Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Jesper Sweijer

Jesper Sweijer

Om mig

Jag har arbetat inom mäklarbranschen i 17 år, varav snart 10 år som fastighetsmäklare. Jag är högskoleutbildad på Malmö Högskola med inriktning på juridik. Jag förmedlar främst bostadsrätter och villor men har även varit ansvarig för flertalet nyproduktionsprojekt i Uppsala. Trots att jag har arbetat inom mäklarbranschen i snart halva mitt liv tycker jag bara att det blir roligare och roligare för varje år som går. Alla dessa år har givit mig ett gediget kontaktnät som jag är mycket stolt över.
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Blekingevägen 13

Lägenhet
Sävja, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

76 m²

3 rum

5 412 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

17 039 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2026

Frodegatan 10C

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

35 m²

1 rum

3 249 kr/mån

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

59 857 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Vattholmavägen 8C

Lägenhet
Kapellgärdet, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

104 m²

4 rum

7 819 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 333 000 kr+3 %

41 663 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2026

Margit Sahlins gata 1

Lägenhet
Kapellgärdet, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

38 m²

2 rum

3 345 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

44 605 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2026

Kungsgatan 93B

Lägenhet
Centrala Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

54,5 m²

2 rum

3 812 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr+6 %

42 661 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 mar. 2026

Fålhagsleden 1D

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

60 m²

2,5 rum

5 170 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 800 000 kr+8 %

46 667 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 feb. 2026

Hjalmar Brantingsgatan 17

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

25 m²

1 rum

2 124 kr/mån

Slutpris 1 375 000 kr-1 %

55 000 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 jan. 2026

Botvidsgatan 6C

Lägenhet
Höganäs, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

64 m²

2,5 rum

4 196 kr/mån

Slutpris 2 790 000 kr±0 %

43 594 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 nov. 2025

Gösta wahlströms väg 20

Lägenhet
Rickomberga - Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

79 m²

2,5 rum

4 701 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr+6 %

33 544 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 nov. 2025

Yllevägen 12B

Lägenhet
Nåntuna, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

85 m²

3 rum

5 903 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 520 000 kr+1 %

29 647 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2025

Torgny Segerstedts allé 93A

Lägenhet
Rosendal, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

90 m²

4 rum

6 639 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

38 833 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Årstagatan 35

Lägenhet
Salabacke, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

66 m²

2 rum

3 581 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr+6 %

30 303 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Torsgatan 8C

Lägenhet
Främre Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

44 m²

2 rum

2 933 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr+13 %

61 364 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2025

Kungsgatan 32

Lägenhet
Centrum Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

45 m²

1,5 rum

2 807 kr/mån

Slutpris 2 050 000 kr+3 %

45 556 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 okt. 2025

Grågåsvägen 13

Lägenhet
Sunnersta, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

90 m²

4 rum

5 094 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr-2 %

47 778 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025

Plattgatan 2

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

77 m²

3 rum

5 211 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 190 000 kr±0 %

41 429 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 sep. 2025

Hamnesplanaden 4C

Lägenhet
Centrum Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

41,8 m²

2 rum

2 613 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 990 000 kr±0 %

47 608 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 aug. 2025

Spångbo Hjorttorp 6

Villa
Vattholma, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

130+40 m²

7 rum

2 504 m²

Slutpris 2 900 000 kr-3 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 aug. 2025

Väderkvarnsgatan 42C

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

44 m²

1 rum

2 424 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

51 136 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 aug. 2025

Luthagsesplanaden 34B

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

28 m²

1 rum

1 946 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr+5 %

71 250 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jul. 2025

Stigbergsvägen 11

Lägenhet
Eriksberg, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

74 m²

3 rum

3 614 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 600 000 kr+4 %

35 135 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2025

Kyrkogårdsgatan 16A

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

27 m²

1 rum

1 618 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 770 000 kr-1 %

65 556 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jun. 2025

Katrineberg 50

Villa
Börje, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

134 m²

3,5 rum

2 386 m²

Slutpris 3 700 000 kr-3 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jun. 2025

Sankt göransgatan 31A

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

70 m²

2,5 rum

4 928 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 750 000 kr+10 %

39 286 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2025

Geijersgatan 17B

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

60 m²

2,5 rum

3 476 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 900 000 kr+12 %

48 333 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala

Visar 1 - 25 av 27