Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Molkomsbacken 24, 1tr

Farsta - Centrum, Stockholms kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    102 m²
    Våning
    1 av 9, hiss finns
    Avgift
    5 719 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
1959
Förening
BRF Sporren 4
Energiklass
E
Pris/m²
34 265 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Topprenoverad i minsta detalj! Inom kort saluförs nu en mycket väldisponerad lägenhet belägen ett stenkast från prisbelönt shopping, natur och grönområden samt goda kommunikationer. Perfekt för familjen som letar efter något större! Här välkomnas vi till väl tilltagna rum med stora fönsterpartier i två väderstreck som ger ett rikligt ljusinsläpp. Här finns ett rymligt kök med goda arbetsytor och plats för matgrupp, ett stort vardagsrum med utgång till bostadens balkong samt tre rymliga sovrum. Självklart erbjuds även två badrum. Detta är ett boende att trivas i med rejäla ytor! Från hallen finner du även bostadens förråd/klädkammare för goda förvaringsmöjligheter. Bostaden är belägen i den omåttligt populära Brf sporren 4 som har en stabil ekonomi med låg belåning. Självklart medför detta även stabila och låga avgifter för medlemmarna. Attraktiva Farsta är ett vackert och expansivt område i södra Stockholm. På promenadavstånd når man sjöarna Magelungen och Drevviken med flera badplatser, promenadstråk och plogade banor för skridskoåkning under vinterhalvåret. I området finns även en idrottsanläggning med sport- och simhall samt Ågesta friluftsområde med bland annat elljusspår (skidspår vintertid), ridhus samt golfbana med drivning range. Farsta Gård är en äldre herrgård belägen intill sjön Magelungen med rötter från 1300-talet. Här finns en mycket omtyckt restaurang och café. Det finns flera bra skolor och förskolor i Farsta. Bl.a. Magelugnsskolan (årskurs F-6), Farsta Strandskola (årskurs F-6) samt Farstaängsskolan (årskurs F-6). Här bor man även nära Farsta Centrum med tillgång till utmärkta kommunikationer. Tunnelbanans gröna linje (station Farsta Centrum) tar dig enkelt och smidigt till Stockholms Central på ca. 20 minuter. Vid centrum finns, förutom tunnelbana, flera busslinjer. Bl.a. bussar som går till Handen, Haninge, Huddinge, Skarpnäck och Högdalen. Välkommen på visning!