Logotyp av Bjurfors Luleå
Logotyp av Bjurfors Luleå

Spränggatan 29

Skurholmen, Luleå kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    104 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    8 125 kr/mån
    Driftkostnad
    7 752 kr/år

Byggår
1958
Förening
BRF Gjutaren 1
Energiklass
C
Pris/m²
15 337 kr/m²
Premium
Gavel-4:a om generösa 104 kvm belägen nära Skurholmsberget på lugnt område med närhet till skolor, service och grönområden. En trappa upp möts du av en ljus och inbjudande bostad med högt i tak och behaglig färgsättning på väggar och golv. Tack vare gavelläget ges ett fint ljusinsläpp från flera väderstreck som bidrar till den luftiga känslan. Vardagsrummet erbjuder sociala ytor med plats för både större soffgrupp och matsalsmöbel – perfekt för såväl vardag som middagsbjudningar. Den dekorativa kaminen blir ett stämningsfullt inslag i rummet. Köket är praktiskt planerat med goda arbetsytor, bra förvaringsmöjligheter och full maskinell utrustning. Bostaden rymmer tre sovrum i varierande storlek, vilket gör den idealisk för familjen eller för dig som önskar hemmakontor eller gästrum. Förvaringsmöjligheterna är mycket goda tack vare flertalet garderober och dessutom disponeras ett lägenhetsförråd i källaren. Det renoverade badrummet är helkaklat i stilrent utförande (2023) med golvvärme och utrustat med tvättmaskin för extra bekvämlighet. Därutöver finns en separat toalett praktiskt placerad intill hallen. Här bor du i ett populärt och lugnt område med goda bussförbindelser samt närhet till Skurholmsberget och fina promenadstråk. På Skurholmen finns LM-skolan (F–6), förskolor samt vård- och omsorgsboende. I området finns även närhet till vårdcentral, apotek, folktandvård, matbutik och restauranger. Välkommen att boka dig på visning.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp