Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Vimmerby
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Vimmerby

Björnhusvägen 10

Vimmerby, Vimmerby kommun

Visa på karta

675 000 kr

895 000 kr-25 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    12 m²
    Tomtarea
    1 362 m²
    Driftkostnad
    20 050 kr/år

Byggår
2024
Drömmer du om att bo i något annat än ett traditionellt rött hus med vita knutar? Då kanske detta boende kan vara något för dig! Vid den trollska skogen, där lövkronorna susar och naturens grönska omfamnar dig finner du detta charmiga och ekologiska "Tiny House". Det lilla trädäcket leder oss in i bostadens hjärta. När du stiger in i rummet möts du av naturen själv. De stora panoramafönstren bjuder in träden och naturens grönska ända in i rummet. Inne i den lilla "stugan" med de välplanerade 12 kvadratmetrarna rymmer ett mindre kök med matbord utrustat med gasolspis, samt kyl med mindre frysfack. Mitt i rummet står den vackra braskaminen. På andra sidan av "stugan" finner du den helglasade gaveln som bjuder in naturen i bäddsoffans krypin. Panoramafönstren utgör en sömlös gräns mellan ute och inne och här står naturen för inredningen. Här kan du verkligen sitta och avnjuta en kopp kaffe eller te. Är du varsam kanske du har stora chanser att få upptäcka både rådjur och skogens konung? Oavsett om du sitter vid matbordet, i soffhörnan eller står alldeles intill de stora fönstren, är det naturen utanför som skapar känslan i rummet. MAGISKT! Trädgården: Bara några meter ifrån bostaden hittar du boendets egna toalett och utedusch. Här kan du njuta av varma duschar mitt i skogens lugn. På andra sidan av bostaden bland mossbeväxta stenar, omgiven av skogsdoft och grönska finner du utedasset. På tomten finner du även blåbär, äppelträd, plommonträd och persikoträd. Med vinden i håret och med fikat i cykelkorgen endast 750 meter bort når du den magiska gemensamma badplatsen i sjön Vimmern. Perfekt för sommarens alla dagar. Här har du även rätt till båtplats och fiske. För dig som älskar promenader ute i naturen finner du med endast 5 minuters avstånd attraktiva vandringsleden Sevedeleden samt Nationalparken Norra Kvill. Varmt välkomna till Björnhusvägen 10 - Sagolikt och Unikt tillfälle!