Logotyp av LF Fastighetsförmedling Helsingborg
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Helsingborg

Mäster Jacobs gata 1A

Slottshöjden, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 856 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1946
Förening
HSB BRF Masten i Helsingborg
Energiklass
F
Pris/m²
33 621 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna charmiga och inflyttningsklara lägenhet på eftertraktade Slottshöjden. Ett område som kombinerar lugn och grönska med stadens puls inom bekvämt räckhåll. Här bor du med promenadavstånd till centrum och utmärkta bussförbindelser samtidigt som vardagens bekvämligheter finns runt hörnet med mataffärer, Borgmans fisk, solarium och idrottsanläggningar vid Olympia. Lägenheten bjuder på en härlig och inbjudande atmosfär där den äldre charmen möter det uppdaterade och moderna på bästa sätt. Den generösa takhöjden om 2,7 meter, vacker ekparkett och bevarade dubbeldörrar till både vardagsrum och balkong skapar en hemtrevlig känsla. Det stora sovrummet erbjuder gott om plats och förvaring medan vardagsrummet pryds av ett vackert burspråk med utsikt ut mot parken. Det uppdaterade badrummet ger modern komfort och den inglasade balkongen i soligt västerläge fungerar som ett extra rum större delen av året. Till lägenheten hör både vindsförråd och källarförråd. I källaren finns även praktiskt cykelförråd samt tvättstuga vilket gör vardagen smidig och bekväm. En bostad med karaktär, läge och känsla där du kan flytta rakt in och trivas ifrån första stund. Varmt välkommen att kontakta mig för bokning av visning!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Masten i Helsingborg

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling