Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

Bergaparksvägen 18

Åkersberga, Österåkers kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,4 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    5 409 kr/mån
    Driftkostnad
    6 240 kr/år

Byggår
1988
Förening
BRF Bergaparken 1
Energiklass
D
Pris/m²
32 235 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvåa mitt i centrala Åkersberga, här har du nära till det mesta! Två trappor upp i huset, med hiss, finner du denna ljusa och härliga bostad med fönster i två väderstreck. Välkomnande rymlig hall med fint och välhållet trämönstat golv, här har man maximerat förvaringen på ett mycket praktiskt och tilltalande sätt med både garderober och lådor. Från hallen når du badrummet med duschhörna, wc och tvättmaskin. Från hallen kommer du också in i bostadens väl tilltagna klädkammare med två garderober för praktisk förvaring. Trevlig öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Vardagsrummet har ett härligt ljusinsläpp från stora fönsterpartier, här finns plats för soffgrupp och tv-möbel. Köket är välutrustat och har gott om arbetsyta, här finns också plats för matgrupp. Från köket finns balkongdörr som leder ut till den inglasade balkongen där man kan skapa sin egna gröna oas. Badrum med wc, handfat med förvaringslådor under, handdusch, badkar med dusch, handdukstork, våtrumsmatta och kakel i ljusa toner. Två ljusa sovrum där det ena har plats för dubbelsäng och förvaring och det andra har plats för säng plus skrivbordshörna. Här bor du en kort promenad från Åkersberga centrum med alla sina butiker, restauranger, gym och service. Roslagsbanan tar dig smidigt till Stockholm östra via Arninge station och Täby centrum. Med buss når du till exempel Danderyds sjukhus, Kista och Norrtälje. Flera skolor och förskolor finns i närområdet, så även idrottsplatser, grönområden, motionsspår och badplatser. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare Thomas Nyman 072-069 72 07 vid intresse!