Lomma, Lomma kommun

Lomma

Bostäder till salu - Lomma, Lomma kommun

Sortera på

76 bostäder till salu

25 dagar

3 rum lägenhet på Långrevsgränd 12 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Långrevsgränd 12 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Långrevsgränd 12 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Långrevsgränd 12 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Långrevsgränd 12 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 5
Budgivning pågår

Långrevsgränd 12

Lägenhet
Lomma Hamn, Lomma kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
4 795 000 kr
94 m²
3 rum
vån 2/4
5 519 kr/mån
51 011 kr/m²

Med ett svårslaget läge precis intill kanalen som mynnar ut i pittoreska Lomma Hamn välkomnar denna stilrena trea i charmigt låghus - ett hem där lugn, ljus och närhet till havet samspelar i perfekt harmoni. Här bor du på en plats som bjuder på semesterkänsla året runt med hamnens restauranger, strandpromenader och glittrande vatten bara ett stenkast bort. Den öppna planlösningen mellan kök och…

Premium
Balkong
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

28 dagar

4 rum radhus på Kanalgränd 29 Lomma - Strandstaden, Lomma kommun - bild 1
4 rum radhus på Kanalgränd 29 Lomma - Strandstaden, Lomma kommun - bild 2
4 rum radhus på Kanalgränd 29 Lomma - Strandstaden, Lomma kommun - bild 3
4 rum radhus på Kanalgränd 29 Lomma - Strandstaden, Lomma kommun - bild 4
4 rum radhus på Kanalgränd 29 Lomma - Strandstaden, Lomma kommun - bild 5

Kanalgränd 29

Radhus
Lomma - Strandstaden, Lomma kommun
Bjurfors Lomma
5 895 000 kr
121 m²
4 rum
7 084 kr/mån
48 719 kr/m²

På Kanalgränd 29 i Lomma, i omtyckta Brf Masten, väntar ett trivsamt bostadsrättsradhus med toppenläge i Lomma Strandstad ett stenkast ifrån stranden. Bostaden ligger på första parkett mot kanalen och piazzan och har en solsäker uteplats i eftermiddagssolen. Interiören är genomgående ljus och tidlös med vitmålade väggar och parkett, och sällskapsytorna löper i en naturlig fil från kök till…

Premium
Uteplats
Bjurfors Lomma
Bjurfors Lomma

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen
8 rum villa på Svanegatan 14 Lomma, Lomma kommun - bild 1
8 rum villa på Svanegatan 14 Lomma, Lomma kommun - bild 2
8 rum villa på Svanegatan 14 Lomma, Lomma kommun - bild 3
8 rum villa på Svanegatan 14 Lomma, Lomma kommun - bild 4
8 rum villa på Svanegatan 14 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Svanegatan 14

Villa
Lomma, Lomma kommun
Valvet Mäklarkontor AB
17 500 000 kr
264 m²
8 rum
937 m² tomt

Välkommen till ett unikt tvåplanshus om 264 kvm, ritat av Götenehus arkitekt Johan Danielsson, beläget mitt i Lomma – ett av Skånes mest eftertraktade områden. Här bor du med närhet till strand, hamn, skolor, caféer, butiker och goda kommunikationer mot både Malmö och Lund. Ett perfekt läge för familjen som vill ha både lugn och närhet till allt. Huset präglas av öppen planlösning, vackra…

Premium
Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB

29 dagar

3 rum lägenhet på Slättängsgatan 25 C Lomma Tätort, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Slättängsgatan 25 C Lomma Tätort, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Slättängsgatan 25 C Lomma Tätort, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Slättängsgatan 25 C Lomma Tätort, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Slättängsgatan 25 C Lomma Tätort, Lomma kommun - bild 5

Slättängsgatan 25 C

Lägenhet
Lomma Tätort, Lomma kommun
Fastighetsbyrån Lomma
2 095 000 kr
85 m²
3 rum
vån 3/3
6 588 kr/mån
24 647 kr/m²

Välkommen till Slättäng och denna ljusa och rymliga trea på tredje våningen med utsikt mot grönska och en välskött innergård. Här finns gott om utrymme och fina möjligheter för dig som gärna vill renoverar och skapar ett hem helt efter tycke och smak. Bostaden erbjuder ett stort och ljust vardagsrum med vackra originalparkettgolv, ett kök med bra arbetsytor och gott om förvaring, samt två sovrum…

Premium
Balkong
Fastighetsbyrån Lomma
Fastighetsbyrån Lomma
4 rum lägenhet på Strandvägen 25 Lomma, Lomma kommun - bild 1
4 rum lägenhet på Strandvägen 25 Lomma, Lomma kommun - bild 2
4 rum lägenhet på Strandvägen 25 Lomma, Lomma kommun - bild 3
4 rum lägenhet på Strandvägen 25 Lomma, Lomma kommun - bild 4
4 rum lägenhet på Strandvägen 25 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Strandvägen 25

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
MOHV Staffanstorp
3 595 000 kr
86,5 m²
4 rum
vån 6/7
6 403 kr/mån
41 561 kr/m²

Välkommen till ett boende utöver det vanliga – Strandvägen 25 Högt upp i huset, på våning 6 med hiss, väntar denna ljusa och stilrena 4:a om 86,5 kvm – ett hem som kombinerar genomtänkt planlösning, moderna materialval och en utsikt som verkligen tar andan ur dig. Från både vardagsrum och den inglasade balkongen i soligt västerläge bjuds du på en magisk panoramavy över havet, Öresundsbron,…

Premium
Balkong
Hiss
MOHV Staffanstorp
MOHV Staffanstorp

April 2026

3 rum lägenhet på Bojgränd 5 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Bojgränd 5 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Bojgränd 5 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Bojgränd 5 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Bojgränd 5 Lomma Hamn, Lomma kommun - bild 5

Bojgränd 5

Lägenhet
Lomma Hamn, Lomma kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
4 195 000 kr
80 m²
3 rum
vån 1,5/4
5 292 kr/mån
52 438 kr/m²

Ett stenkast från underbara Lomma Hamn väntar denna stilfulla och genomtänkta hörntrea där ljus, rymd och exklusiva materialval skapar ett boende utöver det vanliga. Med fönster i två väderstreck flödar dagsljuset in och förhöjer den redan inbjudande atmosfären. Den perfekta planlösningen ger generösa sociala ytor samtidigt som den erbjuder avskilda och rofyllda sovrum på svalt läge - här finns…

Premium
Balkong
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
3 rum lägenhet på Sjögatan 24 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Sjögatan 24 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Sjögatan 24 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Sjögatan 24 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Sjögatan 24 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 11:00

Sjögatan 24

Lägenhet
Lomma strandstad, Lomma kommun
JM AB
5 250 000 kr
75 m²
3 rum
vån 2
3 140 kr/mån
70 000 kr/m²

Välplanerad ägarlägenhet på vån 2 om 3 rok på 75 kvm med generös balkong i söder mot den trevliga kvartersgården. Kök och vardagsrum i öppen planlösning med möjlighet till större vardagsrum då planlösningen är flexibel. Mycket bra förvaring i klädkammare och skjutdörrsgarderober i både hall och sovrum. Bekvämlighet i badrum med både tvättmaskin och torktumlare och plats för badkar…

Premium
Nyproduktion
September 2026
Hiss
Ägarlägenhet
JM AB
JM AB
2 rum lägenhet på Sjögatan 20 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Sjögatan 20 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Sjögatan 20 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Sjögatan 20 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Sjögatan 20 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 11:00

Sjögatan 20

Lägenhet
Lomma strandstad, Lomma kommun
JM AB
3 450 000 kr
56 m²
2 rum
vån 1
2 450 kr/mån
61 607 kr/m²

Tvåa med inbjudande och öppen planlösning. balkong med utblick mot Sjögatan. Hall med bra förvaring i skjutdörrsgarderob. Badrum med kombimaskin.

Premium
Nyproduktion
Oktober 2026
Hiss
Ägarlägenhet
JM AB
JM AB
7 rum villa på Tremarksgatan 7 Lomma, Lomma kommun - bild 1
7 rum villa på Tremarksgatan 7 Lomma, Lomma kommun - bild 2
7 rum villa på Tremarksgatan 7 Lomma, Lomma kommun - bild 3
7 rum villa på Tremarksgatan 7 Lomma, Lomma kommun - bild 4
7 rum villa på Tremarksgatan 7 Lomma, Lomma kommun - bild 5
Budgivning pågår

Tremarksgatan 7

Villa
Lomma, Lomma kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
12 995 000 kr
278 m²
7 rum
830 m² tomt

Redan från första anblick är det tydligt att detta är något utöver det vanliga - ett drömhus där arkitektur och design möts i en harmonisk helhet. Den vita putsade fasaden står stolt mot grönskan och ger en elegant och modern känsla samtidigt som de spännande vinklarna, de generösa fönsterpartierna och den imponerande takhöjden skapar en inbjudande och påkostad karaktär. Invändigt möts vi av ljus…

Premium
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Mars 2026

2 rum lägenhet på Kanaltorget 2 Lomma Strandstad, Lomma kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Kanaltorget 2 Lomma Strandstad, Lomma kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Kanaltorget 2 Lomma Strandstad, Lomma kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Kanaltorget 2 Lomma Strandstad, Lomma kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Kanaltorget 2 Lomma Strandstad, Lomma kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 10:30

Kanaltorget 2

Lägenhet
Lomma Strandstad, Lomma kommun
Fastighetsmäklare Hettinger AB
2 300 000 kr
40 m²
2 rum
vån 1/4
3 306 kr/mån
57 500 kr/m²

Välkommen till Kanaltorget 2! En stilren tvåa i Brf Riggen där en genomgående modern och enhetlig interiör skapar en hemtrevlig bostad. Lägenheten erbjuder en välplanerad planlösning med hall och goda förvaringsmöjligheter, ett ljust allrum med kök och vardagsrum i öppen planlösning samt en fransk balkong i söder med utsikt mot Kanaltorget. Köket från Vedum är smakfullt utformat i vinkel med grå…

Premium
Hiss
Energieffektiv
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Lomma, Lomma kommun
4 lediga bostäder

Brohuspark

Radhus
Lomma, Lomma kommun
Bjurfors Lomma
fr. 8 995 000 kr
106-165 m²
4-5 rum
328 m² tomt
Nybyggnadsprojekt
Bjurfors Lomma
Bjurfors Lomma
1 rum lägenhet på Industrigatan 7B Lomma, Lomma kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Industrigatan 7B Lomma, Lomma kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Industrigatan 7B Lomma, Lomma kommun - bild 3

Industrigatan 7B

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Croisette Fastighetsförmedling
1 339 000 kr
42,5 m²
1 rum
vån 2/4
4 890 kr/mån
31 506 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling

Februari 2026

Lomma Strandstad, Lomma kommun
Imorgon kl 17:00

Tåggränd 1

Lägenhet
Lomma Strandstad, Lomma kommun
Croisette Fastighetsförmedling
2 995 000 kr
54 m²
2 rum
vån 2/4
4 744 kr/mån
55 463 kr/m²
Balkong
Hiss
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Lomma Tätort, Lomma kommun

Bredgatan 22

Lägenhet
Lomma Tätort, Lomma kommun
Fastighetsbyrån Lomma
2 095 000 kr
52,5 m²
2 rum
vån 2/3
4 761 kr/mån
39 905 kr/m²
Balkong
Fastighetsbyrån Lomma
Fastighetsbyrån Lomma
3 rum lägenhet på Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Strandfuregatan 5 - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 3-1402

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Bjurfors Nyproduktion Skåne
11 600 000 kr
105 m²
3 rum
vån 5/5
6 339 kr/mån
110 476 kr/m²

Penthouseoas mellan skog och hav – Strandfuregatan 5, Lomma Välkommen till en unik möjlighet att förvärva denna magnifika penthouselägenhet om ca 105 kvm, högst upp i huset på eftertraktade Strandfuregatan 5. Här bor du med naturen som närmsta granne – en vacker skogsslänt precis utanför dörren som bara är ett stenkast från stranden och det glittrande havet. Lägenheten erbjuder ett modernt…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Bjurfors Nyproduktion Skåne

Januari 2026

5 rum lägenhet på Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401 Lomma, Lomma kommun - bild 1
5 rum lägenhet på Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401 Lomma, Lomma kommun - bild 2
5 rum lägenhet på Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401 Lomma, Lomma kommun - bild 3
5 rum lägenhet på Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401 Lomma, Lomma kommun - bild 4
5 rum lägenhet på Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2, lgh 4-1401

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Bjurfors Nyproduktion Skåne
12 995 000 kr
121 m²
5 rum
vån 5/5
7 689 kr/mån
107 397 kr/m²

Nu kan vi presentera nya planlösningar för penthouselägenheterna i Kvirkelhusen Etapp 2. Högst upp i huset väntar denna exklusiva penthousevåning – nu med en ny, genomtänkt planlösning för större sällskapsrum som lyfter både ljus och rymd. Här står de sociala ytorna i fokus: ett öppet och luftigt vardagsrum i direkt anslutning till köket skapar naturliga flöden för umgänge, middagar och…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Lomma Strandstad, Lomma kommun

Hamnallén 11

Lägenhet
Lomma Strandstad, Lomma kommun
Fastighetsmäklare Hettinger AB
5 800 000 kr
99 m²
3 rum
vån 2/4
6 210 kr/mån
58 586 kr/m²
Hiss
Energieffektiv
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Lomma Strandstad, Lomma kommun

Hamnallén 11

Lägenhet
Lomma Strandstad, Lomma kommun
Fastighetsmäklare Hettinger AB
5 300 000 kr
99 m²
3 rum
vån 1/4
6 210 kr/mån
53 535 kr/m²
Uteplats
Hiss
Energieffektiv
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Fastighetsmäklare Hettinger AB

November 2025

5 rum parhus på Tvärgatan 4 Lomma, Lomma kommun - bild 1
5 rum parhus på Tvärgatan 4 Lomma, Lomma kommun - bild 2
5 rum parhus på Tvärgatan 4 Lomma, Lomma kommun - bild 3
5 rum parhus på Tvärgatan 4 Lomma, Lomma kommun - bild 4
5 rum parhus på Tvärgatan 4 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Tvärgatan 4

Radhus
Lomma, Lomma kommun
Fastighetsmäklare Hettinger AB
6 995 000 kr
140 m²
5 rum
268 m² tomt

Varmt välkommen till Tvärgatan 4, ett hem där trivsel och praktiska lösningar samspelar på ett harmoniskt sätt. I den charmiga och populära äldre delen av Lomma bor du med havet bara ett stenkast bort, cirka 80 meter från bostaden, i ett lugnt och omtyckt område nära både natur och centrum. Bostaden är smart planerad med generösa ytor för umgänge. Det luftiga vardagsrummet rymmer enkelt både en…

Premium
Uteplats
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Fastighetsmäklare Hettinger AB

Oktober 2025

Lomma Hamn, Lomma kommun

Knopgränd 12

Lägenhet
Lomma Hamn, Lomma kommun
Fastighetsmäklare Hettinger AB
3 750 000 kr
54 m²
3 rum
vån 2
69 444 kr/m²
Hiss
Ägarlägenhet
Fastighetsmäklare Hettinger AB
Fastighetsmäklare Hettinger AB

Artiklar från Hemnet

September 2025

Lomma, Lomma kommun
Sön 17 maj kl 14:00

Sjögatan 16

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Croisette Fastighetsförmedling
2 895 000 kr
47 m²
2 rum
vån 3/4
3 566 kr/mån
61 596 kr/m²
Balkong
Hiss
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
3 rum lägenhet på Knopgränd 12 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Knopgränd 12 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Knopgränd 12 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Knopgränd 12 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Knopgränd 12 Lomma strandstad, Lomma kommun - bild 5

Knopgränd 12

Lägenhet
Lomma strandstad, Lomma kommun
JM AB
3 995 000 kr
54 m²
3 rum
vån 1
2 479 kr/mån
73 981 kr/m²

Förvärva en ÄGARLÄGENHET i trivsamma Lomma Strandstad! Med en ägarlägenhet får du villalivets frihet där du kan hyra ut din bostad när du vill, även en juridisk person kan äga lägenheten.

Premium
Nyproduktion
Inflyttningsklar
Hiss
Ägarlägenhet
JM AB
JM AB

Augusti 2025

Lomma - Strand, Lomma kommun

Strandfuregatan 3 - Kvirkelhusen Etapp 2 - lgh 4-1302

Lägenhet
Lomma - Strand, Lomma kommun
Bjurfors Nyproduktion Skåne
4 895 000 kr
71 m²
2 rum
vån 4
4 990 kr/mån
68 944 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Lomma - Strand, Lomma kommun

Strandfuregatan 1 - Kvirkelhusen Etapp 2 - Lgh 5-1301

Lägenhet
Lomma - Strand, Lomma kommun
Bjurfors Nyproduktion Skåne
6 295 000 kr
88 m²
3 rum
vån 4
5 751 kr/mån
71 534 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Bjurfors Nyproduktion Skåne

Mars 2025

Lomma, Lomma kommun

Garngränd 4

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Listed
5 595 000 kr
120 m²
5 rum
6 874 kr/mån
46 625 kr/m²
Uteplats
Energieffektiv
Listed
Listed

December 2024

3 rum lägenhet på Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402 Lomma, Lomma kommun - bild 5

Strandfuregatan - Kvirkelhusen Etapp 1, lgh 2-1402

Lägenhet
Lomma, Lomma kommun
Bjurfors Nyproduktion Skåne
11 600 000 kr
105 m²
3 rum
vån 5/5
6 339 kr/mån
110 476 kr/m²

Här bor du i höjd med trädtopparna. Den generösa takterrassen om 159 m² ger en trädgårdskänsla med möjlighet att skapa olika miljöer på olika delar av terrassen. Våningen är planerad med en mer privat sovrumsdel och en väl tilltagen sällskapsdel, där kök och vardagsrum bjuder in till allt från större bjudningar till sköna kvällar i soffan. Våningen är fördelad på 3 rok om 105 m². Du som besökt…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Bjurfors Nyproduktion Skåne
Bjurfors Nyproduktion Skåne

Visar 51 - 76 av 76

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet