Logotyp av LF Fastighetsförmedling Umeå
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Umeå

Västra Brinkvägen 13

Väst på stan, Umeå kommun

Visa på karta

3 275 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    80,5 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 241 kr/mån
    Driftkostnad
    400 kr/år

Byggår
1972
Förening
BRF Älvbrinken
Energiklass
D
Pris/m²
40 683 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna mycket smakfullt renoverade 3:a med toppläge Väst på stan. Lägenheten är genomgående välplanerad med härligt öppen planlösning mellan det toppmoderna köket och det luftiga vardagsrummet. Bägge sovrummen är mycket rymliga med gott om plats för dubbelsäng och allt det önskvärda. Invid ena sovrummet finns en rymlig och genomtänkt "walk in closet" och ingång till lägenhetens stilrent renoverade badrum med duschhörna och tvättmaskin. Från samma sovrum finns utgång till den inglasade balkongen i västligt läge med underbar eftermiddags- och kvällssol. Här bor man helt perfekt med ett stenkast ned till älvskanten och med närhet till bussar och stadskärnan. Cykelavstånd till Universitet och NUS. Lägenheten finns i en mycket välskött och populär Riksbyggenförening med låg belåning.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Älvbrinken

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling