Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster

Trumpetgatan 16

Frölunda, Göteborgs kommun

Visa på karta

4 185 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    82 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    7 013 kr/mån
    Driftkostnad
    12 432 kr/år

Byggår
2019
Förening
Riksbyggen BRF Slottsberget 3
Energiklass
C
Pris/m²
51 037 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till ett smakfullt och välplanerat hem med en generös inglasad balkong i soligt söderläge! Här bor du lugnt och trivsamt på en återvändsgata, med naturen som närmsta granne. Den öppna planlösningen mellan det stilrena Vedumköket och vardagsrummet skapar härliga sociala ytor. Stora skjutdörrspartier suddar ut gränsen mellan inne och ute och leder dig ut till den rymliga inglasade balkongen som kan nyttjas under stora delar av året. Köket är tidlöst utformat i vitt och erbjuder gott om både arbetsyta och förvaring. Vardagsrummet är bostadens naturliga samlingspunkt med fint ljusinsläpp från stora fönster och en luftig känsla. Bostaden rymmer två rogivande sovrum med bra förvaringsmöjligheter. Det helkaklade badrummet är stilrent inrett med grå klinker och vitt kakel, och är utrustat med både tvättmaskin och torktumlare samt praktisk arbetsbänk och förvaringsskåp. Till lägenheten hör ett praktiskt förråd som är bekvämt placerat precis utanför dörren. I avgiften ingår både bredband och TV samt egen parkering förberett med el för elbilsladdning som kan beställas genom styrelsen. I föreningen finns tillgång till relaxavdelning med bastu, även möjlighet att hyra gemensamhetslokal samt en gästlägenhet – perfekt när du får besök! Här bor du med ett harmoniskt lugn och naturen precis utanför dörren. Samtidigt har du ett utmärkt läge på Trumpetgatan, med närhet till både stad och hav. Ruddalens grönområden och idrottsanläggning ligger runt hörnet, och inom bekvämt avstånd finns matbutiker, gym, skolor och shopping vid Frölunda Torg. Goda kommunikationer tar dig smidigt vidare till övriga delar av Göteborg. Är ni intresserade av att veta mer om bostaden så är ni varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare Rebecca Björnsson 0708 69 06 17