Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Mäklare Jakob Jakobsson

Jakob Jakobsson

Om mig

Jag är specialiserad på bostadsrätter i Stockholms innerstad och de senaste 10 åren har jag förmedlat över 800 bostäder. Två år i rad har jag även blivit den mest rekommenderade mäklaren i Stockholm, att ha nöjdast kunder gör mig otroligt stolt. Mina många rekordförsäljningar och toppresultat sedan 2009 har skapat många rekommendationer och stamkunder, jag vill gärna att du blir en av dom. Kontakta mig gärna för ditt livs viktigaste affär!
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Birger Jarlsgatan 113 D, 4 tr, ÖG, Vasastan, Stockholms kommun
  • Såld 12 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Birger Jarlsgatan 113 D, 4 tr, ÖG

Lägenhet
Vasastan, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

57 m²

2 rum

2 800 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 7 390 000 kr+15 %

129 649 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Inedalsgatan 15, Vån 7, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Inedalsgatan 15, Vån 7

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

45+5 m²

2 rum

5 572 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 150 000 kr+5 %

136 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
John Ericssonsgatan 14, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

John Ericssonsgatan 14

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

26 m²

1 rum

1 302 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 020 000 kr+7 %

116 154 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Warfvinges väg 23, 2 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Warfvinges väg 23, 2 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

43,5 m²

2 rum

1 349 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr+9 %

94 253 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kungsholms Strand 143, 5 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Kungsholms Strand 143, 5 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

57 m²

2 rum

2 669 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 700 000 kr+13 %

117 544 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bergsgatan 51, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 9 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Bergsgatan 51

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

53,7 m²

2 rum

1 428 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 100 000 kr+9 %

94 972 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Pilgatan 26, 2 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 1 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Pilgatan 26, 2 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

75 m²

3 rum

7 076 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 9 850 000 kr+5 %

131 333 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kungsklippan 11, 1 tr (vån 2), Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 14 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Kungsklippan 11, 1 tr (vån 2)

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

45 m²

2 rum

4 728 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 225 000 kr+6 %

93 889 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hornsgatan 92, 3 tr, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 14 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Hornsgatan 92, 3 tr

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

35 m²

1 rum

1 948 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 615 000 kr+4 %

103 286 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kungsholms Strand 143, 1,5 tr (vån 2), Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 5 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Kungsholms Strand 143, 1,5 tr (vån 2)

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

33 m²

1,5 rum

1 545 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 570 000 kr+9 %

108 182 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sysslomansgatan 22, 7 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 5 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Sysslomansgatan 22, 7 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

35 m²

1,5 rum

2 305 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 830 000 kr+8 %

109 429 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lindhagensgatan 69, 2 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 25 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Lindhagensgatan 69, 2 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

40 m²

1,5 rum

3 048 kr/mån

Slutpris 3 575 000 kr+4 %

89 375 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Tegnérgatan 18, 5 tr, Vindsvåning, Vasastan, Stockholms kommun
  • Såld 23 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Tegnérgatan 18, 5 tr, Vindsvåning

Lägenhet
Vasastan, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

91+7 m²

3,5 rum

3 742 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 12 800 000 kr+4 %

140 659 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Baltzar von Platens gata 7 A, 3 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 11 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Baltzar von Platens gata 7 A, 3 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

39 m²

2 rum

984 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 000 000 kr+18 %

128 205 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norr Mälarstrand 84, 1,5 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 3 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Norr Mälarstrand 84, 1,5 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

71 m²

3 rum

3 710 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 9 750 000 kr+22 %

137 324 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stagneliusvägen 32, 4 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 27 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JakobJakobsson

Stagneliusvägen 32, 4 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

38 m²

2 rum

3 100 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 170 000 kr+7 %

83 421 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kungsklippan 11, 1 tr (vån 3), Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Kungsklippan 11, 1 tr (vån 3)

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

30 m²

2 rum

4 335 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 925 000 kr+3 %

97 500 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ture Nermans gränd 6, 3 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Ture Nermans gränd 6, 3 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

47,5 m²

2 rum

1 211 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 650 000 kr+10 %

118 947 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Fridhemsgatan 64 A, 5 tr, Ö G, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 12 dec. 2025

Fridhemsgatan 64 A, 5 tr, Ö G

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

68,1 m²

2 rum

6 556 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 750 000 kr+3 %

128 488 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Västmannagatan 62, 1 tr (vån 2), Vasastan, Stockholms kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Västmannagatan 62, 1 tr (vån 2)

Lägenhet
Vasastan, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

95,8 m²

4 rum

0 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 16 638 000 kr+24 %

173 674 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lilla Västerbron 6, 5 tr, Kungsholmen, Stockholms kommun
  • Såld 21 nov. 2025

Lilla Västerbron 6, 5 tr

Lägenhet
Kungsholmen, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

85,5 m²

3 rum

4 907 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 000 000 kr+7 %

93 567 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Visar alla 21