Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Leksand

Romma Sågmyravägen 285

Leksand, Leksands kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

1 350 000 kr-11 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    136 m²
    Tomtarea
    1 378 m²
    Driftkostnad
    99 522 kr/år

Biarea
72 m²
Byggår
1955
Balkong
Uteplats
*** NYTT PRIS *** Välkommen till Romma by – ett naturskönt och rofyllt läge där denna villa nu söker en ny ägare! Huset ligger högt och erbjuder fin utsikt över det öppna landskapet med åkrar, ängar och glittrande vyer mot Dalälven. Här finns alla möjligheter att skapa ditt drömhem – oavsett om du letar efter ett permanent boende eller en charmig fritidsbostad. Villan rymmer tre sovrum och ett rymligt, ljust vardagsrum med direkt utgång till en inglasad uteplats där du kan njuta av utsikten i alla väder. Badrummet är fräscht och stilrent, utrustat med både bastu och bubbelbadkar – perfekt för avkoppling efter en lång dag. På tomten finns flera uteplatser, såsom både pergola och grillplats – utmärkta platser för sociala tillställningar eller lugna kvällar i solen. Här får du chansen att kombinera den genuina bymiljön med människor i alla åldrar, med närheten till natur, jakt och fiske. Härliga vandrings- och skoterleder blandas med många bär- och svampställen och badplatsen är bara en promenad bort. Avkopplande och rogivande men ändå bara 8 minuter till centrala Leksand och cirka 40 minuter till Falun. Gång- och cykelavstånd till den populära byskolan i Ullvi (F-6) och busshållplatsen finns inte långt från huset. Till fastigheten hör även ett mindre uthus samt ett garage. Här finns stor potential för dig som vill sätta din egen prägel och skapa något alldeles extra. Med lite omsorg och kärlek kan detta bli din framtida pärla i hjärtat av det vackra Dalarna.