Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Malmgårdsvägen 6

Södermalm - Katarina Sofia, Stockholms kommun

Visa på karta

16 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    121 m²
    Våning
    5, hiss finns
    Avgift
    7 583 kr/mån

Förening
BRF Moroten 5
Energiklass
F
Pris/m²
138 430 kr/m²
Premium
Hiss
På eftertraktade Malmgårdsvägen 6 presenteras nu en unik möjlighet att förvärva en vindsvåning i utmärkt skick – ett hem där karaktär, ljus och utsikt skapar en sällsynt känsla av trivsel och harmoni. Lägenheten är smart planerad med naturlig kök- och sällskapsdel i ena delen av bostaden, perfekt för middagar, vardagsmys eller sociala tillställningar. De tre avskilda sovrummen ligger separerade från de sociala ytorna, vilket ger både lugn och integritet. Här finns badrum samt gäst-WC, vilket gör vardagen både bekväm och flexibel. Vardagsrummet ligger strategiskt i hörnläge med fönster i två väderstreck och har synliga takbjälkar, härlig takhöjd och ett loft som extra sovplats för gäster. Nyrenoverat kök från Marbodal med ramluckor i sandbeige kulör och bänkskiva i stenkomposit. Bostaden i korthet: * Vindsvåning med högt och fritt läge, fantastiskt ljus från flera fönster i olika väderstreck * Naturlig kök- och sällskapsdel med plats för både matlagning och umgänge * Tre avskilda sovrum – perfekt för familj eller hemmakontor * Stort badrum med badkar och tvättmaskin i fint skick med takfönster samt en stilfullt renoverad gäst-WC * Magisk utsikt över Vitabergsparken och Sofia kyrka, där ljuset och utsikten skiftar med årstiderna * Mycket välskött sekelskiftesfastighet med genuin charm och mycket omtyckt förening Föreningen: Stabil och välskött bostadsrättsförening med låg belåning och goda lokalintäkter. Avgiften inkluderar bredband och dessutom hushållsel. Gemensamma faciliteter: * Bastu * Gym * Festlokal * Snickarverkstad Läge: Här bor ni lugnt och charmigt mitt på Södermalm, med Vitabergsparken runt hörnet och Södermalms breda utbud av restauranger, caféer och kultur på promenadavstånd. Kommunikationerna är mycket goda med både tunnelbana och bussar i närheten, och en ny tunnelbaneuppgång planeras inom kort. Detta är en sällsynt chans att förvärva en vindsvåning som kombinerar ljus, rymd, funktion och utsikt i ett av Södermalms mest eftertraktade kvarter – ett hem som verkligen måste upplevas på plats. Kontakta mäklare för mer information och visning!