1/35

3 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
78,5 m²
Våning
1, hiss finns ej
Avgift
5 035 kr/mån
Driftkostnad
4 656 kr/år
Byggår
1958
Förening
HSB BRF Lurö i Stockholm
Energiklass
E
Pris/m²
40 701 kr/m²
Antal besök
354
Premium
Balkong
Välkommen till Ölmevägen 16, 1 tr - Ölmevägens finaste lägenhet!
Nu får du chansen att förvärva en bostad där varje detalj känns genomtänkt och påkostad. Lägenheten är totalrenoverad i modern och stilren design med genomgående parkettgolv, infällda spotlights i taket och smakfulla materialval som skapar en exklusiv och harmonisk känsla från första steget in.
Det moderna köket erbjuder fullhög kyl och frys, diskmaskin, generösa arbetsytor och gott om förvaring – perfekt för både vardag och sociala middagar. Det helrenoverade badrummet håller hög standard med stilrena ytskikt och en modern känsla. Dessutom är badrummet förberett för tvättmaskin.
Bostaden erbjuder dessutom nya garderober med smart förvaring samt en inglasad balkong som förlänger bostaden och blir en naturlig plats att njuta av året om. Här bor du i ett hem som kombinerar design, funktion och komfort på bästa sätt – en lägenhet som sällan kommer ut på marknaden.
I brf Lurö bor man med närhet till sjöar, natur, prisbelönt shopping, excellenta kommunikationer, lekplatser, skolor och idrottsanläggningar.
Fastigheten ligger belägen nära Farsta C men i ett avskilt och lugnt läge där man kan drömma sig bort på den lummiga innegården.
Attraktiva Farsta är ett vackert och expansivt område i södra Stockholm. På promenadavstånd når man sjöarna Magelungen och Drevviken med flera badplatser, promenadstråk och plogade banor för skridskoåkning under vinterhalvåret. I området finns även en idrottsanläggning med sport- och simhall samt Ågesta friluftsområde med bland annat elljusspår (skidspår vintertid), ridhus samt golfbana med drivning range. Farsta Gård är en äldre herrgård belägen intill sjön Magelungen med rötter från 1300-talet. Här finns en mycket omtyckt restaurang och café.