Logotyp av Fastighetsbyrån Säffle
Logotyp av Fastighetsbyrån Säffle

Risviksvägen 8

Tösse/tydje, Åmåls kommun

Visa på karta

5 975 000 kr

6 975 000 kr-14 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Vinterbonat fritidshus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    133 m²
    Tomtarea
    6,2 ha
    Driftkostnad
    24 253 kr/år

Byggår
1874
Välkommen till denna charmiga gård i Tösse/tydje, granne med Tössebäckens båthamn omgiven av vackert landskap och med en unik markareal på hela 61808 kvm ner till Vänerns strandkant. Här kan du njuta av lugnet och friheten med möjlighet till odling och härliga promenader i egen skog med trevliga stigar ned till Vänern med egen strandlinje med båthus och sjöbod samt fin sandstrand för bad. Det äldre charmiga bostadshuset med anor från 1874 har en bra planering, med två till tre sovrum och gott om utrymme för både familjen och gäster. Dessutom finns ett äldre uthus som kan utvecklas för egen hobby eller för extra förvaring. Markarealen består av ett enda skifte och via mysig stig når du badplats och nästa stig tar dig ned till båtbrygga, perfekt för fiske- och badäventyr. Trädgården erbjuder en grönskande oas med gräsmatta och uteplats, perfekt för sommarkvällar med grillning och avkoppling. Denna lantbruksenhet bjuder på en unik möjlighet att bo nära naturen samtidigt som du har bekvämligheter inom räckhåll. Här kan du leva det lantliga livet utan att behöva ge avkall på moderna bekvämligheter. Missa inte chansen att förvärva denna pärla och skapa ditt eget lantliga paradis. Tillsammans kan vi utforska denna drömfastighet i Åmåls vackra omgivningar. Välkommen att upptäcka potentialen och möjligheterna hos denna unika gård! Ett hideaway place som erbjuder lugn och ro i lantlig miljö, perfekt för den som söker en plats att koppla av på och komma närmare naturen. Med en unik atmosfär och närhet till Vänern blir detta hem en fristad för avkoppling och rekreation.