Logotyp av Bjurfors Uppsala
Logotyp av Bjurfors Uppsala

Väderkvarnsgatan 40

Fålhagen, Uppsala kommun

Visa på karta

4 790 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    89 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    6 444 kr/mån

Byggår
1911
Förening
BRF Tripolis
Energiklass
E
Pris/m²
53 820 kr/m²
Premium
Välkommen till detta unika hem i det vackra sekelskifteshuset Tripolis. En bostad som kombinerar historisk charm med modern komfort på ett av Uppsalas mest attraktiva lägen. Här möts tidstypiska detaljer från Jugendstilen och en välplanerad planlösning som passar lika bra för barnfamiljen som för den som söker något utöver det vanliga. Redan vid första steget in möts du av en känsla av rymd och ljus tack vare den generösa takhöjden, de vackra trägolven och spröjsade fönster med djupa nischer. Lägenheten erbjuder ett ljust och rymligt vardagsrum i fil som badar i dagsljus från de stora fönsterpartierna. Master bedroom vetter mot den lugna innergården, medan ytterligare ett sovrum ger flexibilitet för barn, gäster eller hemmakontor. Köket har plats för matbord och är väl utrustat, här finns ett charmigt och praktiskt kallskafferi. Det stilrena badrummet renoverades 2012 och är försett med dusch, tvättmaskin från 2020. Två rymliga klädkammare ger gott om förvaringsmöjligheter, och den fungerande kakelugnen blir en självklar plats för mysiga vinterkvällar. Bostaden är en del av den anrika och välskötta bostadsrättsföreningen Brf Tripolis som består av 132 lägenheter och två lokaler. Här kan du njuta av lummiga innergårdar med pergola, trädgårdsmöbler och grillmöjligheter, en renoverad bastu, cykelförråd, hobbyrum och samlingslokal. För gäster finns ett övernattningsrum att hyra, och till lägenheten hör ett stort källarförråd. Föreningen har stabil ekonomi och väl underhållna fastigheter, och mer information finns på www.tripolis.se. Här bor du med stadens puls runt hörnet men ändå med lugn och grönska på innergården. På bara fem minuter promenerar du till Uppsala Centralstation, Kvarnen galleria med matbutik, Systembolag och apotek, samt till ett brett utbud av restauranger, caféer, butiker och kultur. Detta är ett hem med både själ och funktion, perfekt för dig som vill bo bekvämt och centralt utan att kompromissa på charm och karaktär. Välkommen att uppleva en bostad du inte vill missa.