Logotyp av Jägholm Norrortsmäklarna
Logotyp av Jägholm Norrortsmäklarna

Södervägen 70, 3tr

Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun

Visa på karta

4 190 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    110 m²
    Våning
    3 av 6, hiss finns
    Avgift
    7 481 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1968
Förening
HSB BRF Viggbygärdet i Täby
Energiklass
C
Pris/m²
38 091 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en trivsam och rymlig fyrarummare på omtyckta Viggbygärdet, belägen på 3 tr i en av områdets mest populära portar och med bekväm hiss hela vägen från markplan. Här möts du av ett hem med fint ljusinsläpp, smart planlösning och en harmonisk känsla av rymd och lugn. Det generösa vardagsrummet bjuder in till både sociala stunder och avkoppling, och härifrån når du den inglasade balkongen i soligt sydväst läge, en perfekt plats att njuta av både vardag och helg året om. Bostaden erbjuder tre stora sovrum som passar lika bra för familjeliv som för gästrum eller hemmakontor. Ett av sovrummen ligger vägg i vägg med köket, har även dörr direkt till köket och kan då med fördel användas som matsal och ett annat har dessutom en charmig fransk balkong som släpper in extra ljus och förstärker den luftiga känslan. Vitt kök i vinkel är både funktionellt och hemtrevligt, med goda arbetsytor och plats för matbord där många trevliga måltider kan avnjutas. Två stambytta nyrenoverade och mycket fräscha helkaklade badrum i vitt med grå/mörkgrått klinkergolv och skön golvvärme gör vardagen smidig och bekväm. I huset finns även möjlighet till plats i varmgarage vilket är en stor fördel i området. Allt detta i en stabil och välskött äldre förening som skapar trygghet för framtiden. I samband med stambytet byttes även all el i lägenheten och jordade uttag sattes in överallt. Ett hem att verkligen trivas i, på en adress där många gärna vill bo och stanna länge