Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Richard Särner

Richard Särner

Om mig

* VINNARE AV FLEST SÅLDA BOSTÄDER I ÖSTERÅKERS KOMMUN 2022 * Hej! Mitt namn är Richard Bengtsson och jag arbetar som fastighetsmäklare i Österåker & Vaxholms kommun. Jag är specialiserad på bostadsrätter och arbetar uteslutande med lägenheter och bostadsrättsradhus. Jag har 13 års erfarenhet av försäljning och älskar allt som har med försäljning och kundkontakt att göra. Kontakta mig om ni vill veta mer hur jag jobbar och hur jag når mina mål. /Richard Bengtsson, tel; 0700 99 99 33.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Österskärsvägen 10 D, Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Österskärsvägen 10 D

Lägenhet
Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

113 m²

4 rum

7 036 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 6 500 000 kr-7 %

57 522 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Åkersbergavägen 71A, Österskär, Österåkers kommun
  • Såld 23 okt. 2025

Åkersbergavägen 71A

Lägenhet
Österskär, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

105 m²

4 rum

8 648 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 700 000 kr+13 %

44 762 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 okt. 2025

Morkullestråket 20B

Radhus
Margretelund - Tråsättra, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

105 m²

5 rum

6 391 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr-3 %

30 476 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Luffarbacken 12, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Luffarbacken 12

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

50 m²

2 rum

4 058 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

35 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Österskärsvägen 12 B, Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Österskärsvägen 12 B

Lägenhet
Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

91 m²

4 rum

6 698 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-5 %

38 462 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Slussbrovägen 53, Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Slussbrovägen 53

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

52,5 m²

1,5 rum

3 775 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 945 000 kr-3 %

37 048 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Gransättravägen 41, Margretelund - Tallsättra, Österåkers kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Gransättravägen 41

Radhus
Margretelund - Tallsättra, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

102,5 m²

4 rum

7 225 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 490 000 kr±0 %

24 293 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Silverskattsvägen 47, Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 27 aug. 2025

Silverskattsvägen 47

Radhus
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

92 m²

4 rum

4 913 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 330 000 kr+1 %

36 196 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Bergaparksvägen 52, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 26 aug. 2025

Bergaparksvägen 52

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

80 m²

2,5 rum

5 019 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-11 %

30 625 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Myntbacken 9 , Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 21 aug. 2025

Myntbacken 9

Lägenhet
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

82 m²

4 rum

5 957 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 990 000 kr±0 %

36 463 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Österskärsvägen 16A, Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
  • Såld 19 aug. 2025

Österskärsvägen 16A

Lägenhet
Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

95 m²

4 rum

5 087 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 950 000 kr-1 %

41 579 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Dansbanevägen 1, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 13 aug. 2025

Dansbanevägen 1

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

66 m²

3 rum

5 657 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

42 424 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Dansbanevägen 1, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 24 jun. 2025

Dansbanevägen 1

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

81 m²

4 rum

6 899 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 990 000 kr±0 %

36 914 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Täljövikstorget 1, Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Täljövikstorget 1

Lägenhet
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

43 m²

2 rum

4 484 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr-3 %

41 860 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Silverskattsvägen 29, Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 27 maj. 2025

Silverskattsvägen 29

Radhus
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

92 m²

4 rum

4 913 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 650 000 kr-1 %

39 674 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Österskärsvägen 4, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 14 maj. 2025

Österskärsvägen 4

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

46 m²

1 rum

2 810 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr+5 %

42 391 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Dansbanevägen 3, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 7 maj. 2025

Dansbanevägen 3

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

62 m²

3 rum

5 381 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr-1 %

42 742 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Dansbanevägen 9, Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 5 maj. 2025

Dansbanevägen 9

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

43 m²

1 rum

2 764 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

37 209 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga

Visar 26 - 43 av 43