Logotyp av RDI AB
Logotyp av RDI AB

Drottninggatan 67

Norr, Helsingborg, Helsingborgs kommun

Visa på karta

4 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    99 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    6 908 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
1938
Förening
BRF Viadukten 1
Energiklass
D
Pris/m²
45 404 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Bo på en av Helsingborgs bästa adresser. På Drottninggatan 67 finns denna läckra bostad. En trea på hela 99 kvm med rum i fil, vacker fiskbensparkett i båda sovrummen och i vardagsrummet, öppen spis och en stor inglasad balkong med Öresund som granne. Kan det bli mycket bättre? Lägenheten är på våning 1 utan insyn från gatan och är placerat en trappa upp från entrén. Hiss finns. En jättefin lägenhet med stor potential. Här kan du bo som den är eller renovera. Köket kan kännas mindre då lägenheten har många kvardrat men du har det mesta du kan önska dig och du har plats för ett köksbord. Köket är fräscht och fint men har några år på nacken och skulle du vija ha ett större kök finns möjligheten. Bredvid köket finns ett större som som är mycket väl kan bli ditt framtida kök och detta blir ditt sovrum/kontor. Detta är bostaden som kommer att få dina tankar att drömma. Lägenheten är jättefin idag men det är tid att måla om och sätta sin egen prägel. Passar den inte riktigt dina behov, så kan du skapa något riktigt bra. Potentialen finns och takhöjden är riktigt bra. Vem vill inte ha hög takhöjd, här är den ca 2,73 m. Ett extra plus är den stora balkongen som dessutom är inglasad med markis. Utanför finns Öresund och Gröningen. Du bor på ett perfekt läge med gångavstånd till bad, strand, hav och natur men även till stans bästa utbud i form av restauranger och en fantastisk mataffär. Rakt över gatan finns den vackra Margaretaplatsen. När du står i ditt kök blickar du ut över denna och Landborgen och Tågaborgs vacka villor. Livet skall njutas och det gör du verkligen här. Här njuter du av havet och vackra solnedgångar. Föreningen heter Brf Viadukten 1 och bildades 2006. Själva huset är sedan 1938 och har idag 32 lägenheter varav en hyresrätt. Det unika med föreningen är att de även har 14 garage och 4 p-platser som dessutom är inhägnade vilket innebär att ingen kommer in förutom de boende. Föreningens fastigheter ligger på Drottninggatan 65 och 67 och har fri utsikt över Öresund och Margaretaplatsen. Perfekt läge med närhet till affärer och restauranger men även till buss och tåg. Fastigheterna har hiss, förråd i källaren samt gemensam tvättsuga. Föreningen har idag egen hemsida: brfviadukten1.se Välkommen till ditt nya drömhem