1/70

4 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Övrig
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
770 m²
Tomtarea
3 822 m²
Byggår
1942
Max
Uteplats
Här, mitt i Vikmanshyttans klassiska bruksmiljö, finns en unik möjlighet att skapa kontorsverksamhet, hotell, bed & breakfast, privatboende – eller en attraktiv kombination av boende och verksamhet.
Den generösa byggrätten om ytterligare 500 kvm öppnar dessutom för framtida expansion och utveckling av fastigheten.
Fastigheten är den tidigare Brukshotellet, uppfört i början av 1940-talet, där både hotellgäster, företagsledningar och moderna kontor haft sin hemvist genom åren. Bland annat har välkända företag som Creator och CTEK haft sina huvudkontor här.
Fastigheten är vackert belägen i ett område som präglas av industrihistoria, med närhet till både rekreationsmöjligheter som tennis- och boulbanor samt goda kommunikationer till Hedemora och vidare mot Falun och Borlänge.
Fakta:
Adress: Rostugnsvägen 1, 776 70 Vikmanshyttan
Fastighetsbeteckning: Hedemora Vikmanshyttan 3:13
Kommun: Hedemora
Typ: Kontorsfastighet med flexibelt användningsområde
Areal: 3 822 kvm
Lokalyta: 770 kvm
Byggnaden
-Ursprunglig byggnad i två plan med källare.
-Utbyggnadsdel med kontor tillkom år 1983.
-Fasad i puts, tak med tegel- och betongpannor.
-2-glasfönster.
-Bergvärmepump för både värme och kyla.
-Från- och tilluftsventilation (FTX).
Invändigt
Fastigheten har genomgått flera renoveringar, bl.a. dränering 2016.
Den erbjuder en flexibel planlösning med:
-Kontorsrum och öppna kontorslandskap.
-Representationssal/styrelserum.
-Konferensrum.
-Stort kök.
-Källare med bastu, biljardrum och förrådsutrymmen.
Användningsmöjligheter
Genom detaljplan från 2022 har fastigheten ett mycket flexibelt användningsområde. Här finns möjlighet att bedriva kontorsverksamhet, skapa ett privatboende i unik bruksmiljö eller kombinera boende och verksamhet.
Den generösa byggrätten om ytterligare 500 kvm ger dessutom potential för framtida expansion.
Ekonomi och drift
Driftkostnader: ca 180 000 kr/år
-Försäkring: 29 000 kr/år
-Renhållning: 5 000 kr/år
-Vatten/avlopp: 10 000 kr/år
-Vägsamfällighet: 1 900 kr/år
-El: 120 000 kr/år
-Fastighetsskatt: 14 080 kr/år
-Elförbrukning: 111 320 kWh/år
Besiktning
En överlåtelsebesiktning utförd 2025-06-17 finns tillgänglig hos ansvarig mäklare. Sammantaget bedöms fastigheten vara i gott skick för sin ålder, med renoveringsbehov främst av fasad och fönster.
Kassaflödesanalys (hyresfastighet):
Uthyrningsbar yta: 770 kvm
Antagen hyresnivå kontor i Hedemora/Vikmanshyttan: ca 800–1 000 kr/kvm/år (medel 900 kr antas här).
Hyresintäkter:
770 kvm × 900 kr/kvm = 693 000 kr/år
Driftkostnader:
ca 180 000 kr/år
Driftnetto:
693 000 – 180 000 = 513 000 kr/år
Överlåtelseform
Försäljningen sker genom bolagsförvärv, vilket innebär att köparen övertar aktierna i det fastighetsbolag som äger fastigheten.
Sammanfattning
Detta är en fastighet med historia, karaktär och ovanligt många möjligheter. Med sina 770 kvm flexibla ytor, starka tekniska installationer, unika representationsutrymmen och detaljplan som tillåter både bostad och verksamhet, öppnas dörrarna för såväl företagaren som vill ha ett representativt kontor, som privatpersonen som drömmer om ett storslaget hem i bruksmiljö.