Logotyp av LF Fastighetsförmedling Motala
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Motala

Johan III:s väg 15B, 1 vån

Vadstena, Vadstena kommun

Visa på karta

1 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    68 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    6 315 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
2006
Förening
HSB BRF Katarina i Vadstena
Energiklass
E
Pris/m²
22 794 kr/m²
Uteplats
Hiss
Välkommen till en rymlig 2:a med bästa läge invid Vätterns strand! Här bor man på markplan - inte ett enda trappsteg för att ta sig in eller ut! Från bostaden finns utgång till uteplats och grästäppa som går runt huset ett stenkast från Vätterns klara vatten! Hall vid entré leder in mot vardagsrum med utgång mot uteplats. Rymligt kök med mycket ljusinsläpp och utgång till plattsatt takad uteplats vidare ut mot grästäppan som omgärdas av häck. Sovrum med garderobsförvaring. Rymligt WC/Duschrum som kombineras med tvättavdelningen med tvättmaskin och torktumlare. Klädkammare. Separat lägenhetsförråd beläget på innergården. Här finns även gemensam tvättstuga, gemensamhetslokal, gästboende, gemensam uteplats med grillmöjligheter samt en boulebana. Alla bostäder i välskötta HSB BRF Katarina är senioranpassade vilket innebär bredare dörrar, rymliga sovrum, praktiska badrum, hiss i alla trapphus, soffor i trapphusets entréer, automatiska dörröppnare i entréer. Föreningen har en KUL-kommitté som anordnar trevliga tillställningar såsom pubaftnar, vinprovningar, utflykter, sommarfest och julfest. I föreningen finns den fina Katarinasalen där man har sina sammankomster. Parkering finns att hyra för kommande köpare och det finns även laddstolpar för elbil samt gästparkeringar. Nedanför huset finns badplats med ramp och de vackra kolonilotterna som sköts exemplariskt av sina innehavare. Det finns även en fin nyligen anlagd uteplats nere vid vattnet, boulebanor m.m. Vadstena - storhet i det lilla med ett aldrig sinande kulturutbud och med så mycket historia, vackra byggnader och ett levande centrum med butiker som lockar kunder från när och fjärran!