Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åseda
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åseda

Olofsgatan 3 och 5

Åseda, Uppvidinge kommun

Visa på karta

11 000 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Övrig
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Boarea
    799 m²
    Tomtarea
    582 m²
Plus
Nu säljs dessa 2 fastigheter centralt belägget i Åseda. Olofsgatan 3 och 5 säljs tillsammans och har totalt 12 st lägenheter och 4 st lokaler. I entréplan finner du lokalerna, samt högre upp i husen lägenheterna. Uppvärmning genom bergvärme och olja. Hyresintäkterna är totalt ca: 1 745 546 kr / år Driftkostnaderna är totalt ca: 711 077 kr/ år Vilket ger ett driftnetto på : 1 034 469 kr/ år I Åseda har du skola, förskola, apotek, vårdcentral och goda arbetsmöjligheter med de alla företag som väljer att etablera sig på orten. Förteckning av lägenheter och lokaler: Olofsgatan 3: Lägenheter: 1: 2 rok, 62 kvm 2: 3 rok, 73 kvm 3: 5 rok, 107 kvm 4: 3 rok, 73 kvm 5: 5 rok, 107 kvm 6: 1 rok, 33 kvm 7: 2 rok, 59 kvm Lokaler: 1: 169 kvm, 2: 56 kvm 3: 60 kvm Olofsgatan 5: Lägenheter: 1: 2 rok, 56 kvm 2: 4 rok, 92 kvm 3: 3 rok, 82 kvm 4: 3 rok, 78 kvm 5: 2 rok, 53 kvm Lokaler: 1: 201 kvm Säljaren säljer även fastigheten Olofsgatan 11, Åseda vilket helst säljs tillsammans. Fastigheterna säljs med friskrivningsklausul och genom aktieöverlåtelse. Varmt välkommen med ditt intresse!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på lån och försäkringar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling