Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sälen
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sälen

Vargstigen 1

Sälen, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

245 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    60 m²

Förening
BRF Vargen
Pris/m²
4 083 kr/m²
Nu finns möjligheten att förverkliga fjälldrömmen och bli en av delägarna i ett charmigt fritidshus på populära Orrliden i Sälen. Här erbjuds ett simpelt ägande utan större åtaganden där fokus ligger på komfort och möjlighet att uppleva fjällvärlden under alla säsonger. Njut av vintern med närhet till alpin skidåkning såväl som längdskidåkning. Sommaren med oslagbart lugn, porlande fiskevatten samt vandring och cykling i oslagbar natur. Inte heller att förglömma hösten med dess sprakande färger och krispigt väder i härlig kombination med svamp- och bärplockning. Allt detta går genom andelsägandets smidiga upplägg att uppleva under hela 5 veckor varje år! Stugan om 60 kvm är välplanerad över två plan och inbjuder till en äkta genuin fjällkänsla. Här finns gott om umgängesytor för hela sällskapet där öppen planlösning mellan vardagsrum och kök skapar en härlig rymd och plats. Husets hjärta, tillika den fantastiska kakelugnen, står stolt i vardagsrummet och är inte bara fin att titta på utan ger även extra mys och värme efter kalla dagar utomhus. Två sovrum + loft med sovdel ger tillsammans 6 sovplatser samt två badrum med dusch varav ett med bastu. Till stugan finns även ett fristående förråd. Veckorna väljs varje år i oktober under årsmötet och görs enligt ett valschema. Kvarvarande veckor för 2025 är v.34 samt v.43. Årsavgift 8000 kr. För mer information samt visning vänligen kontakta ansvarig mäklare Madeleine Johansson.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende