Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Lena Enqvist

Lena Enqvist

Om mig

Jag har mäklat bostäder i Håbo kommun sedan 2004. Under alla dessa år har jag i min roll på Fastighetsbyrån förmedlat åtskilliga boenden och skapat mig en gedigen kunskap och ett brett kontaktnät i vårt område. Tillsammans så träffar jag och mina kollegor på kontoret en stor del av de kunder som går i bostadsbytartankar i vårt område. Målet med mitt arbete är att du som säljer eller köper bostad ska känna engagemang, tydlighet och tillgänglighet från mig som mäklare. Välkommen att höra av dig!
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Lindegårdsvägen 119

Lägenhet
Bålsta - Väppeby Äng, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

87 m²

3 rum

6 224 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 160 000 kr-4 %

36 322 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Novilla 3

Lägenhet
Bålsta - Centrum, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

37 m²

1 rum

2 178 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 475 000 kr-1 %

39 865 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 mar. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Kräggavägen 29

Villa
Håbo - Vallalund, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

188 m²

6 rum

3 345 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 750 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Musseronstigen 3

Villa
Bålsta - Väppebyberget, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

86 m²

4 rum

158 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Älvkvarnsvägen 3A

Lägenhet
Bålsta - Västerhagen, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

39,5 m²

1 rum

4 079 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 475 000 kr-8 %

37 342 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Lilla Segerstavägen 15

Villa
Håbo - Segersta / Hjälstaviken, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

154,5+74 m²

5 rum

2 254 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 865 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Åkervägen 14

Villa
Bålsta - Väppeby Äng, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

134+15 m²

4 rum

631 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 500 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Vipvägen 28

Villa
Bålsta - Västerängen, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

93 m²

3 rum

248 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 100 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Målarvägen 14

Villa
Stämsvik, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

150+50 m²

4 rum

4 043 m²
  • Uteplats

Slutpris 11 100 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Bålstavägen 2B

Lägenhet
Bålsta - Gamla Bålsta, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

61,5 m²

2 rum

5 425 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-10 %

21 138 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Gärdesvägen 29, Bålsta - Väppeby Äng, Håbo kommun
  • Såld 23 dec. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Gärdesvägen 29

Lägenhet
Bålsta - Väppeby Äng, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

55 m²

2 rum

4 561 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-7 %

30 909 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 dec. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Rotevägen 1

Villa
Skokloster - Slottsskogen, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

132 m²

5 rum

1 322 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 610 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 dec. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Sandstensvägen 10

Villa
Bålsta - Skörby, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

157+19 m²

7 rum

1 007 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 100 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Linanders väg 16

Villa
Övergran - Kivinge / Åby, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

134 m²

4 rum

2 077 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 700 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 nov. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Trädgårdsvägen 14

Villa
Bålsta - Graneberg, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

114+100 m²

6 rum

1 344 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 700 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Putsvägen 4

Radhus
Bålsta - Nybygget, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

124 m²

4 rum

351 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jul. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Björkvallen 17

Lägenhet
Bålsta - Gamla Bålsta, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

55 m²

2 rum

4 204 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 775 000 kr-6 %

32 273 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jun. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Aronsborg 12

Radhus
Bålsta - Aronsborg, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

115+10 m²

4 rum

463 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jun. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Finnstaholmsvägen 30

Villa
Häggeby - Finnstaholm, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

82+10 m²

3 rum

1 350 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 150 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2025
profilfoto på mäklare
LenaEnqvist

Äppelvägen 3

Lägenhet
Bålsta - Centrum, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

80 m²

3 rum

6 525 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-11 %

24 375 kr/m²

Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta

Visar alla 20