Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vetlanda
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vetlanda

Kanalgatan 7A

Centrum, Vetlanda kommun

Visa på karta

995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    89 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    9 073 kr/mån
    Driftkostnad
    1 800 kr/år

Förening
BRF Juvelen i Vetlanda
Pris/m²
11 180 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Välkommen till denna ljusa och rymliga lägenhet på Kanalgatan 7A, belägen mitt i hjärtat av Vetlanda. Här bor du bekvämt med hiss som tar dig direkt till våningsplanet. Lägenheten erbjuder två sovrum, varav ett större, samt ett rymligt vardagsrum med en gjutjärnskamin som passar utmärkt både för avkoppling och sociala tillfällen. Den generösa hallen ger extra utrymme för förvaring eller möblering. Det stilrena och moderna badrummet är utrustat med både tvättmaskin och torktumlare för att förenkla vardagen. Köket har gott om plats för ett matbord och erbjuder bra arbetsytor och förvaringsmöjligheter. Den inglasade balkongen blir en favoritplats större delar av året, oavsett väder. Huset har en lång historia och var en gång Svedboms Guldsmeds äldsta verkstad, som på 2000-talet omvandlades till bostäder. Den ursprungliga karaktären och charmiga exteriören är väl bevarad, vilket ger boendet en unik känsla. Här bor du med ett fantastiskt centralt läge där allt Vetlanda har att erbjuda – butiker, restauranger och kommunikationer – finns inom gångavstånd. Detta boende kombinerar modern bekvämlighet med historisk charm och ett oslagbart läge!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Juvelen i Vetlanda

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling