Logotyp av Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Logotyp av Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

Myckelby Storhagen 462

Hedemora kommun

Visa på karta

4 950 000 kr

5 500 000 kr-10 %

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    130 m²
    Tomtarea
    3 600 m²
    Driftkostnad
    60 800 kr/år

Biarea
7 m²
Byggår
1965
Premium
Välkommen till en unik möjlighet att förvärva ett fantastiskt boende på en sagolik sjötomt vid glittrande sjön Amungen – en plats där naturens skönhet möter komfort och funktion i perfekt harmoni. Detta smakfullt renoverade och tillbyggda hus bjuder på ett hem utöver det vanliga. Med generösa sällskapsytor, genomtänkta detaljer och en naturskön miljö runt varje hörn är detta ett boende som måste upplevas. Tomten är som en grönskande park, rikligt planterad med både prydnads- och nyttoväxter – en fröjd för både öga och själ. På tomten finns ytterligare en byggnad med ett stort garage, ett lider samt en charmig gäststuga som erbjuder både pentry och dusch/WC – perfekt för gäster, tonåringar eller som uthyrningsmöjlighet. För odlaren eller livsnjutaren finns även ett stort växthus – lika väl anpassat för odling som för mysiga middagar i skydd från väder och vind. Den parkliknande tomten erbjuder flera uteplatser i olika väderstreck – här hittar du alltid en plats i solen eller skuggan för en kaffe i lugn och ro. Utegrill med rök och stekbord gör sommarkvällarna till en sann fest för smaklökarna. Spabadet inbjuder till avkoppling året runt med utsikt över sjöns blanka yta. För den fiskeintresserade är detta rena paradiset – med fiskerätt i sjön Amungen har du tillgång till ett rikt fiske med både gös och stor abborre. Ett perfekt fritidsliv väntar – året om. Här bor du lugnt och avskilt, men med bekvämt avstånd till service och kommunikation. Ett livsstilsboende där allt redan är gjort – det är bara att flytta in och börja njuta. Välkommen hem!