Logotyp av LF Fastighetsförmedling Uppsala
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Uppsala

Ekoxvägen 8

Ultuna, Uppsala kommun

Visa på karta

1 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    45 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns
    Avgift
    4 355 kr/mån

Byggår
2021
Förening
BRF Bofinken i Nästet
Energiklass
C
Pris/m²
34 444 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu ges möjligheten att förvärva en modern och prisvärd tvåa i attraktivt läge mellan Rosendal och Sunnersta. Med genomtänkt planlösning, stilrena materialval och en social disposition är detta ett perfekt hem för dig som söker ett ljust, funktionellt och harmoniskt boende där varje kvadratmeter nyttjas optimalt. Bostaden nås smidigt med hiss från markplan, vilket gör den tillgänglig för alla åldrar. Lägenheten erbjuder en öppen och social planlösning där kök, matplats och vardagsrum samspelar i en naturlig helhet – perfekt för både praktisk vardag och umgänge. Generösa fönsterpartier ger ett fantastiskt ljusinsläpp och skapar en luftig och trivsam atmosfär. Den generösa balkongen om ca 8 kvm har ett fritt och naturnära läge med kvällssol – en perfekt plats för avkoppling, odling eller sociala stunder. Här njuter du av utsikten över grönskande omgivningar och den omgivande naturen, med direkt närhet till vackra promenadstråk och rekreationsområden. Området präglas av lugn, grönska och gemenskap. Intill fastigheten finns parkområde med damm, träbryggor, sittplatser, grillmöjligheter, lekplats och sociala mötesplatser som skapar en trivsam och trygg boendemiljö. Föreningen erbjuder invändigt cykelförråd, barnvagnsrum, gemensamt växthus för odling samt bilpool. Solceller bidrar till både lägre driftkostnader och ett hållbart boende, och energiklass B kan ge möjlighet till förmånligare bolån. Huset är dessutom Svanenmärkt! Bredband ingår i avgiften. Här bor du i ett expansivt och framtidsinriktat område med närhet till natur, stad och service. Området utvecklas kontinuerligt med torg, handel och serviceutbud. Gång- och cykelavstånd till förskolor, skolor, SLU, Akademiska sjukhuset och city gör läget optimalt för både studenter, singelhushåll och par. Goda kommunikationer med täta bussförbindelser, välutbyggda cykelstråk och planerad framtida spårvagn i närområdet ger enkel pendling och smidig vardag. Välkommen till ett hem där design, funktion, ljus och natur möts i perfekt balans – en modern tvåa att trivas i länge. - Kontakta mäklaren för mer information samt eventuell möjlighet till förhandsvisning. Varmt välkommen!