Logotyp av RDI AB
Logotyp av RDI AB

Carl Krooks gata 57

Söder, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    51 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    3 688 kr/mån
    Driftkostnad
    1 200 kr/år

Byggår
1983
Förening
HSB BRF Sachsen i Helsingborg
Energiklass
E
Pris/m²
23 431 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Söker du ett hem som är snyggt och fräscht. Nu finns en superfin och modern och lyxig 2 rok till salu i populära Brf Sachsen. Passar inte visningstiderna dig. Ring mig så bokar vi en VIP-visning. På våning 4 (hiss finns) finns denna fina bostad som har en helt underbar utsikt från sina fönster i kök och vardagsrum. Här njuter du av Öresund. Ingen insyn. Bostaden är totalrenoverad 2018 och är fräsch och fin med ett svart läckert kök med bra förvaring. Luckorna är uppfräschade 2023. Väggarna är målade och golvet är ett modernt laminatgolv. I taket finns infällda spotlights. Spotlights finns även i hall och vardagsrum. I köket finns även en köksö med barsittning som funkar perfekt att ha som matbord eller som arbetsplats. Badrummet är också renoverat när bostaden totalrenoverades. Ett snyggt och fräscht badrum med mosaik i duschen, läcker takdusch, modern kommod och spegel samt tvättmaskin och torktumlare som är inköpta 2023. Vill du inte tvätta i lägenheten har föreningen flera tvättstugor till ditt förfogande. Sovrummet finns till höger när du kommer in i bostaden och är ett stort sovrum med en skjutdörrsgarderob på väggen mot köket. Fönster finns mot loftgången. Rummet är så stort så skulle du vilja ha ett hemma kontor så funkar det att sätta in ett skrivbord. Detta är lägenheten för dig som vill ha något som är nytt fräscht och som du bara kan flytta direkt in i utan att lägga ner en massa energi. Perfekt lägenhet utan insyn. Ligger centralt med gångavstånd till tåg, affärer, restauranger mm. HSB Brf Sachsen är dessutom en stabil förening med god ekonomi och belåning. Föreningen har 4 huskroppar med totalt 215 bostadsrätter samt 6 hyreslokaler samt 41m garagareplatser. Huset byggdes 1984-1986.En förening som har Grön Energi. Låg belåning på 1 800 kr/kvm och en soliditet på 60%, årsavg 808 kr/kvm (2024). Solceller på taket och föreningen ombesörjer din el faktura. Välkommen till ditt nya hem.