livered, Mölndals kommun - bild 5

Ullas lyckas väg 97

Radhus
Kållered | Livered, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
3 995 000 kr
108 + 8 m²
4 rum
213 m² tomt

Högt beläget parhus om 114 kvm med braskamin och utgång till insynsskyddat trädäck i söderläge. Huset ligger i den övre delen av detta mysiga område och har ett vackert skogsparti som granne. Genomgående trevliga lösningar såsom kök och vardagsrum på entréplanet, tre sovrum och badrum på övre plan samt rejält med förvaringsutrymme. Taket är bytt, fiber finns installerat och garageplats i länga…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
Lindome | Valås, Mölndals kommun

Diamantvägen 64

Villa
Lindome | Valås, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
4 795 000 kr
106 + 24 m²
4 rum
372 m² tomt
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
5 rum villa på Roten m 29 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 1
5 rum villa på Roten m 29 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 2
5 rum villa på Roten m 29 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 3
5 rum villa på Roten m 29 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 4
5 rum villa på Roten m 29 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 5

Roten m 29

Villa
Kvarnbyn, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
7 195 000 kr
94 m²
5 rum
326 m² tomt

Med ett högt läge i det kulturhistoriska Kvarnbyn, bland branta backar, den dånande forsen och smala gångvägar, ligger denna trevliga villa med en härlig utsikt över Mölndal. Huset är i ett plan och har utöver boarea även en loftvåning och en matkällare. Huset har en trevlig trädgård på husets baksida samt en mysig gårdsplan på framsidan. Trädgården ligger skyddad och erbjuder plan gräsmatta med…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
Kållered | Stretered, Mölndals kommun
6 lediga bostäder

Trädlyckan

Villa
Kållered | Stretered, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
fr. 5 850 000 kr
130 m²
5 rum
443 m² tomt
Nybyggnadsprojekt
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
tomt på Barnsjövägen 40 B Lindome | Barnsjön, Mölndals kommun - bild 1
tomt på Barnsjövägen 40 B Lindome | Barnsjön, Mölndals kommun - bild 2

Barnsjövägen 40 B

Tomt
Lindome | Barnsjön, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
1 495 000 kr
1 219 m²

Här ges tillfälle att förvärva en avstyckad tomt i expansivt område. Tomten är stor och har fin utsikt i västerläge. Området är naturskönt och lugnt med fina strövområden och direkt närhet till båda Barnsjöarna. Detaljplanearbetet för Barnsjöområdet har varit pausat men ligger nu åter i plan för återstart strax innan sommaren 2026. Eftersom taxeringsvärdet är under 1 000 kr utgår ingen…

Premium
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
5 rum villa på Kondorsgatan 21 Brännås, Mölndals kommun - bild 1
5 rum villa på Kondorsgatan 21 Brännås, Mölndals kommun - bild 2
5 rum villa på Kondorsgatan 21 Brännås, Mölndals kommun - bild 3
5 rum villa på Kondorsgatan 21 Brännås, Mölndals kommun - bild 4
5 rum villa på Kondorsgatan 21 Brännås, Mölndals kommun - bild 5
Budgivning pågår

Kondorsgatan 21

Villa
Brännås, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
4 495 000 kr
58 + 61 m²
5 rum
804 m² tomt

Välskött hus med tillhörande carport och förråd på plan fin trädgårdstomt belägen i familjevänligt område. Entréplanet rymmer kök, två sovrum, vardagsrum med utgång till trädgård och terrass samt wc. Källarvåningen har egen ingång och rymmer allrum, sovrum/gästrum, badrum med tvättstuga och förråd. Möjlighet till uthyrning alt. generationsboende. Tak är bytt 2005, värmesystem utbytt 2020 och…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
2 rum lägenhet på Görjelycksgatan 4 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Görjelycksgatan 4 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Görjelycksgatan 4 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Görjelycksgatan 4 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Görjelycksgatan 4 Kvarnbyn, Mölndals kommun - bild 5

Görjelycksgatan 4

Lägenhet
Kvarnbyn, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
1 695 000 kr
54,5 m²
2 rum
vån 2/2
6 128 kr/mån
31 101 kr/m²

I mysiga Kvarnbyn finns nu denna tvåa högst upp i huset till salu. Lägenheten har fönster i tre väderstreck och en mycket fin utsikt över närområdet och kvarterets taksåsar. Lättmöblerat kvadratiskt vardagsrum, helkaklat badrum med badkar och ett kök med matplats. Sovrummet har en egen klädkammare med goda förvaringsmöjligheter. Ytskikten i lägenheten är i behov av renovering. Badrummet är…

Premium
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
2 rum lägenhet på Knarrhögsgatan 14B Centrala Mölndal, Mölndals kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Knarrhögsgatan 14B Centrala Mölndal, Mölndals kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Knarrhögsgatan 14B Centrala Mölndal, Mölndals kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Knarrhögsgatan 14B Centrala Mölndal, Mölndals kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Knarrhögsgatan 14B Centrala Mölndal, Mölndals kommun - bild 5
Tis 19 maj kl 17:00

Knarrhögsgatan 14B

Lägenhet
Centrala Mölndal, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
2 195 000 kr
53,5 m²
2 rum
vån 4/4
4 512 kr/mån
41 028 kr/m²

Välkommen till ett av Mölndals mest centrala lägen med endast några minuters promenad till både Mölndals galleria, resecentrum med pendeltåg samt fina grönområden. Lägenheten är välplanerad och erbjuder både ett fint kök med rejäl matplats samt helkaklat badrum med dusch. Lägenheten är belägen högst upp i huset och har från balkong i västerläge en fri utsikt över kyrkbacken och parken. Föreningen…

Premium
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
tomt på Blivande adress Hagaliden 13 Lindome | Greggered, Mölndals kommun - bild 1
tomt på Blivande adress Hagaliden 13 Lindome | Greggered, Mölndals kommun - bild 2
tomt på Blivande adress Hagaliden 13 Lindome | Greggered, Mölndals kommun - bild 3
tomt på Blivande adress Hagaliden 13 Lindome | Greggered, Mölndals kommun - bild 4
tomt på Blivande adress Hagaliden 13 Lindome | Greggered, Mölndals kommun - bild 5

Blivande adress Hagaliden 13

Tomt
Lindome | Greggered, Mölndals kommun
Fastighetsbyrån Mölndal
1 195 000 kr
1 200 m²

Nu finns chansen bygga sitt drömhus på en stor tomt i ett lantligt villaområde strax utanför centrala Lindome. Marken är högt belägen och har en fin utsikt över ängar och bra kvällssol. Förhandsbesked medger byggnation av ett enbostadshus med tillhörande garagebyggnad och föreslagen placering finns som bilaga under fliken dokument. Närhet ges till busshållplats, fina naturområden i närområdet,…

Premium
Fastighetsbyrån Mölndal
Fastighetsbyrån Mölndal
15 rum övrig på Konditorivägen 1 A-C Lindome | Annestorp, Mölndals kommun - bild 1