Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Storgatan 11C

Väst på stan, Umeå kommun

Visa på karta

1 849 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 303 kr/mån

Byggår
1965
Förening
BRF Risten i Umeå
Pris/m²
24 013 kr/m²
Premium
Balkong
I denna trivsamma lägenhet bor du centralt på Väst på stan i en välskött förening med god ekonomi. Här kombineras närheten till centrum med lugna och naturnära omgivningar längs Umeälven. På cirka 10–15 minuter promenerar du in till city samtidigt som fina promenadstråk och grönområden finns nära till hands. Lägenheten präglas av ljusa ytskikt, ett fint ljusinsläpp och en välplanerad planlösning som skapar ett smidigt flöde genom bostaden. Balkongen i söderläge ger fina soltimmar och blir en naturlig förlängning av vardagsrummet under årets varmare månader. Det generösa vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp och övrigt möblemang, samtidigt som de två sovrummen ger flexibilitet för exempelvis barnrum, kontor eller gästrum. Köket är praktiskt utformat med bra arbetsytor, god förvaring och plats för matgrupp. BRF Risten är en stabil och uppskattad förening som erbjuder flera gemensamma utrymmen såsom gym, bastu, hobbyrum, övernattningsrum och föreningslokal. Här bor du i ett attraktivt läge med närhet till centrum, service, restauranger och goda kommunikationer. Är du på jakt efter en centralt belägen och rymlig lägenhet, i en välskött förening och med ett otroligt ljusinsläpp- då har du hittat helt rätt.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Risten i Umeå

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling