Logotyp av Sälenmäklaren AB
Logotyp av Sälenmäklaren AB

Joängets Fjällgård 5B

Hundfjället, Sälen, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

3 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    81,4 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    2 887 kr/mån
    Driftkostnad
    25 934 kr/år

Byggår
2010
Förening
BRF Joängets Fjällgård nr 1
Pris/m²
46 069 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till en välplanerad bostadsrätt i obelånad förening, med ett riktigt bra läge i Hundfjället. Endast ca 200 meter från närmaste skidbacke. Här bor du smidigt i markplan med närhet till både skidåkning, längdspår och service, vilket gör det enkelt att njuta av fjällivet året runt. Läget är svårslaget med Joängets Våffelstuga som närmsta granne och flera restauranger och butiker inom bekvämt gångavstånd. I området finns även längdspår och skoterleder, perfekt för dig som vill ha ett aktivt liv på fjället oavsett säsong. • Ca 200 meter till skidbacke, ski in/ski out • Markplan med uteplats i solläge och utsikt mot backarna • 8–9 bäddar, bra för både familj och uthyrning • Bastu och braskamin • Stor hall med bra förvaring • Fullutrustat kök i öppen planlösning • Skidförråd och parkering med laddstolpe • Obelånad förening • Nära restauranger, butiker, längdspår och skoterleder • Ej uthyrd, väl omhändertagen • Vattenburen golvvärme Bostaden om 4 rum och kök har en genomtänkt planlösning där kök och allrum möts i en öppen och social yta. Här finns ett fint ljusinsläpp och utgång till uteplats i solläge med utsikt mot skidbackarna. I allrummet ryms både matplats och soffhörna, och braskaminen bidrar till en varm och trivsam känsla efter en dag ute. Köket är rymligt och fullt utrustat med bra arbetsytor. Totalt finns 8–9 bäddar fördelat på tre sovrum, ett med dubbelsäng och två med våningssängar, vilket passar lika bra för familjen som för gäster. Hallen är generös med gott om plats för ytterkläder och utrustning, och här finns även torkskåp samt klinkergolv med golvvärme. Bostaden har ett större badrum med dusch, WC, bastu samt tvättmaskin och torktumlare. Därutöver finns en separat wc. Till bostaden hör ett rymligt skidförråd och parkering direkt utanför med laddstolpe för elbil. Bostaden har inte hyrts ut vilket ger ett välskött och omhändertaget intryck. Ett bekvämt och lättillgängligt boende med närhet till det mesta. Perfekt för dig som vill ha ett eget ställe i fjällen att återvända till. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information och intresseanmälan.