Logotyp av Sälenmäklaren AB
Logotyp av Sälenmäklaren AB

Gullgatan 1243D

Kläppen, Sälen, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

3 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    64 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 197 kr/mån
    Driftkostnad
    22 356 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Gullbrändan 6
Pris/m²
51 484 kr/m²
Premium
Balkong
Övervåning i hörnläge med balkong mot innergård och trevlig utsikt mot skidbackarna. Bostaden är belägen på Gullbrändan i ett av Kläppens mest eftertraktade områden med perfekt ski-in ski-outläge. Här har du gångavstånd till restauranger, café, bageri, shopping och alla aktiviteter som Kläppen erbjuder både sommar som vinter. • Balkong mot innergård samt möjlighet att sitta utanför entrén på gemensam loftgång i västerläge • Tre sovrum, 6-8 bäddar • Två helkaklade badrum med dusch, varav ett med bastu, tvättmaskin och torktumlare • Perfekt ski-in ski-outläge • Golvvärme i hela bostaden Lägenheten är modern och smart planerad med allrum i öppen planlösning mot köksdelen. De stora fönsterpartierna ger ett härligt ljusinsläpp och tillsammans med de moderna färger och den robusta träpanelen på väggarna skapas en mysig lodgekänsla i bostaden. Från allrummet har du direkt utgång till den trevliga balkongen som vätter mot innergården. Här finns gräsmattor och grusgångar samt picknickbord och en trevlig grillplats, ett perfekt ställe för barn att leka på både sommar som vinter. Bostaden inrymmer tre sovrum, varav ett sovrum med dubbelsäng samt förvaring. De övriga två rummen har s.k familjesäng (våningssäng med bredare underslaf) samt förvaring. Alla rummen är försedda med praktiska skjutdörrar för bästa utnyttjade ytor. Totalt finns 6-8 bäddar. Två helkaklade badrum i grå färgnyanser som inrymmer wc, kommod samt dusch. I det större badrummet finns även bastu, tvättmaskin och torktumlare. Rymlig hall med klinkergolv och praktiska förvaringslösningar samt torkskåp. På markplan finns tillgång till eget rymligt skidförråd. Uthyrningsavtal via Kläppen Ski Resort AB. Köparen förbinder sig att överta befintliga och kommande bokningar under avtalsperioden. Hyresintäkter om ca 100 000 - 120 000 kr när uthyraren dragit sin provision. Ägarbokade veckor för säsongen 25/26: V.49, 50, 51, 52, 9 och 15. Inventarier ingår i förevisat skick förutom personliga tillhörigheter. Samtliga lägenheter i föreningen har genomgående vattenburen golvvärme via bergvärme, som ger låga driftskostnader. Till lägenheten ingår en parkeringsplats med laddstolpe. För digital eller privat visning och intresseanmälan, vänligen kontakta ansvarig mäklare. Nu kan du även besöka bostaden genom en virtuell visning. Klicka på "Läs mer hos mäklaren" för att besöka vår 3D visning.