Logotyp av SkandiaMäklarna Karlstad
Logotyp av SkandiaMäklarna Karlstad

Hadar Grudes gata 10

Inre hamn, Karlstads kommun

Visa på karta

3 295 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    99 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    7 377 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
2008
Förening
BRF Tullen
Pris/m²
33 283 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till ett hem som kombinerar stil, komfort och ett oslagbart läge i attraktiva Inre Hamn. Garageplats under huset plus att bredband/TV ingår i avgiften, värde ca 1500-2000 kr/mån. Här bor du med maritim atmosfär, närhet till vatten och båtliv samt ett rikt utbud av restauranger, caféer och nöjen, allt på bekvämt gångavstånd till centrum. Denna synnerligen välskötta och genomtänkta fyra erbjuder ett modernt och socialt boende med generösa ytor. Under de senaste två åren har bostaden fått ett rejält lyft med nyslipat parkettgolv samt ommålade väggar och tak, vilket skapar en fräsch och inbjudande känsla. Kök och vardagsrum samspelar i en öppen och social planlösning, en perfekt plats för både vardagsliv och umgänge. Det fullutrustade köket erbjuder gott om arbetsyta och förvaring. Diskmaskin 2024 och spisfläkt och spishäll från 2026. Bostaden rymmer tre väl tilltagna sovrum med utmärkta förvaringsmöjligheter i två klädkammare samt flera garderober. Här finns dessutom två toaletter, ett rymligt, fullt utrustat badrum, delvis renoverat badrum 2026 med tvättmöjligheter. Tvättmaskin 2024. Praktisk gäst-wc med direkt access från hallen med god förvaring. Ljusinsläppet är generöst tack vare fönster i motsatta väderstreck, vilket skapar en härligt öppen och luftig atmosfär. Som pricken över i:et finns två balkonger, varav en är inglasad, som förlänger säsongen och ger extra utrymme för avkoppling. Här bor du i en välskött förening med mycket god ekonomi. Ett hem att trivas i varmt välkommen på visning!