Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trångsund/Skogås/Länna

Storvretsvägen 82

Skogås, Huddinge kommun

Visa på karta

1 775 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    83,3 m²
    Våning
    3 av 7, hiss finns
    Avgift
    5 846 kr/mån
    Driftkostnad
    7 980 kr/år

Byggår
1960
Förening
BRF Hallen
Energiklass
E
Pris/m²
21 309 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
*Accepterat pris!* Välkomna till Storvretsvägen 82 och denna stora trerummare med helt nytt badrum och wc! Lägenheten välkomnar in i en öppen hall med bra förvaringsmöjligheter. Vidare öppnar ett stort sällskapsrum upp med härligt ljusinsläpp från stora fönsterpartier och i detta rum finns gott om plats för soffgrupp och annat möblemang. Från hallen nås även ett väl tilltaget kök med separat matplats och det är från köket som den härliga balkongen nås med utsikt över innergården. De två sovrummen är stora nog att rymma dubbelsäng, skrivbord och förvaring. Intill dessa ligger även en klädkammare. Badrummet är nyligen stambytt och renoverat av föreningen och försett med klinkergolv och kaklade väggar i moderna färger. Badrummet är inrett wc, handfat, duschhörna samt förberett för tvättmaskin. Intill badrummet ligger en separat gäst-WC. I samband med stambytet drogs elen om i hela lägenheten samt en ny köksfläkt installerades. Till lägenheten hör även ett källarförråd. Tack vare sin närhet till pendeltåg, bussar, skolor och centrum har föreningen länge varit en väldigt populär bostadsrättsförening. I föreningen finns det tillgång till bastu, gym och trivsellokal. På gården finns förutom lekplats och flera möjliga sittplatser även en boulebana, flaggstång och grillplats. Skogås är ett barnvänligt område med närhet till naturen. Bostadsområdena är uppbyggda kring skogsdungar och grönområden. En kort promenad från föreningen finns flera fina badplatser vid Drevviken som glassbåten passerar varma sommardagar. Vintertid när isen ligger så åker många skidskor på den plogade banan. Många bra förskolor och skolor finns inom gångavstånd. Med pendeltåg är ni inne vid centralen på 20 minuter. Centrumet erbjuder bland annat flera restauranger, matbutiker, apotek och bibliotek, frisör etc. Varmt välkomna att anmäla er till visningen!