Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Gotlandsresan 164

Sävja, Uppsala kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Radhus
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    121 m²
    Avgift
    8 291 kr/mån
    Driftkostnad
    19 800 kr/år

Byggår
1989
Förening
Riksbyggen BRF Uppsalahus nr 30
Energiklass
E
Pris/m²
20 620 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till denna rymliga och charmiga bostadsrätt i två plan, som bjuder på hela 6 rum – varav 5 sovrum! Här får du känslan av ett fristående radhus med både en solig uteplats i söderläge på framsidan och en mysig, taktäckt uteplats på baksidan i lugnt norrläge, kompletterad med en liten grönskande trädgård i direkt anslutning till skogen. Entréplanet erbjuder en flexibel planlösning där ett av de två sovrummen tidigare fungerat som förråd, vilket gör att det inte är fullt isolerat – perfekt för exempelvis kontor, hobbyrum eller gästrum. På övre våningen finns ytterligare tre sovrum, vilket ger gott om plats för hela familjen eller för den som vill ha extra arbetsrum och förvaring. Bostaden är en del av den trivsamma föreningen Riksbyggen Uppsalahus nr 30, som erbjuder flera bekvämligheter för sina medlemmar. Här finns fyra tvättstugor, cykelförråd, samlingslokal, motions- och träningsrum samt pingisrum. Föreningens fina gemensamma uteområde är utrustat med trädgårdsmöbler och grillmöjligheter – perfekt för sommarens sociala stunder. I månadsavgiften ingår värme samt varm- och kallvatten. Vidiare har föreningen tecknat kollektivt avtal med obligatoriskt tillägg om 235 kr/mån gällande tv och bredband, vilket gör vardagen både smidig och bekväm. Som boende i Sävja har du allt inom räckhåll – från vacker natur och grönområden till skolor, fritidsaktiviteter och service. Livsmedelsbutiker, restauranger, vårdcentraler och apotek finns också nära till hands. För familjer med barn finns flera lekplatser i området, vilket gör att barnen alltid har roliga och trygga platser att leka på. Grannskapet består av många familjer, vilket skapar en lugn och trivsam atmosfär med fina möjligheter att bygga nya vänskapsband. Kommunikationsmöjligheterna är mycket goda med närhet till bussförbindelser och snabb tillgång till E4:an via närliggande på- och avfarter. En unik chans att skapa ditt drömboende med både yta, funktion och mysfaktor i ett omtyckt och välskött område!