Tyresö kommun

Tyresö kommun

Bostäder till salu - Tyresö kommun

Sortera på

173 bostäder till salu

Mars 2026

2 rum villa på Törnrosvägen 6A Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 1
2 rum villa på Törnrosvägen 6A Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 2
2 rum villa på Törnrosvägen 6A Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 3
2 rum villa på Törnrosvägen 6A Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 4
2 rum villa på Törnrosvägen 6A Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 5

Törnrosvägen 6A

Villa
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
3 595 000 kr
23 + 24 m²
2 rum
vån 1/2
1 033 kr/mån

Välkommen till denna stiliga "minivilla" på 47 kvm, där varje kvadratmeter är noggrant inredd för att maximera både funktion och komfort. Här får du en perfekt balans mellan modern estetik och praktiska lösningar. Här bor du i en OBELÅNAD bostadsrättsförening med stark och stabil ekonomi, vilket innebär att inga räntehöjningar påverkar avgiften – en ovanligt låg risk och ett mycket tryggt köp…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
6 rum villa på Pelles väg 17 Tyresö, Tyresö kommun - bild 1
6 rum villa på Pelles väg 17 Tyresö, Tyresö kommun - bild 2
6 rum villa på Pelles väg 17 Tyresö, Tyresö kommun - bild 3
6 rum villa på Pelles väg 17 Tyresö, Tyresö kommun - bild 4
6 rum villa på Pelles väg 17 Tyresö, Tyresö kommun - bild 5

Pelles väg 17

Villa
Tyresö, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
12 985 000 kr
265 + 56 m²
6 rum
1 120 m² tomt

Huset i slutet av skogen – En naturnära oas för boende, företagande & livskvalitet Välkommen till en plats som inte liknar någon annan – ett arkitektoniskt genomtänkt hem i 3,5 våningsplan, omsorgsfullt integrerat i den omgivande naturen med bergmassiv, skog och mark som naturliga byggstenar. Här samsas spatiösa ytor med enastående utsikt, harmoni och funktion – perfekt för såväl privat boende…

Premium
Balkong
Uteplats
Energieffektiv
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen
8 rum villa på Strandallén 45A Tyresö strand, Tyresö kommun - bild 1
8 rum villa på Strandallén 45A Tyresö strand, Tyresö kommun - bild 2
8 rum villa på Strandallén 45A Tyresö strand, Tyresö kommun - bild 3
8 rum villa på Strandallén 45A Tyresö strand, Tyresö kommun - bild 4
8 rum villa på Strandallén 45A Tyresö strand, Tyresö kommun - bild 5

Strandallén 45A

Villa
Tyresö strand, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
11 900 000 kr
184 + 141 m²
8 rum
1 466 m² tomt

Välkommen till denna magnifika villa i två plan i Tyresö Strand – ett hem som måste upplevas på plats för att förstå dess fulla charm och elegans. Med hela 325 kvm erbjuder huset generösa, luftiga ytor och en genomtänkt planlösning, där varje rum är noga utformat för att skapa harmoni, lyx och en känsla av välbefinnande. Övre plan – sociala ytor med hotellkänsla Övre plan utgör hemmets hjärta…

Premium
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
tomt på Amaryllisvägen 12B Lindalen, Tyresö kommun - bild 1
tomt på Amaryllisvägen 12B Lindalen, Tyresö kommun - bild 2

Amaryllisvägen 12B

Tomt
Lindalen, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
3 295 000 kr
769 m²

På denna trevliga och plana tomt finns nu chansen att förverkliga dina boendedrömmar i ett av de eftertraktade områdena i Tyresö. På Amaryllisvägen 12B väntar en friköpt tomt med fantastiska förutsättningar för dig som vill skapa ett nybyggt hem precis efter egen smak och stil. Här får du en tomt dit solens strålar når hela dagen, omgiven av lummig grönska som skapar en rogivande och idyllisk…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
2 rum lägenhet på Bollmorabacken 21 Centrala Tyresö, Tyresö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Bollmorabacken 21 Centrala Tyresö, Tyresö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Bollmorabacken 21 Centrala Tyresö, Tyresö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Bollmorabacken 21 Centrala Tyresö, Tyresö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Bollmorabacken 21 Centrala Tyresö, Tyresö kommun - bild 5

Bollmorabacken 21

Lägenhet
Centrala Tyresö, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö
1 795 000 kr
37,5 m²
2 rum
vån 2/5
3 574 kr/mån
47 867 kr/m²

🌿 Välkommen hem till Bollmorabacken 21 – en modern oas med balkong mot grönskan Här väntar denna stilfulla och välplanerade bostad där design, komfort och livskvalitet möts. Här bor du med lugnet från den grönskande innergården utanför balkongen – men med stadens bekvämligheter bara ett stenkast bort. Ett hem för dig som värdesätter det lilla extra – genomtänkta materialval, ljusa ytor och en…

Premium
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö

Februari 2026

tomt på Vidablicksvägen 11A Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 1
tomt på Vidablicksvägen 11A Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 2
tomt på Vidablicksvägen 11A Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 3
tomt på Vidablicksvägen 11A Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 4

Vidablicksvägen 11A

Tomt
Trollbäcken, Tyresö kommun
Simon Crest Fastighetsmäkleri
2 695 000 kr
1 217 m²

Välkommen till en unik möjlighet att förvärva en avstyckad tomt på attraktiva Vidablicksvägen 11A i Tyresö. Denna tomt erbjuder en fantastisk chans att skapa ditt skräddarsydda boende i ett lugnt och naturnära område. Tomten är nyligen avstyckad och ligger i ett etablerat villaområde. Detaljplanen för tomten styr hur marken får bebyggas. För detaljerad information om vad som gäller för denna…

Premium
Simon Crest Fastighetsmäkleri
Simon Crest Fastighetsmäkleri
tomt på Barrstigen 8 Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 1
tomt på Barrstigen 8 Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 2
tomt på Barrstigen 8 Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 3
tomt på Barrstigen 8 Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 4
tomt på Barrstigen 8 Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 5
Budgivning pågår

Barrstigen 8

Tomt
Trollbäcken, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
3 495 000 kr
1 037 m²

Barrstigen 8 erbjuder en fin möjlighet att skapa ett nytt hem i ett lugnt och etablerat villaområde i Tyresö. Här får du en generös tomt om 1 037 kvm med gott om plats för trädgård, uteplatser och lekytor – ett läge som passar särskilt bra för barnfamiljen. Området upplevs tryggt och trivsamt med närhet till skolor, förskolor, lekplatser samt smidig access till service och kommunikationer för en…

Premium
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
6 rum parhus på Långsjövägen 51B (parhus 2) Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 1
6 rum parhus på Långsjövägen 51B (parhus 2) Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 2
6 rum parhus på Långsjövägen 51B (parhus 2) Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 3
6 rum parhus på Långsjövägen 51B (parhus 2) Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 4
6 rum parhus på Långsjövägen 51B (parhus 2) Trollbäcken, Tyresö kommun - bild 5

Långsjövägen 51B (parhus 2)

Radhus
Trollbäcken, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
7 795 000 kr
159,8 m²
6 rum
6 454 kr/mån
48 780 kr/m²

Just nu uppförs totalt 10 bostäder, 4 parhus och 6 kedjehus och i bostadsrättsform med inflyttning från Q1-Q2 2026! Upptäck ett nytt kapitel i ditt liv med dessa exklusiva nybyggda kedjehus och parhus i natursköna omgivningar, där varje detalj är noga utvald för att skapa en harmonisk boendemiljö. Med inflyttning från Q1-Q2 2026, bjuder dessa bostäder på en modern och högkvalitativ livsstil…

Premium
Uteplats
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
Tyresö Centrum, Tyresö kommun
Sön 24 maj kl 11:00

Björkbacksvägen 61, 1 tr

Lägenhet
Tyresö Centrum, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
2 395 000 kr
89,5 m²
4 rum
vån 1/2
7 080 kr/mån
26 760 kr/m²
Balkong
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
Centrala Tyresö, Tyresö kommun

Bäverbäcksvägen 30

Lägenhet
Centrala Tyresö, Tyresö kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö
1 550 000 kr
33 m²
1 rum
vån 1/3
2 475 kr/mån
46 970 kr/m²
Nyproduktion
Hiss
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö
3 rum lägenhet på Bollmoravägen 102 Bollmora, Tyresö kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Bollmoravägen 102 Bollmora, Tyresö kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Bollmoravägen 102 Bollmora, Tyresö kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Bollmoravägen 102 Bollmora, Tyresö kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Bollmoravägen 102 Bollmora, Tyresö kommun - bild 5

Bollmoravägen 102

Lägenhet
Bollmora, Tyresö kommun
Bjurfors Haninge
2 295 000 kr
81 m²
3 rum
vån 2/2
7 466 kr/mån
28 333 kr/m²

Välkommen till Bollmoravägen 102 – en mycket välplanerad 3:a med eftertraktad planlösning. Denna lägenhet på 81 kvm erbjuder en optimal boendemiljö för många familjekonstellationer och livssituationer, tack vare dess uthyrningsmöjlighet med ett centralt och idylliskt läge! Här bor du nära Tyresös alla fördelar med lekparker och grönska precis utanför dörren. En av de mest unika fördelarna med…

Premium
Balkong
Bjurfors Haninge
Bjurfors Haninge

Januari 2026

3 rum fritidshus på Nytorpsvägen 43 Brevik, Tyresö kommun - bild 1
3 rum fritidshus på Nytorpsvägen 43 Brevik, Tyresö kommun - bild 2
3 rum fritidshus på Nytorpsvägen 43 Brevik, Tyresö kommun - bild 3
3 rum fritidshus på Nytorpsvägen 43 Brevik, Tyresö kommun - bild 4
3 rum fritidshus på Nytorpsvägen 43 Brevik, Tyresö kommun - bild 5
Sön 24 maj

Nytorpsvägen 43

Fritidshus
Brevik, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
3 995 000 kr
48 m²
3 rum
2 817 m² tomt

Välkommen till möjligheten att skapa ditt drömboende på attraktiva Brevikshalvön i Tyresö. Här är det inte den befintliga byggnaden om 48 kvm som står i centrum – utan potentialen i platsen och visionen om vad denna fantastiska tomt kan bli. På en högt belägen och skyddad naturtomt om hela 2 817 kvm erbjuds du chansen att uppföra ett nytt, modernt hem om upp till 200 kvm, med kompletterande…

Premium
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
6 rum villa på Näsbyvägen 19A Sofieberg, Tyresö kommun - bild 1
6 rum villa på Näsbyvägen 19A Sofieberg, Tyresö kommun - bild 2
6 rum villa på Näsbyvägen 19A Sofieberg, Tyresö kommun - bild 3
6 rum villa på Näsbyvägen 19A Sofieberg, Tyresö kommun - bild 4
6 rum villa på Näsbyvägen 19A Sofieberg, Tyresö kommun - bild 5
Budgivning pågår

Näsbyvägen 19A

Villa
Sofieberg, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö
7 495 000 kr
112 + 98 m²
6 rum
824 m² tomt

Välkommen till denna trivsamma och välplanerade villa om totalt 210 kvm på populära Näsbyvägen – belägen med ett oslagbart läge endast ett stenkast från badplats, förskola, skola och smidiga bussförbindelser till stan. Huset erbjuder en social och öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, vilket skapar en luftig och inbjudande känsla. Här finns även en mysig öppen spis som förhöjer trivseln…

Premium
Balkong
Uteplats
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö

November 2025

Centrala Tyresö, Tyresö kommun

Bäverbäcksvägen 30

Lägenhet
Centrala Tyresö, Tyresö kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö
3 000 000 kr
51 m²
3 rum
vån 1/3
3 825 kr/mån
58 824 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Tyresö Strand, Tyresö kommun

Videvägen 68

Radhus
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Bergets Ro Fastighetsförmedling
Pris på förfrågan
134,6 m²
5 rum
10 476 kr/mån
Balkong
Uteplats
Bergets Ro Fastighetsförmedling
Bergets Ro Fastighetsförmedling
Trollbäcken, Tyresö kommun

Svalvägen 1B

Lägenhet
Trollbäcken, Tyresö kommun
1 895 000 kr
34 m²
1 rum
vån 3/4
3 298 kr/mån
55 735 kr/m²
Hiss
Centrala Tyresö, Tyresö kommun

Bäverbäcksvägen 30

Lägenhet
Centrala Tyresö, Tyresö kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö
2 050 000 kr
34 m²
2 rum
2 550 kr/mån
60 294 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö

Oktober 2025

Trollbäcken, Tyresö kommun

Lidvägen 32B

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
8 495 000 kr
168 m²
6 rum
987 m² tomt
Uteplats
Energieffektiv
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
2 rum lägenhet på Axel Wennergrens väg 20 Tyresö, Tyresö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Axel Wennergrens väg 20 Tyresö, Tyresö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Axel Wennergrens väg 20 Tyresö, Tyresö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Axel Wennergrens väg 20 Tyresö, Tyresö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Axel Wennergrens väg 20 Tyresö, Tyresö kommun - bild 5

Axel Wennergrens väg 20

Lägenhet
Tyresö, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
2 295 000 kr
64,5 m²
2 rum
vån 3/6
5 753 kr/mån
35 581 kr/m²

Välkommen till Axel Wennergrens väg 20 och denna moderna och trivsamma bostad i centrala Tyresö. Här finner du en optimalt planerad 2-rok med balkong, ljusa ytskikt, generöst ljusinsläpp och bra takhöjd, allt i en trivsam och stabil Brf. Social och modern planlösning med kök och vardagsrum. Lägenheten är byggd i skandinavisk stil med ljusa färgkombinationer. Allt detta beläget alldeles intill…

Premium
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
3 rum lägenhet på Diamantgången 7 Tyresö, Tyresö kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Diamantgången 7 Tyresö, Tyresö kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Diamantgången 7 Tyresö, Tyresö kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Diamantgången 7 Tyresö, Tyresö kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Diamantgången 7 Tyresö, Tyresö kommun - bild 5

Diamantgången 7

Lägenhet
Tyresö, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
2 795 000 kr
79 m²
3 rum
vån 2/2
6 314 kr/mån
35 380 kr/m²

Välkommen till denna fantastiska 3-rumslägenhet om 79 kvm som erbjuder en välplanerad planlösning och en idyllisk miljö perfekt för både barnfamiljer och par. Här bor du med närhet till den natursköna Öringesjön, omgiven av gröna områden som inbjuder till promenader, lek och avkoppling. Lägenheten: Denna rymliga och ljusa bostad har ett välutrustat kök som smidigt ansluter till vardagsrummet,…

Premium
Balkong
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

Artiklar från Hemnet

September 2025

Sofieberg, Tyresö kommun

Åkervägen 33A

Villa
Sofieberg, Tyresö kommun
Bjurfors Haninge
5 795 000 kr
119 + 69 m²
3 rum
1 486 m² tomt
Bjurfors Haninge
Bjurfors Haninge

Augusti 2025

1,5 rum lägenhet på Videvägen 78 Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 1
1,5 rum lägenhet på Videvägen 78 Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 2
1,5 rum lägenhet på Videvägen 78 Tyresö Strand, Tyresö kommun - bild 3

Videvägen 78

Lägenhet
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö
Pris på förfrågan
40,9 m²
1,5 rum
vån 2
4 583 kr/mån
Plus
Uteplats
Hiss
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö

Februari 2025

Tyresö Centrum, Tyresö kommun
Sön 17 maj kl 12:00

Myggdalsvägen 52

Lägenhet
Tyresö Centrum, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta
2 295 000 kr
94 m²
4 rum
vån 1/2
7 706 kr/mån
24 415 kr/m²
Balkong
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta

Visar 151 - 173 av 173

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet